Wyjazd do sanatorium

Jolanta Bąk
shutterstock
Skierowanie na wyjazd do sanatorium przysługuje każdemu ubezpieczonemu, o ile tylko nie ma przeciwskazań do takiego leczenia. Może wystawić je dowolny lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która ma taką umowę (np. lekarz pierwszego kontaktu, lekarz w szpitalu lub lekarz specjalista). Rolnicy, którzy należą do KRUS, otrzymają stosowne dokumenty w swoich placówkach. Na leczenie sanatoryjne może też skierować ZUS, a niepełnosprawnym pomocą służy PFRON.

Oprócz potwierdzonego (przez odpowiedni organ NFZ, KRUS, ZUS) skierowania, trzeba zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań: morfologii krwi, OB, badania moczu, prześwietlenie płuc, wynik EKG. Dzieciom nie wykonuje się RTG płuc i EKG, ale dodatkowo badanie kału na obecność pasożytów.

Dzięki skierowaniu lekarskiemu można obniżyć koszt pobytu i leczenia w sanatorium, ponieważ wtedy ponosi się tylko część kosztów. Do sanatorium można też wyjechać indywidualnie, nie starając się o skierowanie od lekarza, ale wtedy trzeba ponieść wszystkie koszty takiego leczenia.
Leczenie uzdrowiskowego ma wielu zwolenników, którzy doceniają jego zalety. Wyjazd uzdrowiskowy pomaga dzieciom przy leczeniu dokuczliwych zapaleń dróg oddechowych i przeziębień, uporczywych angin, astmy i alergii. Każdy dorosły wśród szerokiej oferty znajdzie odpowiednie uzdrowisko, w którym podleczy swe schorzenia.

Ale warto pamiętać, że historia lecznictwa uzdrowiskowego liczy wiele lat, bo ludzie już dawno zauważyli, że natura leczy. Zbawienny wpływ naturalnych elementów środowiska naturalnego, a przede wszystkim wód, borowin i klimatu, znano od wieków. Zazwyczaj jako pierwsi z leczniczych "cudownych" źródełek lub okładów korzystali tylko miejscowi, ale dobre wieści potrafią roznosić z prędkością błyskawicy - coraz częściej zaczynali przyjeżdżać chorzy, których sprowadzała do tych miejsc nadzieja na wyzdrowienie.
Najpierw pomieszkiwali u miejscowych, czasami w dość skromnych warunkach, ale wkrótce dzięki przedsiębiorczości ludzi powstawały pensjonaty z odpowiednio wyposażonymi pokojami, specjalne łazienki do leczniczych kąpieli i inne obiekty uzdrowiskowe. Początkowo skromne, później coraz okazalsze i bogatsze - zadowoleni kuracjusze potrafili być wdzięczni.

Największą popularnością uzdrowiska cieszyły się w XVIII i XIX w., kiedy to "wyjazd do wód" świadczył o pozycji towarzyskiej i w pewnych kręgach był wręcz obowiązkowy.
Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze obiekty zdrojowe w polskich uzdrowiskach, wtedy też nastąpił ich największy rozwój - właściciele tych terenów potrafili nawet specjalnie zbudować linię kolejową, aby tylko zachęcić bogatych kuracjuszy do odwiedzin. Kiedy walory leczenia uzdrowiskowego potwierdziła "poważna" medycyna i badania naukowe, powstał nawet specjalny dział medycyny uzdrowiskowej.

CZYTAJ TEŻ:

Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych
Co zabrać ze sobą do uzdrowiska
Najpiękniejsze polskie uzdrowiska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl