Prasówka 23.01.2020 - wydarzenia dnia, podsumowanie z wczoraj - sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Agnieszka Kowalczyk-Gres
Agnieszka Kowalczyk-Gres
Przy śniadaniu albo w drodze do pracy przejrzyj najważniejsze informacje wczorajszego dnia.
Przy śniadaniu albo w drodze do pracy przejrzyj najważniejsze informacje wczorajszego dnia. CC0 Public Domain
Przygotowaliśmy dla Ciebie poranną prasówkę. Zobacz artykuły, które nasi czytelnicy czytali najchętniej wczoraj, 23.01.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Wrak amerykańskiego bombowca B-25 odnaleźli badacze w Bieruniu. Zestrzelono go w 1945 roku. W środku odkryto zwłoki radzieckich żołnierzy”?

Prasówka 23.01: top 3 artykuły z wczoraj

Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?

📢 Wrak amerykańskiego bombowca B-25 odnaleźli badacze w Bieruniu. Zestrzelono go w 1945 roku. W środku odkryto zwłoki radzieckich żołnierzy

Wrak amerykańskiego bombowca został znaleziony w Bieruniu na Śląsku. Grupa badaczy odnalazła w lesie wrak samolotu, który rozbił się pod koniec II wojny światowej. To maszyna, która została zestrzelona 19 stycznia 1945 roku. W środku znaleziono zwłoki czterech żołnierzy Armii Czerwonej, na której wyposażeniu znajdował się samolot. - Załoga wracała z bombardowania węzła kolejowego pod Ostrawą. Maszyna została zestrzelona przez myśliwiec typu Junkers Ju 88, tzw. „Nacht Jager” - mówi archeolog.

📢 Znalazł makabryczny dowód zbrodni i ludobójstwa w niemieckim obozie i przekazał go Muzeum Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Prywatny kolekcjoner na makabryczny album, który powstał w niemieckim obozie w Buchenwaldzie, natrafił na giełdzie staroci. Przekazał go Muzeum Auschwitz. Naszym dziennikarzom opowiedział, kiedy i jak zrozumiał, że wytworzony jest z ludzkiej skóry.

📢 Kasza gryczana wycofana ze sklepów. Lepiej jej nie jedz! Wykryto rakotwórczą substancję [24.01]

Ważne ostrzeżenie dla klientów. Sieć Selgros Cash&Carry wycofuje ze sprzedaży dwie serie kaszy gryczanej. Powodem wycofania kaszy ze sprzedaży jest wykrycie groźnej substancji. Sieć prosi o zwrot produktu.

Prasówka 23.01: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Poznań: Sąd uchylił uniewinnienie Adama Z. od zabójstwa Ewy Tylman! "Adam Z. wiedział, że Ewa znajdowała się w wodzie. Uciekł jak tchórz"

Adam Z. oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman, jeszcze raz będzie stawał przed sądem! Poznański Sąd Apelacyjny właśnie uchylił wyrok Sądu Okręgowego, który uniewinnił Adama Z. Sprawa ma zostać ponownie rozpatrzona przez Sąd Okręgowy.

📢 Sylwia Spurek zamieściła obraz Jo Frederiks, przedstawiający krowy w więziennych pasiakach. Muzeum Auschwitz: Instrumentalizacja tragedii

Burza po internetowym wpisie europosłanki Sylwii Spurek. Na Twitterze i na Facebooku zamieściła grafikę przedstawiającą krowy w tzw. pasiakach, które nosili więźniowie obozów koncentracyjnych. "Czas na poważną dyskusję o traktowaniu zwierząt, o warunkach, w jakich żyją, o tym, jak je zabijamy" - przekonuje Spurek. Większość internautów krytykuje Spurek, przekonując przy tym, że przekroczyła granice. W sprawie interweniuje Jonny Daniels, prezes żydowskiej fundacji From the Depths. Pozew szykuje Stowarzyszenie Polskich Rodzin Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

📢 Greta Thunberg w Bełchatowie. Aktywistka nie otrzymała zgody na nagranie filmu w elektrowni. Co robiła Greta Thunberg? 23.1.2020

Greta Thunberg w Polsce chciała wejść do elektrowni Bełchatów i nagrać tam film. Aktywistka zgłosiła do Polskiej Grupy Energetycznej chęć nagrania filmu na terenie elektrowni, ale spółka Skarbu Państwa odmówiła.

📢 Greta Thunberg odwiedziła górników w Zabrzu. Słynna aktywistka ekologiczna była w kopalni Makoszowy i Guido

Greta Thunberg, 17-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna, w tajemnicy odwiedziła województwo śląskie. Jak się okazuje, pojawiła się w kopalni Makoszowy oraz kopalni Guido w Zabrzu. Wcześniej widziano ją w Bełchatowie przy elektrowni. Nastolatce towarzyszy ekipa filmowa BBC.

📢 Ksiądz z Gliwic oskarżony o przestępstwa seksualne. Został aresztowany na trzy miesiące

Postępowanie w sprawie księdza z Gliwic toczy się w częstochowskiej prokuraturze. Duchowny Andrzej N. został aresztowany na 3 miesiące.

📢 Niesamowite znalezisko! List w butelce z 1929 r. wyłowiony z Zalewu Wiślanego. Pływał w Bałtyku przez 90 lat! [zdjęcia]

Rybak znalazł list w butelce w Zalewie Wiślanym. Pływała tam 90 lat! Niejaki Erich Sanitter wyrzucił swoją wiadomość zamkniętą w butelce 8 lipca 1929 roku. Pod koniec 2019 r. wyłowił ją jeden z rybaków. Takie wiadomości przesyłane sposobem znanym z dawnych powieści przygodowych to prawdziwe kapsuły czasu.

📢 6-letnia dziewczynka brutalnie pocięta nożem przez ojca. Potem sam próbował się zabić. Dramat w Dąbrowie Górniczej. Matka czuwa przy córce

Ojciec zaatakował nożem córkę w Dąbrowie Górniczej. Dziewczynka z licznymi głębokimi ranami kłutymi szyi oraz brzucha trafiła do szpitala. Rokowania na szczęście są pomyślne. To mogło być rozszerzone samobójstwo. Ojciec bowiem z ranami również trafił do szpitala. Co w momencie zdarzenia działo się z matką?

📢 Prof. Ewa Budzyńska odchodzi z Uniwersytetu Śląskiego na znak protestu. Minister Gowin jej broni. Studenci zarzucają jej homofobię

Profesor Ewa Budzyńska, wykładająca na Uniwersytecie Śląskim, odchodzi z uczelni na znak protestu mimo obrony, jakiej podjął się minister Jarosław Gowin. Chodzi o karę, którą chce na nią nałożyć rzecznik dyscyplinarny po wniosku studentów, zarzucających jej homofobię i nietolerancję. - Nie może powrócić cenzurowanie zajęć, ograniczanie wolności prowadzenia badań, czy interpretacji badań - mówiła prof. Budzyńska na antenie Polsat News. W obronie prof. Budzyńskiej włączył się wicepremier Jarosław Gowin.

📢 Rewolucja w urlopach wypoczynkowych 2020. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika? [23.01.2020 r.]

Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców.

📢 Wybuch w Wyrach: Zamachowcy, którzy podłożyli bombę, są zatrzymani przez policję

Wybuch w Wyrach wstrząsnął mieszkańcami. Okazało się, że eksplodowała bomba, którą podłożyli zamachowcy. Policja zatrzymała pięć osób podejrzanych o podłożenie i detonację ładunku wybuchowego na tarasie jednej z posesji w Wyrach. W domu była wówczas rodzina: małżeństwo wraz z dwójką dzieci. Zatrzymano czterech mężczyzn oraz kobietę (w wieku od 18 do 42 lat), w tym recydywistę, karanego już m.in. za nielegalne wytwarzanie broni i amunicji. - Nie wykluczamy, że motywem były rozliczenia finansowe - mówi podinspektor Aleksandra Nowara.

📢 Amerykański samolot B-25 został zestrzelony nad Bieruniem. Trwają eksujacje zwłok radzieckich żołnierzy. Teren zabezpieczyli saperzy

Prokuratura prowadzi ekshumacje zwłok odnalezionych w Bieruniu na miejscu katastrofy amerykańskiego bombowca. Teren został zabezpieczony i przeszukany przez saperów, w celu usunięcia niebezpiecznych pocisków z czasów II wojny światowej. Śledczy mają potwierdzić, czy odnalezione ciała naprawdę należą do załogi maszyny, która należała do Armii Czerwonej. Jeśli tak, to czyje były zwłoki ekshumowane tutaj w latach 50. XX wieku?

📢 Rewolucja w prawie pracy: 23.01.2020 r. Od 1 stycznia 2020 nareszcie dodatek stażowy nie może być uwzględniany w płacy minimalnej

Na tę zmianę prawa pracy niecierpliwie czekali zwłaszcza wieloletni pracownicy budżetówki, którzy tylko w niewielkim zakresie korzystali przez minione trzy lata na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za prac. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy.

📢 Magdalena Kralka, szefowa gangu kiboli Cracovii. Policja wydała list gończy, a internauci... zachwycają się jej urodą

Poszukiwana od ubiegłego tygodnia listem gończym i czerwoną notą Interpolu Magdalena Kralka, szefowa gangu kiboli Cracovii, zdaje się śmiać policji w nos. Jest podejrzana o kierowanie gangiem i handel narkotykami.

📢 Policja z Koronowa zatrzymała podpalacza. To strażak ochotnik

Wszystko wskazuje na to, że za serią podpaleń na terenie gminy Koronowo odpowiada były strażak ochotnik. Policja z Koronowa zatrzymała w tej sprawie 21-letniego mężczyznę

📢 Sejm uchwalił zmiany w emeryturach 2020. Ile wynosi waloryzacja, podwyżka najniższej emerytury, kto z trzynastą emeryturą [23.01.2020 r.]

