Wykład premiera Mateusza Morawieckiego w Heidelbergu. Niemiecka prasa komentuje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Berlińscy politycy mogą być poirytowani, że Morawiecki uczynił żądania reparacji od Niemiec jednym z ważniejszych tematów swojego przemówienia w Heidelbergu" - pisze "Welt".
„Berlińscy politycy mogą być poirytowani, że Morawiecki uczynił żądania reparacji od Niemiec jednym z ważniejszych tematów swojego przemówienia w Heidelbergu" - pisze "Welt". twitter.com/PremierRP
W poniedziałek na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu premier Mateusz Morawiecki wygłosił wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Zdaniem niemieckiego dziennika „Welt” szef polskiego rządu wyraził nieufność wobec Niemiec i Francji, podzielaną przez inne kraje Europy Wschodniej. Ponadto – jak pisze portal – polski premier mógł zirytować niemieckich polityków.

Warszawa z pewnym autorytetem moralnym w kwestiach europejskich

Portal niemieckiego dziennika „Welt” przypomniał, że w październiku 2021 roku Morawiecki „został poproszony w Strasburgu o skomentowanie trwającego od lat sporu między Warszawą a Brukselą o polskie sądy”. Cztery miesiące później Rosja zaatakowała całą Ukrainę – „od 24 lutego 2022 roku Europa już nie jest taka sama, a Polska otrzymała nową rolę w Europie: grzesznik praworządności wyrósł na najważniejszego europejskiego sojusznika Ukrainy, zarówno pod względem wojskowym, jak i humanitarnym” – czytamy.

„To oraz fakt, że Polska – w przeciwieństwie do dawnych członków UE, Niemiec i Francji – zawsze przestrzegała przed agresywną Rosją, daje dziś Warszawie pewien autorytet moralny w kwestiach europejskich” – dodaje portal.

Mateusz Morawiecki przed międzynarodowym audytorium wygłosił w poniedziałek na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu wykład, w którym naszkicował polską koncepcję przyszłości UE, zatytułowany „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”.

Niemiecki portal komentuje wykład premiera Morawieckiego

„Jego wystąpienie miało na celu wskazanie na rosnące znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej (…) oraz pokazanie wschodnim sojusznikom, że rząd federalny nauczył się na błędach przeszłości: że Rosja nie może być dłużej partnerem dla Niemiec i że Berlin w końcu przejmie większą odpowiedzialność w zakresie polityki bezpieczeństwa” – zauważa „Welt”. Podkreśla, że „logiczne jest, że Morawiecki, po wydarzeniach ostatnich kilku miesięcy i nowej pozycji Polski jako państwa frontowego, dogania dwa duże kraje UE, Niemcy i Francję”.

„Welt” podkreśla, że Morawiecki „wyraził powszechne na wschodzie UE poczucie niepokoju, związane z dominującą pozycją Niemiec i Francji. Do tego dochodzi częściowa utrata reputacji i zaufania wobec tych krajów z powodu ich niezdecydowanej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy i – wbrew wszelkim ostrzeżeniom – naiwnego stosunku wobec Moskwy z perspektywy Polaków czy krajów bałtyckich”.

„Berlińscy politycy mogą być poirytowani”

„Berlińscy politycy mogą być poirytowani, że Morawiecki uczynił żądania reparacji od Niemiec jednym z ważniejszych tematów swojego przemówienia w Heidelbergu. Miliardowe odszkodowania za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce w czasie II wojny światowej to sprawa dwustronna, a nie europejska” – stwierdził „Welt”.

„Niemniej Morawiecki zwrócił też uwagę, że Niemców, Francuzów i Polaków coś łączy. Słuchacze w Paryżu i Berlinie zapewne w dużej mierze zgodzili się z jego uwagami na temat gospodarki, roli Europy w świecie, apelem o dalsze sankcje wobec Rosji i uwagami o coraz trudniejszych relacjach z Chinami. Jego pojawienie się w Heidelbergu to nie tylko wskazówka dla Zachodu, ale być może także zaproszenie do ponownego ożywienia niemiecko-francusko-polskiego formatu dyskusji Trójkąta Weimarskiego” – podsumował „Welt”.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl