Wycieczki do Czarnobyla. Wielunianin w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia [ZDJĘCIA]

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia spędził łącznie 14 dni. Był między innymi w sterowni 4. bloku energetycznego elektrowni, czyli tam, gdzie zaczął się dramat. - Mimo czterech wypraw do Czarnobyla nie świecę w nocy - mówi z przymrużeniem oka wielunianin Kajetan Krykwiński.

O skażeniu radioaktywnym w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia krążą rozmaite mity. Wszystko to za sprawą katastrofy, do jakiej doszło w kwietniu 1986 roku, kiedy w reaktorze jądrowym bloku nr 4 tamtejszej elektrowni jądrowej doszło do wybuchu i rozprzestrzenienia substancji radioaktywnych. Od katastrofy minęły już 33 lata.

Wielunianin Kajetan Krykwiński strefą wykluczenia i katastrofą w elektrowni interesuje się od lat. Fascynacja tym miejscem rozpoczęła się już w czasach jego nauki w gimnazjum. Obecnie Kajetan prowadzi wieluński portal informacyjny i jest inżynierem w Nokii. Wiedzę na temat strefy (nazywanej też “Zoną”), początkowo czysto teoretyczną, zdążył już znacznie poszerzyć o praktykę. W ciągu dwóch ostatnich lat czterokrotnie wybierał się na eksplorację Zony, której nie uważa za szczególnie niebezpieczną.
- W Zonie promieniowanie oczywiście jest, jednak w takie miejsca, gdzie rzeczywiście jest zagrożenie nikt cię nie wpuści - mówi - Przede wszystkim w obowiązują tam pewne zasady. Te zasady mówią na przykład, że możesz poruszać się po niej tylko z przewodnikiem. Każda grupa musi mieć przy sobie pracownika strefy. Po Zonie masz poruszać się tylko zgodnie z planem wyjazdu, który jest ustalony wcześniej. Zakazy o których mowa nie biorą się jednak z ryzyka napromieniowania. Zagrożenia, jakie czyhają na zwiedzających w głównej mierze są wynikiem działalności człowieka.

- Pierwsza rzecz, jaka jest podawana grupom składającym się z osób, które nigdy wcześniej nie były w Zonie to jest “patrzcie pod nogi”. Dlaczego? Ponieważ złomiarze działają na tym terenie. Zabierają co tylko się da i dlatego nie ma pokryw na studzienkach - wyjaśnia Krykwiński. Oczywiście promieniowanie także jest stale kontrolowane. Uczestnicy wyprawy przechodzą przez bramki i zdarza się, że te coś wykryją. Zwykle jest to spowodowane zabrudzeniem odzieży.

Czytaj także

- To zwykle się kończy próbą zmycia tego, a jeśli się nie uda, to na przykład wracasz w samych skarpetkach, bo musisz zostawić te ubrania do utylizacji. J - mówi Kajetan.

Nie brakuje osób, które są przekonane, że w okolicach Prypeci spotkać można zmutowane zwierzęta czy zdeformowanych ludzi. Takie opowieści można jednak włożyć między bajki. Roślinność w Zonie ma się znakomicie, co wielunianin zauważył chociażby odwiedzając Prypeć w maju. Drzewa sięgają wysokości 3-4 piętra i skutecznie przysłaniają budynki. Miasto z pozoru przypomina nietypowy las. Podczas swojej majowej wizyty Krykwiński z 16-piętrowego budynku wykonał fotografię przedstawiającą okolice miasta, na której gęsta roślinność zasłania zabudowania. Podczas kolejnej, marcowej wyprawy udało mu się wykonać niemalże identyczne zdjęcie tyle, że na drzewach nie było już liści i dopiero wtedy wyłonił się obraz miasta. Także historie o mutantach grasujących w strefie nie mają nic wspólnego z prawdą.

- Mam zdjęcie łosia, który ma dwie głowy. Tyle, że tylko jedną widać na zdjęciu - żartuje Kajetan. Kolejnym mitem, który funkcjonuje w społeczeństwie jest to, że ewakuacja Prypeci została wykonana pospiesznie i mieszkańcy zostawili tam cały swój dobytek tak, jak stał.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Około tygodnia po ewakuacji pozwalano już ludziom wrócić po cześć swojego dobytku, który wożono na ciężarówkach, oczywiście dozymetrycznie kontrolowany. Później, aby ludzie nie mieli już po co wracać, wojsko po prostu czyściło budynki. Sama Prypeć była tak naprawdę zamieszkała jeszcze długo później, ponieważ tam były meldowane osoby związane z likwidacją skutków katastrofy - wyjaśnia Krykwiński. W mieście Czarnobyl , które oddalone jest o 10 km od elektrowni (Prypeć zaledwie 3 km) zamieszkują pracownicy czasowi. Meldowane bywają tam też grupy zwiedzających. Wyprawa do strefy nie jest więc specjalnie niebezpieczna, zapewnia jednak niezapomniane wrażenia. Miasto Prypeć, które jest główną atrakcją dla zwiedzających Zonę to specyficzne miejsce.

CZARNOBYL - serial o katastrofie w elektrowni jądrowej zachw...

- Uświadamiasz sobie, że mieszkało tam 20 tys. mieszkańców a teraz jesteś tam grupą 10-20 osób i jesteście praktycznie sami. Cisza jest niesamowita. Jeszcze bardziej niesamowicie wygląda to w nocy. Mieliśmy okazję wracać już po zachodzie słońca i jedyne światła jakie były, to działające dalej światła elektrowni, także totalna ciemność, tylko latarki pomagały - relacjonuje Kajetan, który przyznaje, że trudno wybrać co podczas jego czterech wypraw do strefy wykluczenia zrobiło na nim największe wrażenie.

- Zwiedzałem praktycznie każde miejsce, do którego można zajrzeć zarówno legalnie, jak i mniej legalnie. W listopadzie ubiegłego roku byłem w budynku elektrowni. To jeszcze nie jest takie niesłychane, bo do budynku wpuszczano jeszcze jakiś czas temu grupy zwiedzających. Udało mi się natomiast z kilkoma osobami wejść do sterowni czwartego bloku, czyli tam, gdzie naprawdę wydarzyła się cała tragedia. To właśnie tam operatorzy zakończyli sprawę w taki sposób, że ostatecznie doszło do katastrofy. Byłem na płycie reaktora nr 3, a jakby nie patrzeć jest to hala w tym samym budynku, w którym znajdował się reaktor nr 4 - mówi. Zdaniem Kajetana osoby, które chcą zwiedzać strefę powinny zacząć, tak jak on, od krótkiej, dwudniowej wyprawy. Mogą wówczas zobaczyć kilka ciekawych miejsc, zrobić sobie zdjęcie i na tym zakończyć przygodę. Mogą też połknąć bakcyla i wracać do strefy.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Materiał oryginalny: Wycieczki do Czarnobyla. Wielunianin w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-14T11:18:36 02:00, Gość:

Połowa to bzdury. Kto to pisał, bo chyba nie człowiek który tam był ?

Potwierdzam tekst jest autentyczny.Bylem w Zonie z bohaterem artykułu.

T
Tedi

Zdjęcia bardzo aktualne widzę. Sarkofag jeszcze nie nasuniety na reaktor.

G
Gość

Połowa to bzdury. Kto to pisał, bo chyba nie człowiek który tam był ?

F
Fred

Wykluczyć go z NFZ jak zachoruje niech płaci za swoje pojeb... pomysły.

Dodaj ogłoszenie