Wybory samorządowe 2018: PKW ma problem. Urzędnicy nie garną się do obsługi wyborów

Leszek Rudziński
21.02.2018 warszawa briefing prasowy szef pkw nz wojciech hermelinski adam guz/polska press
21.02.2018 warszawa briefing prasowy szef pkw nz wojciech hermelinski adam guz/polska press brak
Termin przyjmowania zgłoszeń na stanowisko urzędnika wyborczego w zbliżających się wyborach samorządowych przesuwany był już dwukrotnie. Pomimo tego nadal ponad połowa miejsc jest nie obsadzonych. W środę przez cały dzień Państwowa Komisja Wyborcza debatowała m.in. na temat tej kwestii.

Kolejny termin przyjmowania przez Państwową Komisję Wyborczą zgłoszeń na urzędników czuwających nad prawidłowym przebiegiem głosowań minął w poniedziałek (pierwszy termin minął 6 kwietnia). Do tej pory zgłosiło się jedynie 2,5 tys. z 5,2 tys. potrzebnych kandydatów.

W środę rano posiedzenie rozpoczęła Państwowa Komisja Wyborcza, która zajmowała się m.in. kwestią braku urzędników. - Obrady PKW będą trwały prawdopodobnie do godzin wieczornych. Program jest bardzo obszerny i nie wiadomo jak długo potrwają rozmowy członków komisji - poinformował Agencję Informacyjną Polska Press sekretariat zespołu prawnego Krajowego Biura Wyborczego.

Ponieważ terminy, które wyznaczyła Komisja były „instrukcyjne” i miały na celu usprawnienie postępowania, teraz dyrektorzy delegatur podejmą kolejne kroki. Mianowicie wystąpią do marszałka województwa, wojewody, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o zgłoszenie brakujących kandydatów. Ci powinni zgłosić urzędników w terminie siedmiu dni, a oni do 1 maja powinni zostać powołani.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński przyczyn obecnej sytuacji upatruje w wielu obowiązkach, którym musi podołać urzędnik wyborczy.

- Orientują się też, jak będzie wyglądać ich wynagrodzenie. Tutaj jest problem. Ale przede wszystkim problem jest w tym - tak ja to sobie wyobrażam - że urzędnicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków w tym miejscu, gdzie są zatrudniani, gdzie mieszkają. W związku z czym, muszą to robić w sąsiedniej gminie, nie w tej, w której są - mówił w rozmowie z TVN24.

Dodał, że do tego dochodzą jeszcze koszty dojazdu, które urzędnicy muszą pokrywać z własnej kieszeni.

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na pięcioletnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Do podstawowych zadań komisarzy będzie należało m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku tzw. urzędników wyborczych. Takim urzędnikiem może zostać osoba zatrudniona na umowę o pracę w urzędzie obsługującym organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych albo przez nie nadzorowanych.

Do zadań urzędników wyborczych należy m.in. przygotowanie wyborów w obwodowych komisjach wyborczych i nadzór nad ich prawidłowym przebiegiem. Ponadto odpowiadają za organizowanie szkoleń dla członków tych komisji oraz dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

Ustawodawca wprowadził zasadę, że urzędnik wyborczy nie może wykonywać swoich obowiązków w gminie, gdzie jest zatrudniony.

Ponadto funkcji nie mogą pełnić urzędnicy sądów i prokuratur, nauczyciele akademiccy, nauczyciele szkół i przedszkoli niepublicznych czy członkowie Regionalnych Komisji Orzekających przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

I tak np. biuro wyborcze w Białymstoku potrzebowało aż 111 takich urzędników, a w pierwszym terminie zgłosiło się jedynie 13 - informował w ubiegłym miesiącu „Kurier Poranny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl