18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wybory prezydenckie w Czechach: Człowiek-tatuaż przyćmił pozostałych kandydatów [ZDJĘCIA]

Kazimierz Sikorski
Pierwsze w historii Czech bezpośrednie wybory prezydenckie w piątek i sobotę poprzedziła niewidoczna praktycznie kampania i zawiedzione oczekiwania dotyczące zmiany systemu politycznego. Największe szanse na wygraną, jak się ocenia, mają byli premierzy: Miloš Zeman i Jan Fischer.

Czesi skarżą się, że mimo historycznej wagi tego głosowania kampania była praktycznie niezauważalna: niewiele plakatów w miastach, telewizja nie poświęciła kandydatom i ich programom wiele czasu.

Ciekawostką jest start w wyborach wytatuowanego Vladimira Franza. Mężczyzna ma wytatuowane aż 90 proc. powierzchni ciała. Na razie bije on rekordy popularności na Facebooku, popierają go głównie młodzi ludzie, ale jego szanse wydają się znikome.

Wiadomo, że w pierwszej turze głosowania zmierzy się dziewięciu kandydatów, wśród nich trzy kobiety. Jeśli żadna z tych osób nie zdobędzie ponad połowy głosów, 25 i 26 stycznia odbędzie się dogrywka, w której spotkają się dwaj zwycięzcy pierwszej tury.

Opinie znawców czeskiej sceny politycznej jednoznacznie wskazują, że największe szanse mają dwaj byli premierzy: Miloš Zeman i Jan Fischer. Ale to nie im media poświęcają najwięcej uwagi, skupiają się na wspomnianym kompozytorze i malarzu Franzu oraz byłym ministrze spraw zagranicznych, arystokracie Karelu Schwarzenbergu.

Zeman w odróżnieniu od obecnego prezydenta Vaclava Klausa nie jest eurosceptykiem i ma wizję szwedzkiego państwa socjalnego. Fischer to menedżer.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 8,4 mln obywateli. Przewiduje się wysoką frekwencję. Udział deklarowało 69 proc. Czechów - najwięcej od końca lat 90. XX wieku.

Wielu zauważa, że stało się źle, iż przy okazji pierwszych bezpośrednich wyborów na prezydenta nie zwiększono kompetencji głowy państwa. Bezpośredni wybór głowy państwa daje mu ogromny mandat społeczny, ale nie poszła za tym realna władza dla prezydenta.

Według ostatniego sondażu faworytem jest bezpartyjny Miloš Zeman, który może uzyskać 25 proc. głosów. Jego najpoważniejszy rywal Jan Fischer może liczyć na poparcie 20 proc. wyborców. Druga tura odbędzie się 25 i 26 stycznia, najprawdopodobniej z ich udziałem.

Fischer to ekonomista, był szefem Czeskiego Urzędu Statystycznego, szefem rządu przejściowego po upadku gabinetu Mirka Topolanka. W latach 2010-2012 był wiceprezesem Europejskiego Banku Odnowy i Rozwoju (EBOR). Wśród zwykłych Czechów cieszy się opinią prawego człowieka. Zdaniem obserwatorów jego program wyborczy nosi wiele znamion populizmu: wzywa do ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu państwa czy zmniejszenia wynagrodzeń dla głowy państwa, posłów i senatorów.

Zeman to były socjaldemokratyczny premier, polityczny wyga, ważna z postaci, która nadała kształt scenie politycznej po aksamitnej rewolucji. Niemal pewne jest jednak to, iż w pierwszej turze wyborów nie nastąpi ostateczne rozstrzygnięcie i potrzebna będzie druga tura.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gwiezdne wojny

Jak ten gościu z Gwiezdnych wojen, Darth Maul :PP

ś
śmierć biedakom

Ty robaku-polaku-biedaku-cebulaku :D

g
gjs

bez komentarza...

A
ALA

PRZECIEZ LEMING TO NA TYLE POSPOLITE STWORZENI ZE IM "BARDZIEJ CYWILIZOWANY" KRAJ TY WYSTEPUJE ON LICZNIEJ

j
jon

trzeba mieć nieodwracalne zmiany mózgu ( czyt. nierówno pod sufitem ) , żeby coś takiego z siebie zrobić !

A
ALA

LEMINGI WSZYSTKIE GLOSOWALY NA NIEGO

K
Karim

...polityczny wyga, ważna z postaci, która...

NIE oszczędzajcie na korektorach, "byki" w artykule to lekceważenie czytelnika, i nie najlepsze świadectwo o wykształceniu autora.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Wybory prezydenckie w Czechach: Człowiek-tatuaż przyćmił pozostałych kandydatów [ZDJĘCIA]

a
aa

może sporo namieszać - tak, jak swego czasu u nas Tymiński, Polska Partia Przyjaciół Piwa, piosenka Koko koko Euro spoko i podobne zdarzenia. Ludzie zniechęceni i sfrustrowani często świadomie głosują "dla jaj" dając wyraz swojej dezaprobacie dla poważnych kandydatów.

Dodaj ogłoszenie