Wybory samorządowe 2018: W Warszawie będzie druga tura. A w 35 innych miastach? Wyniki sondażu w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu...

Redakcja
Ani Platforma Obywatelska, ani tym bardziej Prawo i Sprawiedliwość. Wybory samorządowe na prezydentów w większości dużych miast w Polsce wygrają kandydaci, którzy wystartują z własnych komitetów wyborczych.

To generalny wniosek płynący z sondażu wykonanego przez 18 największych gazet regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia.

Wybory samorządowe 2018. Kliknij i zobacz wyniki sondażu Polska Press Grupy dla 36 największych polskich miast

Badania w pełni reprezentatywne

Badanie zostało zrealizowane w zeszłym tygodniu w 36 największych miastach w Polsce. W sumie w całym kraju pomiarem objęto ponad 10 tysięcy respondentów. W każdej lokalizacji sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej kwotowo próbie przy zastosowaniu dwóch podstawowych parametrów demograficznych - płeć (kobieta i mężczyzna) oraz wiek: 18-29 lat, 30-44 lata, 45-59 lat i powyżej 60 lat.

Na tym etapie przygotowań do wyborów samorządowych, kiedy nie wszystkie partie oraz organizacje społeczne ogłosiły, kogo wystawią do rywalizacji o głosy mieszkańców, listy kandydatów w poszczególnych miastach ułożono - z jednej strony - w oparciu o fakty, a z drugiej - siłą rzeczy - o spekulacje pojawiające się na lokalnych rynkach politycznych. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że właśnie tak będą wyglądać ostateczne listy kandydatów na prezydentów większoścu miast w których wykonane zostało badanie.

Wybory 2018. Arena walki między PO a PiS?

Media ogólnopolskie, które zwykle patrzą na polityczną rzeczywistość w kraju pryzmat Warszawy, lubują się w lansowaniu tezy, że jesienne wybory samorządowe staną się areną walki Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością.

Na kogo głosować w wyborach 2018

Największa partia opozycyjna ma wiele do stracenia, gdyż jej przedstawiciele sprawują władzę w dużej liczbie miast, ale i coś do udowodnienia - że może skutecznie powstrzymać opcję rządzącą na poziomie centralnym w marszu jej kandydatów po przejęcie kontroli nad samorządami. Prawo i Sprawiedliwość z kolei w tej batalii ma wiele do zyskania i także coś do udowodnienia - że i w samorządach lokalnych występuje pragnienie dobrej zmiany. To wszystko osadza się jeszcze w kontekście przyszłorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Pasjonujące, prawda?

Linia frontu między kandydatami partii a kandydatami niezależnymi

Otóż nie! Wyborcza linia frontu wojny o władzę w miastach wcale nie będzie przebiegać między wojskami Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, choć - oczywiście - w największych metropoliach to nieuniknione. Ale największe batalie rozegrają się między kandydatami niezależnymi (po cichu wspieranymi przez tę czy inną partię) a przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości.

Na 36 objętych badaniem miast w 20 w pierwszej turze wygrywają kandydaci, którzy wystartują z własnych komitetów. czasem popierani przez partie ale w każdym przypadku mający mocną pozycję.

W większości miast to urzędujący prezydenci z dorobkiem bardzo pozytywnie ocenianym przez mieszkańców. Tak jest na przykład w Rzeszowie, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim czy Nowej Soli. Co więcej, obecni włodarze w tych oraz innych miastach z tej kategorii nokautują swoich konkurentów już w pierwszej turze! Widać ,że przez lata wypracowali sobie ogromny szacunek.

Tylko w 11 przypadkach liderami przedwyborczego sondażu Polska Press Grupy okazują się reprezentanci Platformy Obywatelskiej czy - szerzej - Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej z .Nowoczesną. Ale - zaledwie troje z nich ma szansę na triumf od razu w pierwszej turze. Tak jest w Białymstoku, Łodzi i Rybniku. Inni będą zmuszeni potwierdzić swoją przewagę z meczu otwarcia w dogrywce.

Na tle Platformy Obywatelskiej wypada Prawo i Sprawiedliwość wypada gorzej. Kandydaci partii rządzącej mogą triumfować w pierwszej turze tylko w czterech lokalizacjach: Katowice, Łomża, Szczecinek oraz Tarnów.

Jest jeszcze Częstochowa. Pod Jasną Górą w pierwszej turze wygrywa Krzysztof Matyjaszczyk z... Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Spokojny sen i dużo nerwów

15 prezydentów, którzy ubiegają się o reelekcję, może spać spokojnie. Jak pokazuje sondaż, zwycięstwo mają zapewnione przy pierwszym podejściu. Tego komfortu nie posiadają dla odmiany urzędujący włodarze w 16 innych miastach. Ci będą musieli toczyć bój w dogrywce. Pięciu obecnych gospodarzy miast zadeklarowało, że nie będzie już starać się o odświeżenie mandatu na kolejną kadencję.

Najciekawsze pojedynki

W mieście, na które zwrócone są oczy całej Polski - tej żyjącej konfliktem Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości - czyli w Warszawie klasyka gatunku. O fotel gospodarza stolicy kraju będą ścigać się Rafał Trzaskowski jako reprezentant Koalicji Obywatelskiej Platforma. Nowoczesna z Patrykiem Jakim reprezentującym partie Zjednoczonej Prawicy. Na dziś - to warto podkreślić - w Warszawie druga tura jest murowana. Do dogrywki wejdą obaj politycy. Rafał Trzaskowski z pozycji triumfatora z pierwszego starcia. Kandydaci innych partii będą tylko obserwować ten pojedynek na ekranach telewizorów.

Wybory samorządowe 2018: W Warszawie będzie druga tura. A w 35 innych miastach? Wyniki sondażu w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu...

W Gdańsku - kolebce „Solidarności” oraz Platformy Obywatelskiej - topnieją szanse urzędującego prezydenta Pawła Adamowicza na reelekcję. Bez poparcia Platformy Obywatelskiej wieloletni szef stolicy Pomorza być może zdoła wejść do dogrywki, jeśli nie wyprzedzi go ostatecznie Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się, jego przeciwnikiem będzie Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej, który w naszym sondażu zdobył najwięcej głosów.

O włos od zwycięstwa w pierwszej turze w Lublinie jest prezydent Krzysztof Żuk, ale jego główny rywal - Sylwester Tułajew z Prawa i Sprawiedliwości może doprowadzić do dogrywki.

Wybory samorządowe 2018. Kliknij i zobacz wyniki sondażu Polska Press Grupy dla 36 największych polskich miast

We Wrocławiu ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz namaścił Jacka Sutryka na swojego sukcesora. Ta operacja nie ma jednak gwarancji sukcesu. Ba - nie jest wcale powiedziane, że Jacek Sutryk wejdzie do drugiej tury, bo różnica między nim a Michałem Kazimierzem Ujazdowskim (Platforma Obywatelska) oraz Mirosławą Stachowiak-Różecką (Prawo i Sprawiedliwość) jest mikroskopijna.

W Krakowie swoją siłę potwierdza urzędujący od 2002 roku Jacek Majchrowski. Wprawdzie nie zapewni sobie mandatu na piątą kadencję z już pierwsze turze, ale ma dużą szansę dopełnić dzieła w dogrywce.

Absolutnym fenomenem jest prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. Według naszej prognozy w pierwszej wyborczej rundzie zdobędzie 86,3 procent głosów! Tak wysokimi notowaniami nie może poszczycić się żaden z kandydatów, którzy zostali ujęci w sondażu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl