Wyciek gazu z Nord Stream. Jak zareagowały państwa bałtyckie? "To nowa faza wojny hybrydowej"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Łotwy.
Litwa, Łotwa i Estonia zareagowały na wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. "Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych Łotwy. Fot. 123rf./grazvydas
Szefowa litewskiego parlamentu Viktorija Čmilyte-Nielsen oceniła, że wycieki z gazociągów Nord Stream można traktować jako ostrzeżenie. Z kolei szef MSZ Łotwy określił sytuację jako "nową fazę wojny hybrydowej". Jak państwa bałtyckie zareagowały na sprawę wycieków z Nord Stream 1 i 2?

Zdaniem Viktorii Čmilyte-Nielsen, szefowej litewskiego parlamentu, oczywiste jest, że wyciek gazu jest dywersją i wynikiem jakiejś akcji. Jej zdaniem incydent ten pokazuje, że infrastruktura energetyczna związana z paliwami kopalnymi nie jest bezpieczna.

- Można to interpretować jako ostrzeżenie, gdyż zbiegło się to z wizytą premier Danii w Polsce, gdzie otwarto połączenie gazowe Baltic Pipe - powiedziała w środę przewodnicząca litewskiego Sejmu w rozgłośni Żiniu Radijas.

"Wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej"

Do sprawy odniósł się również szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs. Jak napisał na Twitterze, sabotaż gazociągów Nord Stream należy zaliczyć do najpoważniejszych incydentów związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska na Morzu Bałtyckim.

"Wygląda na to, że wkraczamy w nową fazę wojny hybrydowej" - zwrócił uwagę minister.

Jak na wyciek gazu z Nord Stream zareagowała Estonia?

Szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu napisał z kolei w mediach społecznościowych, że wycieki gazu budzą poważne obawy i należy dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. W tej sprawie - jego zdaniem - współpraca na poziomie Unii Europejskiej i NATO ma kluczowe znaczenie.

W poniedziałek wyciek gazu z rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl