18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wychowawca Roku 2013: Anna Komorowska wzięła udział w gali programu "Szkoła bez przemocy" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Sylwia Dąbrowa/Polskapresse
Nagrody dla najlepszych szkolnych wychowawców rozdane. Podczas uroczystej gali w ogrodach Pałacu Prezydenckiego uhonorowani zostali laureaci programu "Szkoła bez przemocy" objętego patronatem Prezydenta RP. Program ma na celu przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach poprzez zwiększenie świadomości problemu i zmianę postaw wobec tego zjawiska.

Nagrody z rąk pierwszej damy Anny Komorowskiej otrzymali zwycięzcy dwóch konkursów: na wychowawcę roku i najlepszy film o wychowawcy. Wśród 16 wyróżnionych nauczycieli znaleźli się przedstawiciele wszystkich województw wyłonieni w głosowaniu prowadzonym na łamach dzienników regionalnych należących do wydawnictw Polskapresse i Media Regionalne. Wśród najlepszych nauczycieli wychowawców znaleźli się: Kacper Świtała z Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu, Joanna Politowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie (województwo kujawsko-pomorskie), Iwona Siwek z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu (województwo lubelskie), Przemysław Brodzik ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Zielonej Górze, Dominika Walicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Karola Wojtyły w Łodzi, Anna Dyszy ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie, Julita Kulik ze Szkoły Podstawowej nr 323 im. Olimpijczyków Polskich w Warszawie, Jadwiga Sowińska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu.

Laureatami zostali także: Helena Wiśniowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie (województwo podkarpackie), Iwona Górska ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku, Maria Szymoniak z Zespołu Szkół nr 2 w Redzie (województwo pomorskie), Krzysztof Kwiecień z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, Ewelina Banasiewicz z Zespołu Placówek Oświatowych w Kozubowie (woj. świętokrzyskie), Ewelina Jędrych z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu (województwo warmińsko-mazurskie), Agnieszka Pol z Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni (województwo wielkopolskie).

W drugim konkursie bezkonkurencyjny okazał się film nakręcony przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. St. Lema w Koszalinie, w którym przedstawiony został wychowawca Krzysztof Paluszak.

- Działania na rzecz szkoły, która jest przyjazna uczniom, rodzicom i nauczycielom, to jest wielka rzecz. A taką szkołą jest właśnie szkoła bez przemocy - powiedziała pierwsza dama Anna Komorowska, która wręczyła nagrody 16 laureatom. Zwróciła przy okazji uwagę na to, że przy wyborze zwycięzców nie mogło być mowy o pomyłce, gdyż ostateczna decyzja należała do uczniów i rodziców. - Nie mogliście otrzymać bardziej wiarygodnej rekomendacji - podkreśliła małżonka prezydenta. Dodała też, że bardzo ceni inicjatywę "Szkoła bez przemocy'' i jest przekonana o jej wymiernym sukcesie.

Bohater nagrodzonego filmu Krzysztof Paluszak zapytany, czy spodziewał się zwycięstwa, odpowiedział , że było ono dla niego bardzo miłym zaskoczeniem. - Kiedy zadzwoniono z zaproszeniem na galę dla mnie i osoby towarzyszącej, powiedziałem, że moją osobą towarzyszącą jest moja klasa. Kiedy odebrałem telefon, okazało się, że są dwa konkursy. Wcześniej nawet o tym nie wiedziałem. Jestem bardzo dumny z dzieciaków. Zrobiły mi fantastyczną niespodziankę - zaznaczył polonista. Jego zdaniem nie jest trudno być dobrym wychowawcą, kiedy pracuje się w dobrej szkole z dobrymi nauczycielami. - Traktuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla nas wszystkich. To jest praca zespołowa. Jesteśmy fajnym, zgranym zespołem i to przynosi efekty.
Razem z nim do Warszawy przyjechali uczniowie, którzy z kolei zwyciężyli w konkursie na najlepszy film promujący swojego wychowawcę. - Nasz nauczyciel jest bardzo dobrym nauczycielem. Nie przekazuje nam jakichś sztywnych regułek, ale udziela naprawdę życiowych lekcji i jest dla nas inspirujący - chwaliła swojego polonistę Magdalena Lewandowska, uczennica klasy II HD.

Anna Komorowska zwróciła się do koszalińskich uczniów w bardzo ciepły sposób. - Odnieśliście podwójne zwycięstwo. Po pierwsze, wygraliście konkurs na najlepszy film, a po drugie - macie tak wspaniałego wychowawcę - podkreśliła.

Dodatkową nagrodą dla wychowawcy i jego klasy jest wycieczka po zabytkach Warszawy wraz z przewodnikiem. Uczniowie odwiedzą miedzy innymi Muzeum Powstania Warszawskiego.

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Prowadzony jest przez 18 dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundację Orange (dawniej Fundację Grupy TP). Działa na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, która jest najskuteczniejszą prewencją przed agresją i przemocą. Propaguje wzory zachowania i standardy funkcjonowania szkoły jako instytucji. W ramach programu organizowane są m.in. specjalne warsztaty dla nauczycieli. Ambasadorami programu (poza prezydentem Bronisławem Komorowskim) są: Tomasz Majewski, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Leszek Blanik, mistrz olimpijski świata i Europy w gimnastyce, a także poseł PO Piotr Gruszka, wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce, oraz Paweł Wojciechowski, mistrz świata w skoku o tyczce.

Program jest doceniany przez wiele osób. Bardzo ciepło wypowiada się o nim m.in. Mirosława Kątna, psycholog, działaczka społeczna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka. - Musimy pamiętać, że w polskiej szkole trafiają się prawdziwe talenty pedagogiczne, ludzie z powołaniem, którym nie wystarcza tylko wykonywanie narzuconych przez szkołę obowiązków. To są ludzie o wielkim sercu i wielkiej pasji, potrafiący dotrzeć do młodzieży, potrafiący mówić jej językiem. Po prostu dobrzy, mądrzy nauczyciele. Jako psycholog mogę powiedzieć, że to wcale nie jest takie oczywiste. Bycie dobrym nauczycielem, wychowawcą wymaga szczególnej wrażliwości. Trzeba mieć to coś w sobie - mówiła nam Mirosława Kątna przy okazji wręczania nagród laureatom.

Nagrodą dla zwycięzców konkursów są granty na łączną kwotę 16 tys. zł na realizację inicjatywy wychowawczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl