Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Labuda
Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania
Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania Waldemar Wylegalski
Plac przy ulicy Za Bramką nie przestaje zaskakiwać archeologów. – To największe odkrycie w skali miasta, a może nawet kraju – mówi Jakub Affelski z pracowni archeologiczno-konserwatorskiej „Szpila”.

Chodzi o odkryty w 2014 roku fragment średniowiecznej fosy miejskiej oraz pierwsze relikty drewnianych konstrukcji, będące częścią umocnień jej południowej krawędzi.

– Jest to jedno z największych odkryć obwarowań obwodowych Poznania. Znajdujemy się w strefie gdzie Stare Miasto otoczone było murem miejskim. Drewniane umocnienia przed fosą, miały odeprzeć atak wroga – wyjaśnia badacz. Jego zdaniem może być to jedyna okazja na tego rodzaju odkrycie. – Mieliśmy szczęście, że do tej pory żaden budynek na tym terenie nie stanął. Tylko dlatego to, co znajdowało się w ziemi, przetrwało – wyjaśnia.

Dlaczego to odkrycie uznano za wyjątkowe? Według Miejskiego Konserwatora Zabytków, relikty dadzą wiele istotnych danych na temat historii infrastruktury nowożytnej miasta.

–Z każdej pali zostanie pobrana próbka do badań dendrochronologicznych. Dzięki temu będziemy mogli szczegółowo określić wiek i gatunek drewna – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska

Plac przy ulicy Za Bramką odkrywa swoje tajemnice od lipca 2014 roku. W części południowej przebadano też teren dawnego cmentarza. Sklasyfikowano ponad 300 pochówków datowanych na okres od XV do XVIII wieku. Odnalezione szczątki ludzkie stanowią teraz podstawę badań antropologicznych na Wydziale Biologii UAM.

Wszystkie pozyskane zabytki trafią do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania [ZDJĘCIA, WIDEO] - Głos Wielkopolski

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nawrotth
"z każdej pali" czy "z każdego pala". Jak pamiętam, Azję wbijano na pal, nie palę (stąd kapela "Sztywny Pal Azji", nie "Sztywna Pala...".
m
małpa w czerwonym
kiedy wykopią portret Bieruta
P
Paweł
Pisanie, że to niszczenie historii to gruba przesada. Odkryto dziurę, czyli dawną fosę i trochę pali. Zostanie to opisane i zdeponowane w magazynach do dalszych badań.
a
agi
I co teraz z tym odkryciem ??? Budowa nadal będzie trawka czy będzie to miejsce historii Poznania?!!
w
współczesny głupek
trzeba było spytać panią Koćko, czego można było się tam spodziewać.
A myśleli że cmentarzem się odepchną. Prawda panie dr. Marku Rezlerze ?
to zostaną odkryte jak archeolodzy z CBŚ, CBA i paru innych wlecą tam gdzie trzeba i przetrzepią odpowiednie szafy, a potem to upublicznią. Wtedy być może dowiemy się co się działo za firankami Poznania.
J
Jan
Za poprzedniego prezydenta, próbowano pozyskać środki na budowę tego parkingu, nie szło łatwo... Dopiero JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas) czyli wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich - które jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego zdecydowało się sfinansować budowę,
ciekawe co na to "unia" kiedy dowie się na co są wydawane jej pieniądze - na niszczenie historii Polski!

Może warto poinformować o tym OLAF-a (L'Office européen de lutte antifraude) który prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich.
Wróć na i.pl Portal i.pl