Wybory samorządowe 2018: Śląska Partia Regionalna wybierze nowe władze po przegranych wyborach

MJ
Wybory samorządowe 2018: Śląska Partia Regionalna wydała oświadczenie po przegranych wyborach
Wybory samorządowe 2018: Śląska Partia Regionalna wydała oświadczenie po przegranych wyborach Arkadiusz Gola / Polska Press
Wybory samorządowe 2018: Po bardzo słabym wyniku wyborczym zarząd Śląskiej Partii Regionalnej opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie. Przyznaje się w nim m.in. do błędów popełnionych podczas kampanii oraz zapowiada kongres partii, na którym zostaną wybrane nowe władze. Całość oświadczenia poniżej.

Wybory samorządowe 2018 okazały się klęską dla partii regionalnych na Śląsku. Szczególnie bolesna była ona dla dawnego Ruchu Autonomii Śląska, który ponad rok przed wyborami zmienił nazwę na ŚPR (Śląska Partia Regionalna). Środowisko skupione wokół Jerzego Gorzelika nie zdobyło ani jednego mandatu w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, a kandydatka ŚPR-u w walce o fotel prezydenta Katowic zajęła czwarte miejsce. Za główne czynniki porażki uznaje się m.in. nieumieszczenie pełnej nazwy partii na kartach do głosowania.

Oświadczenie Zarządu Śląskiej Partii Regionalnej

Zarząd Śląskiej Partii Regionalnej dziękuje ponad pięćdziesięciu tysiącom wyborców, którzy oddali swe głosy na listy naszego komitetu wyborczego w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, a także tym, którzy poparli naszych kandydatów do rad gmin i powiatów oraz do sejmiku województwa opolskiego. Głosy te są tym cenniejsze, że wobec fatalnego błędu popełnionego przy rejestracji komitetu, skutkującego obecnością na karcie do głosowania jedynie skrótu nazwy naszej partii, ich oddanie wymagało nie tylko przemyślanej decyzji, ale i determinacji. Mamy świadomość, że z naszej winy kilkadziesiąt tysięcy zdezorientowanych śląskich wyborców głosowało na komitet, który wprawdzie nie przeprowadził zauważalnej kampanii, nie wystawił też na swych listach rozpoznawalnych postaci, jednak posłużył się pełną, wyrazistą nazwą. Tym, którzy mają dziś poczucie spowodowanej naszym błędem porażki i z obawą myślą o przyszłości ruchu śląskiego, winni jesteśmy przeprosiny, przede wszystkim jednak rzetelną analizę przyczyn obecnego stanu i wskazanie drogi do sukcesu w wyborach samorządowych roku 2023.

Wyniki wyborów pokazały, że znacząca część mieszkańców regionu, mimo polaryzacji wymuszanej przez dwa główne bloki partyjne, dążące do zawłaszczenia całej sceny politycznej, gotowa jest poprzeć ugrupowania śląskie. Jest zatem przestrzeń dla rozwoju partii regionalnej, która będzie reprezentacją szeroko rozumianych śląskich środowisk. Okazało się jednak również, jak naiwne było z naszej strony założenie, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy uda się przy pomocy entuzjazmu i skromnych środków zbudować nową markę, która w życiu politycznym regionu zajmie miejsce zasłużonego Ruchu Autonomii Śląska. Jako liderzy ugrupowania ponosimy odpowiedzialność za tę brzemienną w skutki sytuację i gotowi jesteśmy ponieść polityczne konsekwencje naszej decyzji.

Naszym głównym zadaniem w najbliższych tygodniach jest przygotowanie kongresu Śląskiej Partii Regionalnej, który wybierze nowe władze. W dłuższej perspektywie jako swój obowiązek postrzegamy wykreowanie nowych liderów, którzy za pięć lat zdolni będą poprowadzić ruch śląski do wyborczego zwycięstwa. Jesteśmy przekonani, że po wyciągnięciu wniosków z popełnionych przez nas błędów, taki sukces będzie możliwy. Stajemy dziś przed społecznością regionu świadomi zmarnowanej z naszej winy szansy, ale również gotowi do ciężkiej pracy nad odbudową wiarygodności i znaczenia ruchu śląskiego.

W imieniu Zarządu

Marek Nowara
Przewodniczący Zarządu
Śląskiej Partii Regionalnej

Powyborcze komentarze liderów ŚPR

Liderzy ŚPR-u po wyborach skomentowali słaby wynik reprezentowanego przez siebie ugrupowania.

Jerzy Gorzelik
W powyborczym wywiadzie udzielonym Dziennikowi Zachodniemu, Jerzy Gorzelik mówił m.in. o ryzyku jakim był projekt nowego ugrupowania oraz formalnych błędach.
- Ryzykowaliśmy angażując się w tej projekt pod nazwą: Śląska Partia Regionalna. Przede wszystkim było mało czasu na zbudowanie nowej marki politycznej, a ten czas okazał się jeszcze krótszy z uwagi na przedłużający się proces rejestracji partii. Sami sobie też nie pomogliśmy, popełniając fatalny błąd przy rejestracji komitetu wyborczego, wpisując skróconą nazwę partii: ŚPR i taka skrócona nazwa pojawiła się później w obwieszczeniach, a przede wszystkim na kartach do głosowania. Skrót okazał się nieczytelny dla wyborców. Mieliśmy nadzieję, że intensywna kampania jakoś pozwoli zniwelować skutki tego błędu, ale okazało się inaczej - mówił lider środowiska śląskich regionalistów.

Do wyników wyborów samorządowych w województwie śląskim pozostali liderzy odnieśli się również pozostali liderzy

Ilona Kanclerz

Szanowni Państwo! Drodzy Ślązacy!
To był Armagedon! Znamy wyniki. Czas na podsumowania.
Szczerze gratuluję wszystkim kandydatom. Dziękuję za czas, pracę i wiele niezapomnianych, miłych chwil. Teraz sprzątamy po kampanii ale już dziś stało się jasne że nasz regionalizm wymaga gruntownej przebudowy i zmiany. Z epoki organizacyjnego średniowiecza musimy przejść do odpowiedzialnych, systemowych rozwiązań. Czas na epokę oświecenia. Zarząd ŚPR - Śląska Partia Regionalna wzywam do szybkich, sprawnych rozliczeń i zamknięcia kampanii. Radę polityczną do zebrania, podsumowania i podjęcia natychmiastowych kroków w celu przebudowania ruchu. Czas na śląski think tahk i nową radę regionalnych organizacji z dala od bratobójczej wojny!
ps. Do tych co jak zwykle będą szerzyć szowinistyczny defetyzm: jeśli znów Wam się nie spodoba że mówi to kobieta to trudno! Idziemy dalej!
- napisała na Facebook'u kandydatka na prezydenta Katowic.

Henryk Mercik
Komentarz Henryka Mercika - wieloletniego członka zarządu Województwa Śląskiego:

Szanowni Państwo!

Skończył się pewnien etap w moim życiu, związany z regionalną polityką. Przez osiem lat starałem się wspierać, chronić i promować to, co wartościowe w śląskiej kulturze. Najpierw jako Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, potem jako Przewodniczący sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Kultury, krótko jako Wiceprzewodniczący Sejmiku i przez ostatnie ponad trzy lata jako Członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za kulturę, ochronę środowiska i planowanie przestrzenne. Wiele udało się przez ten czas zrobić, przede wszystkim dzięki współpracy ze wspaniałymi ludźmi oraz dzięki Waszemu wsparciu. Ta polityczna przygoda właśnie się zakończyła. Przez następne pięć lat regionalna scena polityczna będzie funkcjonować bez regionalistów. Zadecydowało o tym kilka czynników. Po pierwsze Śląska Partia Regionalna na listach do głosowania pojawiła się w postaci uniemożliwiającego jednoznaczną identyfikację skrótu ŚPR, a co gorsza bez logo. Po drugie dało o sobie znać podzielenie śląskiego elektoratu i głosowanie na dwie regionalne partie, umieszczone obok siebie na karcie do głosowania. Pojawienie się dwóch śląskich ugrupowań walczących o ten sam elektorat sprawiło, że przy wysokiej frekwencji wyborczej wszyscy regionaliści przegrali. Nie świadczy to bynajmniej o śląskiej "dupowatości", a raczej o kłótliwości, przedkładaniu własnego (pozornego) interesu ponad wspólny i małostkowości. Cechy te przypisywane były do tej pory przez część Ślązaków nie sobie, lecz jedynie Polakom.
Po trzecie jestem przekonany, że polaryzacja ogólnopolskiej sceny politycznej sprawiła, że również na naszej regionalnej scenie doszło de facto do pojedynku dwóch wielkich partii. Wydaje się, że taki podział na MY i ONI wyklucza funcjonowanie ugrupowań regionalnych, które ze swej natury działały poza obrębem tego typu politycznych konfliktów. Moje przekonanie, że regionalizm jest nie tylko trwałym elementem politycznego myślenia Ślązaków, ale również swoistym śląskim, politycznym towarem eksportowym stało się dziś nieaktualne.

Serdecznie dziękuję wszystkim kandydatom ŚPR - Śląska Partia Regionalna za wkład pracy, entuzjazm i wiarę w regionalizm. Szczególnie dziękuję osobom, które zdecydowały się startować ze mną ze wspólnej sejmikowej listy - Joachim Otte, Jola Skorupa, Janusz Dubiel, Anna Kubica, Katarzyna Elias, Tomasz Szulc i Jowita Trzaska.
Od dziś zamierzam bardziej intensywnie zajmować się sprawami zawodowymi tzn. architekturą oraz ochroną i konserwacją zabytków.

Pozdrawiam
Henryk Mercik

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018: Śląska Partia Regionalna wybierze nowe władze po przegranych wyborach - Dziennik Zachodni

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Simcha
W końcu Uniwersytet Śląski będzie mógł zwolnić Gorzelika, wszyscy doktorzy z jego rocznika którzy nie złożyli habilitacji w terminie Dawno pożegnali się z pracą.

Autonomia jest dobra, tyle że nie uczelni

Nie mogła zwolnić z pracy radnego Wojewódzkiego.

Sądząc po tym jak mu to idzie i recenzja wcześniejszych tekstów możemy się z panem gorzelikiem, jako wykładowca akademickim już pożegnać.

Poradzymy 2020!

Buehehe.
S
Simcha
W końcu Uniwersytet Śląski będzie mógł zwolnić Gorzelika, wszyscy doktorzy z jego rocznika którzy nie złożyli habilitacji w terminie Dawno pożegnali się z pracą.

Autonomia jest dobra, tyle że nie uczelni

Nie mogła zwolnić z pracy radnego Wojewódzkiego.

Sądząc po tym jak mu to idzie i recenzja wcześniejszych tekstów możemy się z panem gorzelikiem, jako wykładowca akademickim już pożegnać.

Poradzymy 2020!

Buehehe.
s
stąd
Wszystko winne, wszystko i wszyscy przeciw nim. A propo... Kto chciał to wiedział co to ŚPR. A tak na marginesie.
Tak to jest gdy się nie szanuje tego co jest, gdy się szarga wartości wyznawane przez innych nie myślących tak samo jako ONI, gdy się jest się przeciwko faktom historycznym, gdy się rżnie głupa i pajacuje z jakim pod gmachem Śląskiego Sejmiku i giwerym chce ustrzelić Wojewodę, gdy się składa kwiaty na cmentarzna grobach "wafen SS"" ( nie mam nic przeciw temu, że ktoś położył tam kwiaty pamięci, ale robić z tego polityczna hucpę...
A może pora by się rozliczyli z kosztów przebudowy Stadionu Śląskiego?
Może by rzetelnie podeszli do historii Górnego Śląska a nie tylko forsowali swoją,
nie potwierdzoną rzetelnymi badaniami tezę? I tak dalej...
P
PP
Pokaż się Kamilko, zobaczymy jak ty wyglądasz.....
H
Hans
Skręt w stronę lewactwa władz partii i wystawienie kandydatki na prezydenta Katowic skutecznie zniechęciło mnie i moich znajomych do poparcia
t
ty juz gupszy niy bydziesz
ciulu stary, dobrze żeś sie ani dzieci, ani wnukow niy dorobioł,
bo aż strach pomysleć, co by to za udupy byli, stary zboku
K
Karlus
Zadufani ŚPRowcy dostali łomot od Ślonzokow Razem, ale DZ ma problem z podaniem nazwy. Skoro tak postępuje, a ludzie widzą, że jest to fałszowanie rzeczywistości, to nalezy się spodziewać dalszy spadek sprzedaży tego pisma.
Ślonzoki Razem nie wystawiali do sejmiku w Częstochowie i Sosnowcu swych list, więc ich przewaga na ŚPR na ziemiach górnośląskich wynosi około 5,9 tys głosów.
Poza Ślonzokami Razem DZ nie informuje o Bezpartyjnych Samorządowcach, którzy są 4 siłą w Polsce. No cóż, taki żenujący jest poziom tej gazety.
K
Kamila
rozpoznać że to wariaty.
A
Alojz
kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik-kwik.
s
siła spokoju
na Koszutce. Ten który rejestrował listy pod nazwą ŚPR może zostać kościelnym.
s
siła spokoju
w powiecie koneckim. Czas na koalicję w naszym regionie...
p
pitu pitu
rzygać. Największym nieporozumieniem jest Ilona Kanclerz z jej buduarowym stylem życia. Katowice to nie Barcelona,a Śląsk to nie jest Katalonia. Tu szybów kopalnianych i hut nie projektował Gaudi. Gorzelik chyba myśli,że wypicowana blond lala to recepta na sukces ?!
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Wybory samorządowe 2018: Śląska Partia Regionalna wybierze nowe władze po przegranych wyborach
R
Robert
Co mi po Waszym oświadczeniu skoro przez Wasze błędy i Waszą nieudolność mój głos oddany na ŚPR w wyborach do Sejmiku okazał się głosem straconym, mało tego, okazał się głosem oddanym na PIS ... już lepiej było głosować na Koalicję Obywatelską albo SLD.
S
Starym dziękujemy
Ale przynajmniej stołki oddadzą i umożliwią młodym ugranie więcej za 5 lat.
Wróć na i.pl Portal i.pl