Wykolejenie pociągu z toksycznymi materiałami. Pracownicy kolei byli narażeni na działanie chemikaliów?

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Związki zawodowe oskarżają firmę Norfolk Southern o narażenie pracowników na kontakt z trującymi substancjami
Związki zawodowe oskarżają firmę Norfolk Southern o narażenie pracowników na kontakt z trującymi substancjami Fot. Gene J. Puskar/Associated Press/East News
Robotnicy kolejowi, którzy pracowali przy usuwaniu skutków wycieku chemikaliów, spowodowanego wykolejeniem się pociągu Norfolk Southern w miejscowości East Palestine w amerykańskim stanie Ohio mogli zostać wystawieni na działanie toksyn – uważają związki zawodowe. Informację o tym przesłano administracji Joe Bidena.

Pracownicy kolei byli narażeni na działanie chemikaliów?

Jak oznajmił przedstawiciel związków Jonathon Long, pracownicy kolei chorowali na miejscu katastrofy. „Wielu pracowników zgłosiło, że nadal doświadczają migren i nudności, kilka dni po wykolejeniu i podejrzewają, że zostali narażeni na działanie chemikaliów” – napisał Long w liście udostępnionym CNBC.

„Brak troski o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest podstawową zasadą modelu biznesowego Norfolk Southern, polegającego na cięciu kosztów” – zaznaczył w liście działacz związkowy.

Chemikalia zatruły pobliskie wody

Do wykolejenia pociągu NS doszło 3 lutego w East Palestine w stanie Ohio. W wyniku katastrofy doszło do wycieku toksycznych chemikaliów, które zatruły lokalne zbiorniki wodne. Ewakuowano ok. 2 tys. osób z rejonów zagrożonych skażeniem, podczas gdy pracownicy kolei usiłowali pozbyć się niebezpiecznych substancji.

W liście skierowanym do administracji prezydenta Bidena wspomina się o tym, że prośby o właściwy sprzęt ochronny były ignorowane przez urzędników Norfolk Southern. List kończy się wezwaniem sekretarza transportu Pete'a Buttigiega do „wprowadzenia niezbędnych zmian”, aby zapobiec podobnym katastrofom kolejowym w przyszłości.

Nowa ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo

Wcześniej w środę ponadpartyjna grupa senatorów przedstawiła ustawę o bezpieczeństwie kolei. Ustawa miałaby wprowadzić więcej przepisów dotyczących przewozu niebezpiecznych, łatwopalnych chemikaliów.

– Dzięki tej ustawie Kongres ma realną możliwość zapewnienia, że to, co wydarzyło się w East Palestine, już nigdy się nie powtórzy. Musimy zapewnić wszystkich Amerykanów, że ich społeczności są chronione przed tego typu katastrofami – powiedział senator z Ohio JD Vance.

Norfolk Southern twierdzi, że dołożył wszelkich starań, by zapewnić pracownikom odpowiednie warunki na miejscu katastrofy. – Byliśmy na miejscu zdarzenia natychmiast po wykolejeniu i skoordynowaliśmy naszą reakcję ze specjalistami od materiałów niebezpiecznych, aby upewnić się, że zastosowano wymagane środki ochrony indywidualnej – powiedział rzecznik firmy.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło: Fox News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Urbany pisowskie pisać
Napiszcie kto zatruli Odrę czy dalej wody pisowskie wydają zezwolenia na spust nieoczyszczonych ścieków , ile od tego czasu w Polsce było zatrucie rzek 4 w mediach nagłośnione czy więcej?

K przecież my mamy jeszcze kilkadziesiąt lat życia, nam na tym zależy.
Wróć na i.pl Portal i.pl