Wybory samorządowe 2018. Przypominamy jak głosowali warszawiacy w poprzednich wyborach

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Szymon Starnawski/ Polska Press
W Warszawie niemal na pewno odbędzie się druga tura wyborów. Przypominamy, jak głosowali mieszkańcy w poprzednich latach i komu przekazywali głosy w wyborczych dogrywkach.

W 2002 roku w II turze wyborów na Lecha Kaczyńskiego głosowało aż 70,5 proc. mieszkańców. Przez ostatnie 16 lat nikomu nie udało się osiągnąć tak dobrego wyniku. I, jak wynika z naszego sondażu, 4 listopada zwycięzca może liczyć na ok. 60 proc. głosów.

Gdy w 2005 roku Lech Kaczyński został wybrany na prezydenta Polski przez kilka miesięcy władzę w Warszawie sprawował Mirosław Kochalski. Po nim funkcję tę pełnił krótko Kazimierz Marcinkiewicz - ówczesny kandydat PiS na prezydenta stolicy. Z wynikiem 38,67 proc. głosów wygrał pierwszą turę wyborów. Drugie miejsce (34,47 proc.) zajęła wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz, a trzecie Marek Borowski (22,61 proc.).

Wygrana Marcinkiewicza w pierwszej turze nie przełożyła się jednak na sukces PiS-u w wyborczej dogrywce. Przegrał on z Hanną Gronkiewicz-Waltz na którą głos oddało 374 104 osób, czyli 53,18 proc. głosujących.

W 2006 roku kandydat lewicy Marek Borowski (159 tys. głosów) nie poparł żadnego z kandydatów. Ale większość jego wyborców poparła kandydatkę Platformy Obywatelskiej. W drugiej turze Gronkiewicz-Waltz otrzymała o ponad 131 tys. głosów więcej niż w pierwszej. Marcinkiewicz przekonał do siebie prawie trzy razy mniej (57 tys.) nowych wyborców.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018. Kandydaci na prezydenta Warszawy odpowiadają na nasze pytania [OBIETNICE WYBORCZE]

Cztery lata później, w wyborach samorządowych w 2010 roku Prawo i Sprawiedliwość nawet nie wystawiło własnego kandydata. Partię Jarosława Kaczyńskiego reprezentował bezpartyjny Czesław Bielecki. Wybory w pierwszej turze wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz, na którą głosowało 53,67 proc. warszawiaków. Zdeklasowała ona konkurencję - drugie miejsce zajął Bielecki z wynikiem 23,16 proc.

W 2013 roku, na kilka miesięcy przed kolejnymi wyborami, opozycyjni samorządowcy i politycy rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz. Referendum odbyło się 13 października, jednak ze względu na niską frekwencję (ponad 25 proc., 322 tys. za odwołaniem), było nieważne. Tym samym Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny otrzymała mandat do sprawowania władzy.

W wyborach 2014 roku PiS wystawił przeciwko Gronkiewicz-Waltz Jacka Sasin. Już w pierwszej turze różnica wyniosła 20 p.p. na niekorzyść kandydata PiS. Drugą turę wygrała Gronkiewicz-Waltz, jednak to Sasin przejął więcej głosów wyborców (ponad 68 tys. więcej niż w pierwszej turze), którzy głosowali na jego kontrkandydatów w pierwszej turze. Sasinowi swojego głosy przekazali Piotr Guział i Przemysław Wipler, którzy uzyskali trzeci i czwarty wynik w pierwszej turze. Do głosowania na Gronkiewicz-Waltz w drugiej turze zachęcali kandydaci lewicy: Andrzej Rozenek i Sebastian Wierzbicki.

„Oddanie głosów” może zaowocować po wyborach posadą w strukturach podległych miastu. I tak na przykład w 2014 roku Sebastian Wierzbicki dołączył do zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

Mimo że zgodnie z wynikami naszego sondażu z dużą przewagą wygrać ma Rafał Trzaskowski to „przekazywanie głosów” i wsparcie od innych kandydatów będzie miało niemałe, polityczne znaczenie i tym razem. Już kilka tygodni temu z wyścigu o fotel prezydenta stolicy wycofał się Piotr Guział, który poparł Patryka Jakiego. Niewykluczone, że kandydata Zjednoczonej Prawicy poprze w drugiej turze Marek Jakubiak, a Rafała Trzaskowskiego Andrzej Rozenek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl