Wybory samorządowe 2018. Wojciech Kałuża zapewnił PiS władzę w sejmiku śląskim. A kto będzie rządził w innych województwach?

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marzena Bugala - Azarko/ Polska Press
Sensacja na Śląsku. Władzę w sejmiku województwa będzie sprawowało Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko za sprawą jednego radnego - Wojciecha Kałuży, który w ostatniej chwili przeszedł z Koalicji Obywatelskiej do klubu PiS.

Mimo że PiS wygrało wybory do sejmiku na Śląsku, to zabrakło mu jednego mandatu, by samodzielnie sprawować władzę. Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska prowadziły rozmowy.

Wszystko wyjaśniło się dopiero na dzień przed pierwszym posiedzeniem nowego sejmiku. We wtorek przed południem Koalicja Obywatelska, SLD i PSL podpisały porozumienie dotyczące współpracy w sejmiku województwa śląskiego. Tym samym szeroka koalicja zapewniła sobie władzę w województwie z przewagą jednego radnego nad PiS.

Jednak tego samego dnia wieczorem zawarto inne porozumienie - obok podpisów Michała Dworczyka i Grzegorza Tobiszowskiego z PiS na dokumencie znalazł się podpis Wojciecha Kałuży, który w wyborach startował z listy Koalicji Obywatelskiej (rekomendowany przez Nowoczesną). Uzyskał ponad 25 tys. głosów.

PiS ogłosiło sukces. „Została podpisana deklaracja programowa dla Śląska. Dzięki niej, po 17 latach, prawica zyskuje realną szansę na wzięcie odpowiedzialności za zarządzanie Województwem Śląskim” - napisał Michał Dworczyk, który z ramienia partii prowadził negocjacje z samorządowcami.

Wojciech Kałuża został wicemarszałkiem województwa. Politycy Koalicji Obywatelskiej nie kryją zaskoczenia i oburzenia. „To korupcja polityczna” - mówią zgodnie.

Tydzień temu PiS zawarł koalicję na Dolnym Śląsku. Tam doszło do porozumienia z Bezpartyjnymi Samorządowcami.

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie sprawowała władzę w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim. To w sumie osiem województw.

Wciąż nie wiadomo, co z sejmikiem zachodniopomorskim. Zarówno Koalicja Obywatelska, jak i PiS muszą zawrzeć koalicję, aby w nim rządzić. Kilka dni temu z mandatu zrezygnował podróżnik Aleksander Doba (Bezpartyjni Samorządowcy), który miał być niechętny koalicji z PiS-em. Zastąpiła go Maria Ilnicka-Mądry, która nieoficjalnie jest otwarta na współpracę z PiS.

W sejmikach w woj. lubuskim i warmińsko-mazurskim, władzę ma mieć KO, jednak, jak pokazał przykład woj. śląskiego, wszystko wyjaśni się na pierwszych sesjach.

POLECAMY:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
ŚLĄZACY

TEN TYP ZDRADZIŁ NAS ŚLĄZACY, PODSZEDŁ NAS JAK KLASYCZNY PIŚOR WSTRĘTNĄ I HANIEBNĄ METODĄ SZCZURA ---- MY ŚLĄZACY ZAPAMIĘTAMY JEGO NAZWISKO I TEN KAMUCKI RYJ WREDNEGO PIŚORA

Dodaj ogłoszenie