5/11
Planując ogród, trzeba go sobie wyobrazić z różnych...
fot. Piotr Wawrzyniu (123RF)

4. Nie planuj ogrodu z kanapy

Planując ogród, trzeba go sobie wyobrazić z różnych perspektyw. Co będziemy widzieć, otwierając furtkę? Jaki widok będziemy mieli z salonu czy kuchni? A co zobaczymy z okien na piętrze (poddaszu)? Czy krzewy nie przysłonią nam perspektywy, a najpiękniejsze okazy nie będą widoczne prawie znikąd?

Oczywiście do tego potrzeba trochę wyobraźni, ale przede wszystkim musimy po ogrodzie pochodzić, posiedzieć w nim, no i – powyglądać przez okna. Dajmy sobie na to czas. Zobaczmy nasz ogród o różnych porach dnia, wyobraźmy sobie – o różnych porach roku.

6/11
Poznanie wymagań roślin jest ważne, bo jeśli dobierzemy je...
fot. Elenathewise (Pixabay.com)

5. Poznaj podstawowe wymagania roślin

Poznanie wymagań roślin jest ważne, bo jeśli dobierzemy je odpowiednio do warunków w ogrodzie, będą dobrze rosły nawet przy minimalnej opiece. Mało jest roślin „uniwersalnych” – jedne wolą cień, inne słońce, niektóre muszą mieć kwaśną ziemię lub za nic nie urosną na piaszczystej. Jeszcze inne, owszem dadzą radę, ale tylko zasilane hektolitrami wody. Tu wracamy do punktu pierwszego – poznania warunków w ogrodzie.

Na początek możemy podpytać sąsiadów, co u nich dobrze rośnie (może przy okazji podzielą się sadzonkami lub nasionami?). Warto też się wybrać do sklepu ogrodniczego – może będzie ciut drożej niż w markecie lub Internecie, ale w takich miejscach najczęściej pracują ludzie, którzy mają pojęcie o roślinach i można ich podpytać o różne sprawy. Wybierając rośliny zwracajmy uwagę choć na ich podstawowe wymagania (znajdziesz je na etykiecie; oczywiście warto też zgłębiać wiedzę).

7/11
Ogród rośnie i żyje przez lata. Między innymi na tym polega...
fot. Pasja1000 (Pixabay.com)

6. Pomyśl o przyszłości

Ogród rośnie i żyje przez lata. Między innymi na tym polega jego urok, ale tę cechę trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu. Nie oczekujmy, że już od pierwszego sezonu nasz ogród będzie wyglądał wspaniale. Myślmy przyszłościowo.

Dotyczy to przede wszystkim sadzenia roślin, szczególnie drzew i krzewów. One urosną. To, co w momencie sadzenia wygląda jak kilka patyków za kilka- kilkanaście lat może być drzewem większym od domu. A ten czas minie szybciej, niż się wydaje. Dlatego zostawiajmy roślinom miejsce. Nie sadźmy drzew i krzewów zbyt blisko siebie. I sprawdzajmy, jaka będzie ich docelowa wielkość.

Uważajmy też na odległości od domu, a także podziemnych instalacji (korzenie drzew mogą je uszkodzić). Zastanówmy się również nad odległościami od płotów. Wprawdzie nie regulują ich przepisy, ale może się zdarzyć, że nasze owoce będzie zbierał głównie sąsiad. Pomyślmy też, czy nasze drzewa nie zacienią działki sąsiada, albo nie będą jej „zaśmiecać” liśćmi – tu dobrze jest kierować się prostą zasadą „nie rób drugiemu, co tobie niemiło”.

8/11
Komponowanie rabat kwiatowych to jedna z większych...
fot. Efraimstochter (Pixabay.com)

7. Uważaj na błędy przy projketowaniu rabat

Komponowanie rabat kwiatowych to jedna z większych przyjemności. Ale uważajmy na kilka podstawowych błędów:
- nie sadź po jednej roślinie – kwiaty kuszą i często chcemy mieć „choć po jednym”. Ale w ten sposób rośliny na rabacie gubią się i niby mamy dużo, ale efekt nie jest zadowalający. Znacznie lepiej jest sadzić rośliny w grupach (po 2-3 obok siebie, można też więcej, w zależności od wielkości rabaty),
- nie sadź razem roślin o różnych wymaganiach - dotyczy to szczególnie zapotrzebowania na wodę. Skutek jest taki, że albo część roślin będzie schła, albo gniła,
- nie sadź roślin na jedną porę roku – dobierzmy rośliny tak, żeby coś kwitło przez cały sezon; są takie, które wyglądają ładnie (a nawet kwitną!) również zimą,
- pamiętajmy też, że kwitnące rośliny będą miały różną wysokość – tu „szkół” komponowania jest kilka, ale na początek zwróćmy uwagę na to, żeby rośliny nie zasłaniały się wzajemnie.
- pamiętaj o punkcie 5.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.

Polecamy

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek

Na ten mecz Iga Świątek czekała od miesięcy. To nie jedyny taki przypadek

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Lukas Podolski: Boję się tego, co może czekać Górnika Zabrze w przyszłym sezonie

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów

Zobacz również

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Turyści ruszyli na szlaki w Tatry. Tłoczno robi się przed kasami biletowymi

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów

Świetny mecz i cztery gole w Monachium. Remis w pierwszym półfinale Ligi Mistrzów