W początek 2020 roku wkraczamy ze znanymi liczbami dotyczącymi zmian w dochodach emerytów i rencistów w najbliższych miesiącach. Najważniejsza to poznany tuż przed Bożym Narodzeniem wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Nie jest on może imponujący, ale nawet przy 2-procentowej inflacji oznacza realny wzrost świadczeń dla większości osób otrzymujących emerytury, renty i inne świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałek 23 grudnia Rada Ministrów przyjęła i zdecydowała o skierowaniu do prac w Sejmie dwie ważne ustawy dla emerytów, rencistów i osób pobierających podobne świadczenia: waloryzacji emerytur w 2020 r., wysokości najniższej emerytury, a także o wypłacie tak zwanej trzynastki dla emerytów.

📢 Skandaliczny "chrześcijański" poradnik dla rodziców! Twoje dziecko nie sprząta? "Musisz dać mu klapsa" [23.01.2020]

W sieci rozpętała się istna burza, po tym jak, jedna z Internautek udostępniła w swoich mediach społecznościowych skandaliczne porady dla rodziców zawarte w książce "Pasterz serca dziecka". Dowiadujemy się z niej m.in. że w ramach kary, za nieposprzątane zabawki, dziecko powinno dostać klapsa. W książce określono nawet, że w tym celu należy "usunąć rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony itp.) To niestety nie koniec "porad", które autor zawarł w swojej pozycji.

📢 TOP 5 lokat rocznych na których zarobisz najwięcej

Lokaty to obecnie licha tarcza przed inflacją. Prognozy sugerują, że tylko 5 bankowych depozytów daje szanse na realne zyski. Niestety dzięki nim zainwestujemy relatywnie niewielkie kwoty, a nawet skromny wzrost prognozowanej przez NBP inflacji może przekuć nadzieję na zysk w realną stratę.

📢 Duże zmiany w L4. ZUS walczy z symulantami. Trudniej będzie pójść na zwolnienie lekarskie. Rząd szuka oszczędności [23. 1. 2020 r.]

Zwolnienie lekarskie będzie trudniej dostać? Wszystkich, których dotknie choroba, mogą spotkać trudności z pójściem na L4. Zasiłek chorobowy ma być trudniejszy do uzyskania w świetle przepisów, nad którymi pracuje rząd. Mają one objąć także zasiłki macierzyńskie i wychowawcze. Chodzi o kwotę 5 mld złotych oszczędności. Zmiany mają objąć tzw. okres wyczekiwania, czyli czas, po jakim można uzyskać zasiłek chorobowy.

📢 Magdalena Kralka wraca do Polski? Bilet lotniczy dla ściganej kobiety mafii kibiców Cracovii przyznała policja

Magdalena Kralka to 31-letnia kobieta poszukiwana czerwoną notą Interpolu na całym świecie. Magdalena Kralka była szefową gangu kiboli Cracovii, brała udział w handlu narkotykami, a także zajmowała się rozliczaniem pieniędzy z nielegalnych źródeł - jak wynika z prokuratorskiego postepowania. Policja ogłosiła, że ma dla Magdaleny Kralki bilet lotniczy na powrót do Polski. Może ukrywać się na całym świecie. Jak wynika z informacji TVN24 Kralka wystąpiła do krakowskiego sądu o wydanie listu żelaznego. Miałoby to jej umożliwić uniknięcie aresztowania po powrocie do Polski. Jej adwokat Maciej Burda zapewnił w jej imieniu, że będzie sumiennym uczestnikiem śledztwa. Kralka jednak prosi o zagwarantowanie wolności do czasu zakończenia postępowania, gdyż "nie chciałaby, by przytrafiło się jej samobójstwo". Przypomnimy, że Adrian Z., - brat jej partnera został zastrzelony w czasie próby zatrzymania w trakcie akcji CBŚ Policji.

📢 Zima trzydziestolecia nadchodzi także w Polsce? Sprawdź, czy można wierzyć w prognozy o ataku zimy

Czy czeka nas "zima trzydziestolecia"? Internet zalewają informacje o nadchodzącej mroźnej zimie i obfitych opadach śniegu. Czy rzeczywiście tak będzie?

📢 Duża podwyżka płacy minimalnej 2020. Nowe najniższe wynagrodzenie w 2020 r. O ile wzrośnie, ile minimalnie na godzinę [23.01.2020 r.]

Aż o 350 zł wrosło od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie.Teraz wynosi ono 2600 zł. To oznacza, że płaca minimalna stanowić będzie już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

📢 PIT-11 dla fiskusa w 2020 r. Tylko do końca stycznia, a potem grzywna lub inna kara. Uwaga na ulgę dla młodych!

Do końca stycznia pracodawcy mają czas na dostarczenie w formie elektronicznej PIT-11 do urzędu skarbowego. Duża część przedsiębiorców pozostawia zwykle dopełnienie obowiązku przekazania informacji o dochodach pracownikom na ostatni moment. W tym roku duża ilość zmian w przepisach powinna skłonić do wcześniejszego wypełnienia PIT-11.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie