Wyjazd do sanatorium

Jolanta Bąk
shutterstock
Skierowanie na wyjazd do sanatorium przysługuje każdemu ubezpieczonemu, o ile tylko nie ma przeciwskazań do takiego leczenia. Może wystawić je dowolny lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która ma taką umowę (np. lekarz pierwszego kontaktu, lekarz w szpitalu lub lekarz specjalista). Rolnicy, którzy należą do KRUS, otrzymają stosowne dokumenty w swoich placówkach. Na leczenie sanatoryjne może też skierować ZUS, a niepełnosprawnym pomocą służy PFRON.

Oprócz potwierdzonego (przez odpowiedni organ NFZ, KRUS, ZUS) skierowania, trzeba zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań: morfologii krwi, OB, badania moczu, prześwietlenie płuc, wynik EKG. Dzieciom nie wykonuje się RTG płuc i EKG, ale dodatkowo badanie kału na obecność pasożytów.

Dzięki skierowaniu lekarskiemu można obniżyć koszt pobytu i leczenia w sanatorium, ponieważ wtedy ponosi się tylko część kosztów. Do sanatorium można też wyjechać indywidualnie, nie starając się o skierowanie od lekarza, ale wtedy trzeba ponieść wszystkie koszty takiego leczenia.
Leczenie uzdrowiskowego ma wielu zwolenników, którzy doceniają jego zalety. Wyjazd uzdrowiskowy pomaga dzieciom przy leczeniu dokuczliwych zapaleń dróg oddechowych i przeziębień, uporczywych angin, astmy i alergii. Każdy dorosły wśród szerokiej oferty znajdzie odpowiednie uzdrowisko, w którym podleczy swe schorzenia.

Ale warto pamiętać, że historia lecznictwa uzdrowiskowego liczy wiele lat, bo ludzie już dawno zauważyli, że natura leczy. Zbawienny wpływ naturalnych elementów środowiska naturalnego, a przede wszystkim wód, borowin i klimatu, znano od wieków. Zazwyczaj jako pierwsi z leczniczych "cudownych" źródełek lub okładów korzystali tylko miejscowi, ale dobre wieści potrafią roznosić z prędkością błyskawicy - coraz częściej zaczynali przyjeżdżać chorzy, których sprowadzała do tych miejsc nadzieja na wyzdrowienie.
Najpierw pomieszkiwali u miejscowych, czasami w dość skromnych warunkach, ale wkrótce dzięki przedsiębiorczości ludzi powstawały pensjonaty z odpowiednio wyposażonymi pokojami, specjalne łazienki do leczniczych kąpieli i inne obiekty uzdrowiskowe. Początkowo skromne, później coraz okazalsze i bogatsze - zadowoleni kuracjusze potrafili być wdzięczni.

Największą popularnością uzdrowiska cieszyły się w XVIII i XIX w., kiedy to "wyjazd do wód" świadczył o pozycji towarzyskiej i w pewnych kręgach był wręcz obowiązkowy.
Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze obiekty zdrojowe w polskich uzdrowiskach, wtedy też nastąpił ich największy rozwój - właściciele tych terenów potrafili nawet specjalnie zbudować linię kolejową, aby tylko zachęcić bogatych kuracjuszy do odwiedzin. Kiedy walory leczenia uzdrowiskowego potwierdziła "poważna" medycyna i badania naukowe, powstał nawet specjalny dział medycyny uzdrowiskowej.

CZYTAJ TEŻ:

Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych
Co zabrać ze sobą do uzdrowiska
Najpiękniejsze polskie uzdrowiska

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie