Wybory samorządowe 2018. Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju

a.w.
Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju.
Rolniku, idź na wybory! Samorządy decydują o Twoich prawach, dotacjach i możliwościach rozwoju. pixabay
Na wybory powinniśmy iść wszyscy, ale każdy może mieć do tego własne motywacje. Po skończeniu 18 roku życia otrzymujemy prawo wyborcze, a co za tym idzie realną możliwość wybrania władzy, która rządzi naszą najbliższą okolicą i dysponuje naszymi podatkami. Wybory samorządowe są szczególnie ważne, ponieważ decydujemy o losach naszych małych ojczyzn. Działania władz samorządowych są ważne również dla rolników. O czym decydują samorządy?

Czasami mamy mylne przeświadczenie, że władza jest gdzieś daleko od nas. Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami. Władze samorządowe mają w rękach potężną machinę prawno-decyzyjną, która wpływa na nasze życie.

Samorządy dysponują Twoimi pieniędzmi

Oprócz teoretycznej władzy, w rękach samorządów są także potężne budżety do rozdysponowania. Budżet miasta to nic innego jak pieniądze spływające z podatków obywateli, dotacje państwa oraz unijne dodatki, które zyskaliśmy po wejściu do wspólnoty. To pieniądze, które są dysponowane w różnych kategoriach. To od rządzących zależy ile wyniosą dodatki dla rolników i jak szybko zostaną wypłacone.

O czym decydują samorządy?

Obowiązki samorządów zamykają się w 3 dziedzinach:

  • prawo (tworzenie i zmiana)
  • projekty (pomysł i realizacja)
  • finanse (dysponowanie)

Każda z tych dziedzin bezpośrednio dotyczy obywatela.

Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Jak samorząd wpływa na rolników?

  1. Szacowanie strat i wypłata dopłat w czasie suszy i innych zjawisk pogodowych
    Wysokość dopłat jest opracowywana na szczeblu państwowym, natomiast to na samorząd spada obowiązek powołania odpowiedniej komisji, która zbada skutki gwałtownych zjawisk pogodowych lub klęsk żywiołowych. Za mała komisja będzie działała wolno, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na wypłatę dodatku, zaś za duża komisja będzie kosztowna.
  2. Zwrot akcyzy za olej napędowy wykorzystywany w produkcji rolnej
    Zgodnie z ustawą (DzU Nr 52, poz. 379, z późn. zm.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego przez producentów rolnych do produkcji rolnej.
Samorząd decyduje o zwrocie akcyzy za olej napędowy. To władze w Twoim regionie zadecydują kiedy otrzymasz należne Ci pieniądze.
Samorząd decyduje o zwrocie akcyzy za olej napędowy. To władze w Twoim regionie zadecydują kiedy otrzymasz należne Ci pieniądze. pixabay
  1. Możliwość wydania zakazu utrzymania pszczół
    Zgodnie z ustawą (DzU Nr 133, poz. 921, z późn. zm.) sejmik województwa, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu, może, w drodze uchwały, zakazać na terenie województwa lub jego części utrzymywania pszczół lub dopuścić utrzymywanie pszczół określonej linii. To alarm dla wszystkich pszczelarzy – wybierajcie dobrych gospodarzy.
  2. Zagospodarowanie przestrzenne
    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ustala przeznaczenie terenu i warunki zabudowy terenu, w tym obszary przewidziane na cele rolne.
  3. Infrastruktura
    To samorząd zadecyduje o tym, czy droga gminna/powiatowa będzie bez dziur i czy w okresie zimowym pług będzie każdego dnia odśnieżał obszar w okolicach Twojego domu.
  4. Edukacja i dojazd dzieci do szkół
    To samorządy decydują o ilości szkół oraz jakości uczenia w regionie. Zajmują się tym miejscowe wydziały edukacji. Samorządy dedykują też pieniądze na transport dzieci do szkół, jeśli te znajdują się daleko od miejsca zamieszkania
  5. Gospodarka wodno-ściekowa i zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi
    To od lokalnych struktur zależy czy śmieci będą wywożone regularne a opłaty za wywóz śmieci pozostaną na niezmienionym poziomie.
Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami.
Niektórzy głośno mówią, że nie interesuje ich polityka. Z pewnością jednak polityka interesuje się nami. pixabay
  1. Kultura w regionie
    Samorządy organizują też życie kulturalne w regionie. To od nich zależy czy latem powstanie kino pod chmurką albo festiwal muzyki, czy będą pieniądze na huczne obchody corocznych dożynek i czy Dni Miasta/Wsi odbędą się z przytupem czy tej przejdą bez echa.
  2. Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego
    Polska wieś jest usiana budynkami zabytkowymi, pałacykami z ogrodami, dawnymi folwarkami, tradycyjnymi układami zabudowy. Obowiązkiem samorządu jest opieka nad tego typu obiektami, jeśli zostały wpisane na listę zabytków i są pod opieką konserwatora. Jeśli chcesz, żeby Twoja okolica wyglądała schludnie, idź na wybory.
  3. Fundusz sołecki
    Dzięki tym pieniądzom wieś się rozwija, a życie wsi kwitnie. Fundusz sołecki gwarantuje pieniądze na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców wsi.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl