Wybory samorządowe 2018. Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć? Czy można głosować poza granicami kraju?

js
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach samorządowych jest możliwe. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie złożyć wniosek w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głsosować.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania w wyborach samorządowych jest możliwe. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie złożyć wniosek w urzędzie gminy, na terenie której chcemy głsosować. Przemyslaw Swiderski
Wybory samorządowe 2018 już w październiku. Dowiedz się, jak głosować poza granicami kraju lub poza miejscem zameldowania. 21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Tego dnia będziemy wybierali prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Co istotne, w wyborach samorządowych trzeba głosować w miejscu stałego zamieszkania, gdzie należymy do lokalnej społeczności. W odróżnieniu od wyborów prezydenckich lub parlamentarnych – nie ma możliwości oddania głosu w innym kręgu wyborczym niż ten, do którego należy wyborca. Jedyną możliwością jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku. O szczegółach piszemy poniżej.

Należy podkreślić, że zasady głosowania w wyborach samorządowych różnią się od zasad głosowania w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Najważniejszą różnicą jest brak możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym. Jeśli wyborca nie chce głosować w wyborach samorządowych w miejscu zameldowania, może oddać głos, ale wcześniej musi dopełnić kilku formalności.

Wybory samorządowe 2018 a głosowanie w miejscu innym niż miejsce zameldowania

Nie zawsze miejsce stałego zamieszkania jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Wiedzą o tym m.in. studenci, którzy większość czasu w roku spędzają poza domem. Co zrobić, żeby głosować w miejscu stałego pobytu?

Kwestie te reguluje Ustawa Kodeks wyborczy (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.).W art. 19 par. 1. można znaleźć informacje o tym, co mogą zrobić wyborcy, którzy zamieszkują stale na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały.
W takim wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy (na terenie której wyborca chce oddać głos) pisemnego wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.

Wniosek musi zawierać:

  • nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy;
  • kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy;
  • pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium RP.

Trzeba pamiętać o tym, że można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje wójt – w terminie 3 dni od dnia wniesienia wniosku. Jeśli zapadnie decyzja o odmowie wpisania do rejestru wyborców, zostanie ona niezwłocznie doręczona wnioskodawcy, wraz z uzasadnieniem.

Osoby, które chcą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, muszą to zrobić nie później niż na kilka dni przed rozpoczęciem głosowania. W przeciwnym razie wniosek może nie zostać rozpatrzony.

USTAWA Kodeks Wyborczy

Wybory samorządowe 2018 – co z głosowaniem za granicą?

W przypadku, gdyby wyborca w trakcie wyborów samorządowych 2018 przebywał za granicą, niestety musi zrezygnować z głosowania. Prawo nie przewiduje możliwości wyboru dla osób, które nie znajdują się w Polsce. Wybory samorządowe polegają na głosowaniu w kraju, w miejscu stałego zamieszkania.

Sprawdź swoją wiedzę o wyborach i polityce. Quizy wyborcze

Wybory samorządowe - czy wiesz jak głosować? Sprawdź, co wiesz o wyborach! [QUIZ WYBORCZY 2018]Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz? [QUIZ WYBORCZY 2018]Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli [QUIZ WYBORCZY 2018]Z jaką partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych [2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018. Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć? Czy można głosować poza granicami kraju? - Portal i.pl

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam. Jsmer
Patruk. Jaki
J
Jan Nowotny
Podaję za " Angorą " nr 40 z dnia 7X2018, gdzie w liście czytelnika znalazłem dobrą radę: Cytuję : A jak skreślać? Jeśli czegoś PIS nie zmieni w ostatniej chwili, to ja wiem, jak to zrobię. Znak X postawię w jednej kratce / jak nakazuje ustawa /, a potem zamażę pozostałe kratki czarnym mazakiem - gdyż tego ustawa mi nie zabrania. Wrzucenie czystej karty to możliwe dostawienie X przez jakąś osobę, a głos nieważny to zamazanie wszystkie najlepiej czarnym lub innym mazakiem. Znak X w każdej kratce - też źle, bo czarnym mazakiem " uczynny " zamaże wszystkie z wyjątkiem jednego."
C
Ciekawy
Hej, jak sprawdziles, ze to pisiory? Slyszalem o podobnej akcji ale z innej parti, stad moja ciekawosc czy moze tak tylko sobie napisales czy jest to moze cos bardziej powszechnego.
C
Ciekawy
Hej, jak sprawdziles, ze to pisiory? Slyszalem o podobnej akcji ale z innej parti, stad moja ciekawosc czy moze tak tylko sobie napisales czy jest to moze cos bardziej powszechnego.
K
Kierunk22
Od kilku dni pod urzędy dzielnicy w Białołęce i Ursynowie podjeżdżają autokary wypakowane pisiorami rzekomo pomieszkującymi w Wawie, by zarejestrować się na głosowanie. Ktoś kto mieszka w Wawie chyba nie musi jechać autokarem do urzędu aż z podkarpacia. P****** robią kolejnego wała.
K
Kierunk22
Od kilku dni pod urzędy dzielnicy w Białołęce i Ursynowie podjeżdżają autokary wypakowane pisiorami rzekomo pomieszkującymi w Wawie, by zarejestrować się na głosowanie. Ktoś kto mieszka w Wawie chyba nie musi jechać autokarem do urzędu aż z podkarpacia. P****** robią kolejnego wała.
F
Franciszek D.
Bo tak sobie wymyślili pisiory czy tak ?
e
enrju
wyjezdzam na turnus rehabilitacyjny nad moze a jestem z d. sląska jak mogę zagłosować
J
Janina
Czy z Izraela i USA też trzeba przyjechać
Wróć na i.pl Portal i.pl