Wybory samorządowe 2018. Wyjaśniamy jak głosować na radnego, wójta, burmistrza lub prezydenta. Zasady głosowania

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Przezroczysta urna do głosowania
Przezroczysta urna do głosowania Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W wyborach samorządowych 2018 roku zmieniły się nieco zasady głosowania. Wyjaśniamy, w jaki sposób głosować na radnych do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz na wójtów, prezydentów i burmistrzów miast.

Wyory samorządowe 2018 odbędą się 21 października oraz 4 listopada. Aby poprawdnie oddać głos na radnych, wójtów oraz burmistrzów i prezydentów miast, trzeba przestrzegać kilku podstawowych reguł.

1. Przede wszystkim należy udać się do lokalu wyborczego, w którym oddamy głosy. Informację o tym, do którego lokalu wyborczego mamy się udać można znaleźć na stronie internetowej swojej gminy lub dzielnicy, albo np. w biuletynie informacji publicznej danej gminy. Informacje takie również powinny pojawić się na słupach ogłoszeniowych w postaci afiszów z wyszczególnionymi obwodami głosowania oraz przypisanymi do nich adresami lokali wyorczych.
Uwaga, możemy głoswać tylko tam, gdzie jestesmy wpisani do rejestru wyborców. Jeśli zatem czasowo przebywam poza miejscem zamieszkania i nie złożyłem wniosku o wpisanie mnie na rejestr wyborców w innej miejscowości, to aby zagłosować, muszę wrócić do miejscowości, w której jestem zameldowany.

2. Lokale wyborcze są otwarte od godziny 7 do 21 i w tym czasie możemy udać się do nich, by oddać swój głos. By otrzymać karty do głosowania, musimy przedstawić miejscowej komisji wyborczej dokument ze zdjęciem, na podstawie którego poświadczymy swoją tożsamość. może to być np. dowód osobisty, paszport. Jeśli obwodowa komisja wyborcza stwierdzi, że jestesmy uprawnieni do głosowania w danym lokalu, wówczas przekaże nam komplet kart do głosowania. Ich odebranie poświadczymy złożeniem podpisu na liście wyborców.

3. Otrzymamy cztery rodzaje kart do głosowania. Karty z nazwiskami kandydatów do rady gminy będą mieć szare tło. Karty z nazwiskami kandydatów do rad powiatu - żółte tło. Karty z kandydatami do sejmików wojewódzkich - niebieskie tło. Karty z kandydatami na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast będa miały różowe tło.

4. Uwaga - na każdej z kart należy postawić znak "x" tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak "x" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki obok nazwiska wybranego kandydata.

5. Po postawieniu znaków "x" przy nazwiskach wybranych osób, wrzucamy karty do urny. Powinniśmy przedtem je zgiąć na pół w taki sposób, by nie było widać, na jakich kandydatów zagłosowaliśmy. Wynika to z faktu, że wybory są tajne.

Na co należy uważać, aby nie oddać nieważnego głosu?

Zgodnie z nowymi zasadami głosowania, głos jest ważny, gdy postawiony zostanie znak x (dwie przecinające się linie) tylko przy jednym kandydacie na każdym z rodzajów kart do głosowania. Np. na kartach radnych gminnych stawiamy tylko jeden krzyżyk, przy jednym nazwisku.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że dopisek lub znak postawiony gdzie indziej na tej karcie, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. - "Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu" - wyjaśnia PKW.

Podobnie nie należy zamazywać kratek przy kandydatach. - "Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować" - wyjaśnia PKW.

Uwaga, w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców zawiera listy kandydatów z różnych ugrupowań. Należy znaleźć listę, na której znajduje się "nasz" kandydat i tylko tam postawić znak X. Nie można stawiać znaków X na kilku listach jednocześnie, przy różnych kandydatach. W przypadku postawienia więcej niż jednego znaku X nasz głos będzie nieważny.

Należy przy tym zaznaczyć, że znowelizowany Kodeks Wyborczy 2018 jest w tym miejscu nieprecyzyjny. Znajduje się tam bowiem zapis (Rozdział 6, art. 41) bardzo nieprecyzyjny: - "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i
nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu." Zdaniem ekspertów zapis ten można interpretować i tak, że możliwe jest dopisanie kilku znaków X, a głos i tak pozostanie ważny. Wiele wówczas zależeć będzie od interpretacji komisji wyborczej.

Cisza wyborcza i nieprawidłowości

Cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed dniem głosowania (czyli od soboty 20 października) do zakończenia głosowania (czyli do godz. 21. 21 października, o ile PKW nie wydłuży terminu głosowania np. ze względu na incydenty wyborcze). W tym czasie nie wolno m.in. prowadzić agitacji wyborczej, rozlepiać plakatów, rozdawać ulotek itp. Nie wolno także prowadzić agitacji w lokalach wyborczych, czyli np. prezentować tam symboli danych ugrupowań lub kandydatów. Nie można upubliczniać np. w internecie, wyników sondaży wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna. Może ona wynieść nawet do miliona zł.

Szczegółowe informacje o wszelkich zasadach dotyczących wyborów samorządowych 2018 roku można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: https://wybory2018.pkw.gov.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl