Wyciąg z konta bankowego – jak zrobić? Historia rachunku do kredytu lub pożyczki

Materiał partnera zewnętrznego
Starając się o pożyczkę lub kredyt musimy spełnić kilka warunków formalnych. Banki najczęściej wymagają zaświadczenia o zarobkach i sprawdzenia historii kredytowej, a instytucjom pozabankowym wystarczy zazwyczaj przelew identyfikacyjny oraz weryfikacja wnioskodawcy w bazie BIK i BIG. Istnieje też możliwość wzięcia pożyczki lub kredytu na wyciąg z konta bankowego. Jak to zrobić?

Co to jest wyciąg z konta bankowego? W jakich sytuacjach jest potrzebny

Niektórzy pożyczkodawcy dają możliwość wzięcia pożyczki lub kredytu na wyciąg z konta. Jest to jeden ze sposobów na ocenienie zdolności kredytowej i sprawdzenie stabilności finansowej wnioskodawcy.

Dokument ten pozwoli zobrazować realną sytuację, w jakiej są nasze finanse, a co za tym idzie – zmniejszyć ewentualne ryzyko pożyczki.

Czym w takim razie jest wyciąg bankowy? Wyciąg z konta bankowego to dokument, który zawiera wszystkie operacje na koncie bankowym, które wykonaliśmy w danym okresie czasu. Na wyciągu bankowym zawarte są wszelkie wpłaty i wypłaty dokonywane za pośrednictwem konta, nawet te najdrobniejsze i na pozór nieistotne. Pozwala to na dokonanie precyzyjniejszej oceny naszego budżetu domowego, niż w przypadku składanego oświadczenia, czy nawet zaświadczenia o zarobkach.
Pożyczka na wyciąg z konta bankowego – dla kogo, kto jej udziela i na jakich warunkach? Sprawdź>>

Dlaczego banki proszą o wyciąg z konta bankowego?

Pożyczkodawca ma ogląd całej sytuacji, nie tylko wpływów naszego konta. Pozwala to sprawdzić, jak zarządzamy naszymi pieniędzmi. Na dokumencie znajdzie się także ostateczne saldo miesięczne – kwota, która pozostała na koncie lub ewentualny debet. Wyciąg z konta bankowego dokładnie pokazuje, więc naszą sytuację finansową i pozwala dokonać dokładniejszej oceny zdolności kredytowej.

Bank ma również wgląd w to, czy nasza pensja jest stała, czy jej wysokość zależy od innych, dodatkowych czynników – np. części ruchomej, nadgodzin lub premii. Dzięki wyciągowi z konta analitycy mogą dokonać analizy wpływów i wydatków, które wraz z historią w BIK i BIG, dadzą pełniejszy obraz sytuacji finansowej wnioskodawcy. Skąd wziąć i jak pobrać wyciąg z konta?
Wyciąg bankowy to prosta forma poświadczenia naszej sytuacji finansowej, niewymagająca wiele zachodu. Dlaczego? Ponieważ możemy wygenerować go samodzielnie, nie wychodząc z domu. Wystarczy zalogować się do konta bankowego za pośrednictwem Internetu i wejść w zakładkę z historią operacji. W zależności od wymagań banku, musimy zaznaczyć konkretny okres czasu, którego dotyczyć ma wyciąg. Najczęściej przedstawia się historię z 3 ostatnich miesięcy, zdarza się jednak, że może być to zarówno jeden miesiąc, ostatnie pół roku, jak i cały rok.

W zależności od instytucji pobrany wyciąg bankowy przedstawiamy pożyczkodawcy w wersji elektronicznej lub tradycyjnej – wydrukowanej. Jeśli wysyłamy dokument za pośrednictwem Internetu, najlepiej zapisać go w formie pliku PDF, to najwygodniejsza forma. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy dostępu do internetowej wersji naszego konta? Wtedy możemy udać się do banku i poprosić obsługę o wykonanie za nas takiej czynności. Musimy potwierdzić swoją tożsamość za pomocą aktualnego dowodu osobistego i określić konkretny przedział czasu, który ma znaleźć się na dokumencie z wyciągiem bankowym z konta.

Historia rachunku bankowego – jakie informacje zawiera?

Na wyciągu bankowym znajdują się wszystkie informacje dotyczące transakcji finansowych w danym okresie czasu. Dokument zawiera również nasze dane i numer konta. Historia rachunku bankowego zawiera uznania i obciążenia, takie jak:

 • pensja, premia i dodatkowe wpływy na konto (np. zyski z wynajmowania mieszkania);
 • zasiłki, alimenty, zapomogi i inne formy wsparcia finansowego;
 • spłata rat kredytu i opłaty rachunków dokonywane za pośrednictwem konta;
 • opłaty za przedszkole i paliwo;
 • płatności kartą w sklepach i punktach usługowych oraz wypłaty z bankomatów.

Podsumowując – historia rachunku bankowego, to wszystkie transakcje, których dokonaliśmy w danym okresie czasu. Dzięki niemu bank może przeanalizować wszystkie wpływy na konto i zestawić je z wydatkami, które realnie ponosimy w ciągu danego okresu. Na wyciągu widoczne są nie tylko kwoty ostateczne, ale również pozycje opisane w konkretny i prosty do zidentyfikowania sposób.

Pożyczka na wyciąg z konta – jakie operacje i obciążenia mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na zdolność kredytową

Bank, rozpatrując wniosek o kredyt lub pożyczkę, sprawdza naszą zdolność kredytową. Na czym polega ten proces? Analitycy biorą pod uwagę szereg danych, których zestawienie pokaże, w jakiej kondycji finansowej jesteśmy. Zdolność kredytowa to wynik analizy, który pokazuje, jakie zobowiązanie z odsetkami jesteśmy w stanie spłacić w danym czasie.

Jest kilka zmiennych, które bank bierze pod uwagę w pierwszej kolejności. Do najważniejszych należą:

 • wysokość wynagrodzenia;
 • obecne kredyty, pożyczki i zobowiązania;
 • przyznane alimenty i zasiłki;
 • aktualne egzekucje komornicze;
 • przyznane limity kredytowe i ich wykorzystanie.

To jednak nie wszystkie dane, które podlegają analizie. Dodatkowymi zmiennymi są:

 • wiek i stan cywilny;
 • liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy;
 • status mieszkaniowy i majątkowy;
 • historia kredytowa.

Pełny obraz pomoże trafniej określić, czy będziemy w stanie spłacić kredyt, o który wnioskujemy.

Wpływ alimentów, zasiłków i 500+ na zdolność kredytową

Niestety, nie wszystkie wpływy na nasze konto mają dla banku taką samą wartość. Alimenty, zasiłki, czy świadczenia 500+, to dodatkowe środki przyznawane okresowo, a ich kwoty mogą się zmienić. Jeśli wnioskujemy o duży kredyt hipoteczny na 15-25 lat, to wpływ z 500+ nie będzie miał dużego znaczenia, ponieważ prawdopodobnie po kilku latach może nie być już nam wypłacane. Sytuacja podobnie ma się w przypadku alimentów – tu kwota może się znacząco zmienić nawet w krótkim okresie czasu. W zależności, więc od wnioskowanej kwoty pożyczki i kredytu, wpływy z alimentów, zasiłków i świadczeń dodatkowych będą miały różną wartość.

Jakich wpływów i wydatków lepiej nie pokazywać bankowi na wyciągu?

Po pierwsze dobrowolne przelewy, które powtarzają się, co miesiąc. Bez względu na to, czy wysyłamy pieniądze babci, czy wspieramy lokalne schronisko dla psów – bank może uznać to za nasz stały wydatek. Wynikiem tego będzie obniżenie zdolności kredytowej. Nie wszystkie wpływy na konto bankowe podniosą jednak kwotę możliwego kredytu. Warto uważać na przychody z gier hazardowych i zakładów bukmacherskich, ponieważ mogą one wskazywać na pasję do zakładów i zwiększać ryzyko niespłacenia zobowiązania. Podobnie jest z regularnymi wpływami za pośrednictwem platform płatniczych, gdzie nie widać konkretnych informacji na temat nadawcy.
Więcej o pożyczce na wyciąg z konta: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-na-wyciag-z-konta/

Materiał vivus.pl

Dodaj ogłoszenie