Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Malborczycy decydują. W mieście głosowanie odbywa się w 18 stałych obwodach wyborczych

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
W Malborku trwają wybory samorządowe. W niedzielę (7 kwietnia) mieszkańcy decydują, kto zostanie burmistrzem, ale też radnym miejskim i powiatowym oraz ich reprezentantem w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Głosowanie prowadzone jest w 21 obwodach, w tym 3 zamkniętych.

Wybory samorządowe 2024 w Malborku. Do której można pójść głosować?

W niedzielę przeprowadzane są wybory samorządowe. Lokale są czynne od godz. 7 do godz. 21. [/
W Malborku jest 18 stałych obwodów wyborczych. Kto regularnie odwiedza lokale wyborcze, może iść w ciemno, żadnych zmian od ostatnich wyborów nie było.
Są też trzy obwody zamknięte: w szpitalu, Domu Pomocy Społecznej i Zakładzie Karnym.

Przed wyjściem z domu warto sprawdzić w kieszeni, portfelu czy torebce, czy ma się dokument tożsamości. Będzie potrzebny przy pobieraniu kart do głosowania.
Należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, na którym dana osoba będzie rozpoznawalna.[/b] Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo każda inna legitymacja ze zdjęciem. Może to być również aplikacja w telefonie komórkowym.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21.

Jak przebiega głosowanie? W niedzielę wyborczą w Malborku bez incydentów

W niedzielę do godz. 12 nie było incydentów mogących mieć wpływ na przebieg głosowania. Natomiast w sobotę miasto objeżdżały służby porządkowe po zgłoszeniach o reklamach komitetów wyborczych, które znajdowały się zbyt blisko wejść do lokali wyborczych.

Patrol Straży Miejskiej i policji weryfikował te informacje. Kilka banerów rzeczywiście zostało usuniętych, bo mogło być to potraktowane jako niedopuszczalna agitacja w dniu głosowania, gdy obowiązuje cisza wyborcza - powiedziała nam Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta, koordynująca wybory do organów samorządu terytorialnego w Malborku.

Karty do głosowania. Jak oddać ważny głos?

Karty do głosowania będą cztery, ale wcale nie trzeba wziąć wszystkich. Można zrezygnować z którejś z kart, ale trzeba to zgłosić komisji.

Na co zwrócić uwagę przed głosowaniem? Na początek trzeba sprawdzić, czy karty mają pieczęć komisji wyborczej. Jeśli nie ma, od razu trzeba to zgłosić.
Karta bez pieczątki jest kartą nieważną. Każda musi być opieczętowana, choć może się zdarzyć, że komisja, pieczętując rano karty, może którąś niechcący pominąć. Karty mogą się choćby skleić.

Nazwiska kandydatów zostały wydrukowane na jednej stronie, nie ma mowy o książeczkach czy innych formach. Widać więc wszystkie nazwiska, spośród których można wybierać.

Największą kartą do głosowania jest karta do Sejmiku Województwa Pomorskiego. Znajdują się na niej kandydaci zgłoszeni przez siedem komitetów wyborczych. Mniejszą kartą jest ta do Rady Powiatu Malborskiego, gdzie jest pięć komitetów i do Rady Miasta jest podobnej wielkości, ale komitety są cztery. Najmniejsza karta to ta z kandydatami na burmistrza Malborka, których jest czterech. Karty różnią się kolorami, bo są nieco podkolorowane. Te do rady miasta, powiatu i sejmiku mają też różną liczbę wyciętych kółek w prawym górnym rogu. Natomiast karta do głosowania na burmistrza ma ścięty prawy górny róg.

Wzory kart są ustalone:

  • na wójta, burmistrza lub prezydenta - nazwiska kandydatów na różowym tle;
  • radnych gminy lub miasta - nazwiska kandydatów na szarym tle;
  • radnych powiatu - nazwiska kandydatów na żółtym tle;
  • radnych sejmiku - nazwiska kandydatów na niebieskim tle.

Jak mieć pewność, że zagłosowało się dobrze i karta nie trafi na kupkę „głosy nieważne”? Zasady są dość proste.
Na karcie do głosowania na burmistrza Malborka stawia się krzyżyk przy jednym nazwisku. By głos był ważny, dopuszczalne jest, by na karcie do rady powiatu, miasta czy do sejmiku postawić dwa krzyżyki, ale wyłącznie na liście tego samego komitetu. Wówczas za głos ważny uznany zostanie ten oddany na kandydata, który jest wyżej na liście. Jeśli krzyżyki będą postawione przy kandydujących z różnych komitetów, wtedy głos uznany będzie za nieważny.

W wyborach samorządowych w październiku 2018 r. frekwencja wyborcza w Malborku wyniosła 49,92 proc. Uprawnionych do głosowania było wówczas 30 179 osób, natomiast wydano 15 064 kart do głosowania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki