Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowawcy i uczniowie o złotych sercach nagrodzeni

Weronika Słodkowska
Podczas gali w Belwederze nagrodzono 46 szkół za działalność wolontaryjną oraz 16 najlepszych wychowawców, którzy wspierali swoich podopiecznych
Podczas gali w Belwederze nagrodzono 46 szkół za działalność wolontaryjną oraz 16 najlepszych wychowawców, którzy wspierali swoich podopiecznych Bartek Syta/Polskapresse
Odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy - zwieńczenie corocznej akcji promowania wartościowych postaw i walki ze szkolną agresją. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był wolontariat

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Szkoły bez Przemocy - wielkie święto tych, którzy chcą szerzyć wartościowe postawy i budować w placówkach edukacyjnych atmosferę przyjaźni i współpracy. Jest to jednocześnie zwieńczenie czwartej edycji ogólnopolskiego programu "Szkoła bez przemocy", którego ideą jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wartościowych postaw oraz walka ze szkolną agresją. W tegorocznym Dniu Szkoły bez Przemocy wzięła udział rekordowa liczba: 2 tys. szkół.

Jednym z najważniejszych punktów programu było rozdanie nagród Wychowawcom Roku 2010 z 16 województw. - Konkurs na Wychowawcę Roku organizujemy po raz drugi. W zeszłym roku zobaczyliśmy, jak dużym zainteresowaniem cieszyły się pomysł i formuła konkursu, zarówno ze strony uczniów i rodziców, jak też samych nauczycieli. Widać wyraźnie, że istnieje potrzeba zdefiniowania, kim jest "dobry wychowawca", "wychowawca z powołania", i podkreślania jego kluczowej roli w procesie socjalizacji młodzieży. I o to przede wszystkim nam chodzi - wyjaśnia Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych.

W konkursie mogła wziąć udział każda szkoła: o tym, kto został nominowany i zdobył nagrodę, decydowali uczniowie. To oni najpierw zgłaszali kandydatury swoich wychowawców na stronie internetowej www.szkola_bezprzemocy.pl, a następnie głosowali za pomocą SMS-ów oraz kuponów umieszczanych w dziennikach regionalnych. Do finałowego etapu przeszło 10 wychowawców z każdego województwa. - W sumie otrzymaliśmy kilkadziesiąt tysięcy głosów. Świadczy to zarówno o popularności, jaką zyskał nasz plebiscyt, jak i o tym, że wychowawcy szkolni są coraz bardziej doceniani - podsumowuje Dorota Stanek, prezes Grupy Wydawniczej Polskapresse.

Nagrodą dla wychowawców są vouchery na profesjonalne szkolenia z listy przygotowanej przez organizatorów programu "Szkoła bez przemocy".

Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem "Wolontariat - świadomie pomagam innym". W całej Polsce zorganizowano konkurs na projekty wolontaryjne dla szkół, które należało zrealizować od stycznia do kwietnia 2010 r. Zakres działań na tym polu był bardzo szeroki: od koncertów, spektakli i kiermaszów po indywidualne zajęcia z dziećmi, opiekę nad osobami starszymi i propagowanie poszanowania praw człowieka.

- Program miał na celu przeciwstawić się szkolnej nudzie i zaangażować młodzież w działania społeczne. Odzew był szeroki - mówi Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, współorganizatora programu. - Jury miało trudne zadanie, bo okazało się, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają wspaniałe pomysły. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim rolę działań w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, długofalowość projektu, czyli możliwość kontynuacji zainicjowanych działań, oraz poziom zaangażowania wolontariuszy - tłumaczy.

Spośród około 300 zgłoszonych projektów wolontaryjnych wybrano 46 najlepszych ze wszystkich województw. Wczoraj na uroczystej gali w Belwederze zwycięzcy odebrali nagrody z rąk szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego, ambasadora tegorocznej edycji programu mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego oraz organizatorów programu: grup wydawniczych Polskapresse i Media Regionalne, Fundacji Orange i Wydawnictwa Pedagogicznego "Operon".

Najczęściej uczniowie angażowali się w pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym, a także organizowali zajęcia dla dzieci z domów dziecka. Warsztaty kulinarne dla podopiecznych stołecznego Domu Dziecka nr 4 przygotowali tegoroczni maturzyści z Technikum Spożywczo-Gastronomicznego im. Jana Pawła II w Warszawie. - W szkole robimy to, co lubimy, czyli gotujemy, a swoją pasją chcieliśmy zarazić innych - opowiada Emilian Michalik, uczeń Technikum im. Jana Pawła II w Warszawie. - Dzieci były zachwycone, zobaczyły, że gotowanie wcale nie jest nudne, a my się cieszymy, że mogliśmy sprawić komuś taką radość - dodaje.

Z kolei wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Barcinie pomagali niepełnosprawnym dzieciom, m.in. dyżurując przy nich i prowadząc zajęcia plastyczno-muzyczne dla najmłodszych. Uczniowie z Technikum przy Zespole Szkół Technicznych w Trzciance postawili na bezpieczeństwo i zorganizowali warsztaty pt. "Bezpieczne wakacje 2010". Wolontariusze przeprowadzili 23 prelekcje w dziewięciu szkołach na temat zasad bezpieczeństwa nad wodą. Zorganizowali także zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu ratowniczego dla trzcianeckiego WOPR. To zaledwie trzy z 46 nagrodzonych projektów, które udowadniają, jak młodzież potrafi zaangażować się w działania społeczne. Najaktywniejsi uczniowie, którzy wzięli udział w zwycięskich projektach, wyjadą w lipcu do Lewina Kłodzkiego na tygodniową Letnią Szkołę Liderów Wolontariatu.

Niespodzianką dla jury było zgłoszenie się do konkursu na wolontariat Przedszkola Samorządowego nr 6 w Trzebini. Dzieci i ich opiekunki zostały wyróżnione za akcję "Zróbmy coś dobrego - ja i Ty". W trakcie akcji najmłodsi zorganizowali zbiórkę zabawek i słodyczy dla dzieci z Domu Małego Dziecka w Jaworznie. Podopieczni jaworzyńskiego domu zostali także zaproszeni przez przedszkolaków na bal integracyjny. A to tylko kilka z akcji przygotowanych przez maluchy. Oprócz tego przedszkolaki m.in. uczyły się zasad bezpieczeństwa i dokarmiały też ptaki w czasie srogiej zimy. - To wspaniałe, że już od najmłodszych lat kształtuje się wrażliwość na potrzeby innych - podsumowała Jadwiga Czartoryska.

Każda szkoła mogła także zorganizować w grudniu 2009 r. Tydzień Wolontariatu, w którym miała zaprezentować swoje działania na tym polu. W projekcie wzięło udział ponad tysiąc szkół z całego kraju.
Podczas gali, którą poprowadziła Dorota Wellman, nie zapomniano także o tych, którzy co roku patronowali programowi "Szkoła bez przemocy": o prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego małżonce. - Rok temu w tym miejscu pełniła honory pani Maria Kaczyńska. To smutne i tragiczne, że nie ma dziś z nami ani jej, ani prezydenta, ale niech dla wszystkich będzie przesłaniem, by nieść dalej ideę "Szkoły bez przemocy", którą obydwoje tak wspierali - mówił minister Jacek Michałowski. Pamięć pary prezydenckiej uczczono minutą ciszy.

Od kilku tygodni na łamach naszego dziennika zachęcaliśmy szkoły do wzięcia udziału we wczorajszym Dniu Szkoły bez Przemocy. W pierwszej edycji tego wydarzenia w 2008 r. zgłosiło się 1300 placówek z całego kraju, w następnej już 1800. W tym roku liczba ta znowu wzrosła i padł kolejny rekord: wczoraj świętowało z nami aż 2 tys. szkół. Forma obchodów była dowolna: od happeningów, występów i barwnych korowodów po akcje wolontaryjne. W akcji mogli wziąć udział zarówno nauczyciele oraz uczniowie, jak i rodzice. - W tym roku dodatkowo zachęcaliśmy szkoły do inicjowania działań promujących wolontariat - dodaje Dariusz Kaczmarek, prezes Wydawnictw Pedagogicznego "Operon". - Jesteśmy dum_ni, że dzisiaj świętują wspólnie z nami szkoły z całej Polski - dodaje.

Galę umilił dodatkowo humorystyczny występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" zainicjowały wiosną 2006 r. dwie grupy wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundacja Orange (wcześniej Fundacja Grupy TP). W czerwcu 2009 r. partnerem programu zostało Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon". Program objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Lech Kaczyński. Celem akcji jest zwiększenie świadomości problemu, zmiana postaw wobec przemocy i agresji oraz dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zapobiegałyby temu zjawisku. W tegorocznej edycji programu wzięło udział łącznie 4 tys. szkół.

Weronika Słodkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki