Wybory samorządowe 2018. Zobacz kto wygrywa w stolicach województw [NASZ SONDAŻ]

Paweł Więcek
Kto z największymi szansami na zwycięstwo w miastach-stolicach województw w całej Polsce? Według sondażu 18 największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w siedmiu na 17 objętych badaniem miast wybory rozstrzygną się w pierwszej turze. W pozostałych - dogrywka.

Badanie zostało zrealizowane w dniach od 14 do 18 maja w 36 największych miastach w Polsce. W sumie w całym kraju pomiarem objęto ponad 10 tysięcy respondentów. W każdej lokalizacji sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej kwotowo próbie przy zastosowaniu dwóch podstawowych parametrów demograficznych - płeć (kobieta i mężczyzna) oraz wiek: 18-29 lat, 30-44 lata, 45-59 lat i powyżej 60 lat.

Jak wynika z prognozy, w siedmiu na 17 stolic województw wybory rozstrzygną się już w pierwszej turze. Dotyczy to Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina i Torunia.

W Bygdoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze będzie konieczność przeprowadzenia drugiej tury.

W Gdańsku - kolebce „Solidarności” oraz Platformy Obywatelskiej - topnieją szanse urzędującego prezydenta Pawła Adamowicza na reelekcję. Bez poparcia Platformy Obywatelskiej wieloletni szef stolicy Pomorza być może zdoła wejść do dogrywki, jeśli nie wyprzedzi go ostatecznie Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się, jego przeciwnikiem będzie Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej, który w naszym sondażu zdobył najwięcej głosów.

O włos od zwycięstwa w pierwszej turze w Lublinie jest prezydent Krzysztof Żuk, ale jego główny rywal - Sylwester Tułajew z Prawa i Sprawiedliwości może doprowadzić do dogrywki.

We Wrocławiu ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz namaścił Jacka Sutryka na swojego sukcesora. Ta operacja nie ma jednak gwarancji sukcesu. Ba - nie jest wcale powiedziane, że Jacek Sutryk wejdzie do drugiej tury, bo różnica między nim a Michałem Kazimierzem Ujazdowskim (Platforma Obywatelska) oraz Mirosławą Stachowiak-Różecką (Prawo i Sprawiedliwość) jest mikroskopijna.

W Krakowie swoją siłę potwierdza urzędujący od 2002 roku Jacek Majchrowski. Wprawdzie nie zapewni sobie mandatu na piątą kadencję z już pierwsze turze, ale ma dużą szansę dopełnić dzieła w dogrywce.

Uwaga!

W województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim badanie przeprowadziliśmy w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Zobacz kto wygrywa w stolicach województw [NASZ SONDAŻ] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polski Szejk
Jako użytkownik miasta mam do kandydatów kilka pytań:
 
0. Czy zapoznali się Państwo z opracowaniem foresightu #Wroclaw20362056? Zawierającego m.in. wyniki rozmów z miszkańcami o przyszłości? Który scenariusz rozwoju miasta wydaje się być najbardziej pożądany i dlaczego? Który najgroźniejszy i dlaczego?
 
1. Czy chcecie w jakiś sposób zadbać o budżet miasta? Macie jakiś pomysł na wrocławskie długi?
Czy do zwalczenia problemu wrocławskiego długu posłużą się Państwo:
a) wrocławską kryptowalutą
B) emisją obligacji
c) powoływaniem startupów z udziałem miasta (które może udostępniać lokale lub obiekty miejskie na zasadzie aportu do spółki)
d) powołanie miejskiego banku
e) robotyzacją niektórych stanowisk urzędniczych (co zmniejszyłoby także kolejki w urzędach)
 
2. Jak chcecie zadbać o zagospodarowanie przestrzenią miasta? O ład i estetykę centralnych przestrzeni publicznych?
Jaki styl powinno mieć nasze miasto?
a) nowoczesny design w oparciu o najbardziej awangardowe projekty (co wymagałoby powołanie specjalnego miejskiego kuratora estetyki)
B) zróżnicowany - wedle uznania danego inwestora
c) klasyczny, oparty o tradycję
 
3. W jaki sposób miasto zamierza działać i promować się w Internecie? Czy pojawią się nowe usługi dla mieszkańców i czy sieć hostspotów będzie rozbudowana?
Jaki procent budżetu na promocję miasta przeznaczyliby Państwo na ten cel?
Czy mogą Państwo obiecać, że wprowadzą całkowicie darmowy internet na terenie całego miasta, a jeśli nie, to gdzie ten internet powinien być dostępny (może na wszystkich przystankach)?
 
4. Czy administracja miejska będzie w jakiś sposób zreformowana?
Mieszkańcy narzekają na biurokrację i kolejki w urzędach. Jakich 5 prostych posunięć Państwo proponują, by ten problem rozwiązać?
 
5. Co ze wsparciem osób najbardziej wykluczonych i osłabionych przez różne życiowe sytuacje? Planujecie wspierać kluby seniora, wybudować noclegownie, wesprzeć głodnych posiłkami lub stwarzać możliwości reintegracji poprzez pracę jak Fundacja Mam poMoc?
Czy miejskie przedszkole (choć jedno) będzie czynne od godz. 5:00 do godz. 22:00, tak by samotne mamy pracujące od 6:00 rano lub pracujące do 21:00 miały szansę realizacji kariery zawodowej?
 
6. Czy obywatel i przedsiębiorca będzie w jakiś sposób włączany w strategię miasta? Będzie partycypował w korzyściach z organizacji imprez, rozbudowy miasta oraz wzrostu jego znaczenia na świecie? Jak?
Czy będą Państwo konsultować konstrukcję dokumentów strategicznych oraz dezyzje o kluczowych inwestycjach i imprezach z szerokim gronem interesariuszy m.in. biznesem, NGO, jednostkami pomocniczymi i władzami uczelni?
Czy wprowadzą Państwo, w oparciu o profil zaufany ePUAP (lub inny może miejski profil zaufany) system referendalny przez internet dla mieszkańców?
Czy jako prezydent miasta poparłby Pan/Pani pomysł przeznaczenia 5 mln złotych na sfinansowanie projektu niezależnego systemu operacyjnego dla miasta, który nie dość, że wsparłby organizację naszego miasta to dodatkowo mógłby stać się produktem sprzedażowym?
 
7. Co z miastami w regionie, z których pochodzi wielu naszych mieszkańców? Czy przewidują Państwo współpracę z nimi?
Czy wyraziliby Państwo zgodę na utworzenie wspólnego biletu komunikacji miejskiej, muzeów, basenów, boisk itp. obiektów miejskich dla wszystkich miast Dolnego Śląska, które wyraziłyby chęć przyłączenia się do takiej inicjatywy?
 
8. Miasto może prowadzić własną politykę zagraniczną w pewnym zakresie. Jak zamierzają Państwo ją prowadzić? Czy są jakieś preferowane kierunki lub cele działań dyplomatyczno -promocyjnych zw. z Państwa strategią rozwoju i wizją miasta?
 
9. Wiele miast wprowadza tanią lub darmową komunikacją (często w formie eksperymentalnej) co Państwo sądzicie o takich pomysłach? Jakie widzicie słabe, mocne strony, szanse, ryzyka takiego ruchu?
 
10. Wiele się mówi o miastach #SmartCity, miasta zaczynają dążyć do zrównoważonego rozwoju i gospodarki o zamkniętym obiegu. Czy są one elementem Pana/Pani wizji miasta?
 
Do którego roku zobowiążą się Państwo wprowadzić Blockchain w administracji w zakresie identyfikacji osób, przechowania informacji urzędowych? 
Do ilu osób zostanie powiększony wydział związany z koordynacją i wdrażaniem Smart City? 
Czy zostanie wprowadzone stanowisko miejskiego CTO (Chief Technology Officer)?
 
11. Czy byliby Państwo za budową we Wrocławiu (głównie ze środków miejskich) Wrocławskiego Kosmodromu tj. ośrodka naukowo-kulturalnego, w którym zarówno prowadzono by badania nad kwestiami związanymi z eksploracją kosmosu (astronomia, astronautyka, fizyka, napędy rakietowe) jak i ośrodek promujący kulturę rozwoju nauki, eksploracji kosmosu, kształcenia o kosmosie a dodatkowo taki ośrodek mógłby posiadać strefę poligonu dla amatorskich rakiet.
12. Czy za Państwa prezydentury widzą Państwo możliwość zainwestowania np. 50 mln zł w projekt USKP czyli szybkich kolei próżniowych, które mogłyby połączyć Wrocław i Warszawę?
 
13. Co z transportem wodnym? Czy zamiast inwestować pieniądze miejskie, może należałoby stworzyć program zachęt dla prywatnych inwestorów, którzy stworzyliby system komunikacji rzecznej połączony z systemem MPK.

 

A
Antoni Popchaj
W dniu 25.05.2018 o 11:27, Magda napisał:

w województwie kujawsko - pomorskim są dwie stolice - Bydgoszcz i Toruń!!!!!!!!!!!!!!!!!!

. Cymbale idąc Twoim tokiem myšlenia to Lubawskie też ma Zieloną Górę i Gorzów.
M
Magda
W dniu 25.05.2018 o 06:00, Rysiek napisał:

17 stolic województw,a nie 16 . To ostatnie to gdzie?

w województwie kujawsko - pomorskim są dwie stolice - Bydgoszcz i Toruń!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A
Antoni Popchaj
Co za cymbał pisał ten artykuł.Tumany z zasranego kieleckiego jeha dna w Polsce jest 16 województw.Oj jajecznicy dziś nie będzie.
R
Rysiek
17 stolic województw,a nie 16 . To ostatnie to gdzie?
Wróć na i.pl Portal i.pl