Wybory prezydenckie 2020: Koronawirus szaleje i trzeba wprowadzić stan wyjątkowy. Głosowanie musi być przesunięte. Kiedy wybory? [OPINIA]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Pandemia koronawirusa spadła na nas i przemodelowała nasze życie. Dlaczego zatem nie powinniśmy także zmodyfikować naszego kalendarza wyborczego? PiS chce wyborów prezydenckich w maju 2020 r. Jednak za zmianą kalendarza przemawia wiele argumentów. Jakie to są argumenty?

Wybory są technicznie możliwe, ale czy głosowanie w takich warunkach jest powszechnie dostępne i swobodne? W analizie Fundacji Batorego prof. Piotr Uziębło stwierdza, że obecna sytuacja nie pozwalana przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów głowy państwa i powinien zostać wprowadzony stan wyjątkowy - uważa prof. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zarzuty sformułowane przez eksperta Fundacji Batorego nie są odosobnione. Pandemia koronawirusa spadła na nas i przemodelowała nasze życie. Dlaczego zatem nie powinniśmy także zmodyfikować naszego kalendarza wyborczego?

Głosów za przeprowadzeniem wyborów prezydenckich 10 maja, zgodnie z datą wyznaczoną przepisami, jest niewiele. Przede wszystkim "za" jest lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński. A wiadomo, że jak lider PiS mówi, to tak ma być. Nieśmiałe głosy w gronie polityków obozu wprawdzie się pojawiają tu i ówdzie, ale nie są na tyle mocne, by obecnie wpłynęły na opinię prezesa PiS.

Z drugiej strony jednak sytuacja pandemii koronawirusa raczej nie spowalnia, zatem można się spodziewać zmiękczenia stanowiska rządzących. Decyzję przesuwającą wybory można podjąć tylko w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Stan klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej określa art. 232 Konstytucji RP. Na podstawie tego zapisu można zastosować działać:

Stan klęski żywiołowej określa art. 232 Konstytucji RP. "W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów (rząd) może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu"."W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów (rząd) może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu".

Jakie są zatem argumenty prawne za przesunięciem daty wyborów prezydenckich? Jest ich wiele. Na kilka z nich zwraca uwagę prof. Piotr Uziębło, naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego.

Koronawirus: Czy wybory prezydenckie 2020 w Polsce powinny zostać przełożone? Szef PiS Jarosław Kaczyński na razie nie widzi takiej potrzeby

Ekspert powołuje się na odpowiednie zapisy w Ustawie Zasadniczej. Co zatem mówią zapisy Konstytucji RP:

„Wystąpienie stanu epidemii musi prowadzić do jednoczesnego wprowadzenia stanu wyjątkowego, a co za tym idzie do zastosowania normy wynikającej z art. 228 ust. 7. Konstytucji. Przepis tego artykułu stanowi: „w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu" – wskazuje prof. Piotr Uziębło.

Według eksperta wprowadzenie stanu wyjątkowego zapewni konstytucyjność ograniczeń w możliwości korzystania z konstytucyjnych praw i wolności jednostki wynikających z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

„Przeprowadzenie wyborów w sytuacji stanu epidemii, a nawet więcej – kontynuowanie procedur wyborczych w tym czasie – stoi w sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego, a ściślej rzecz biorąc, z jej przesłanką w postaci obowiązku przeprowadzania wolnych wyborów, pozwalających na rywalizację uczestniczących w nich kandydatów, w tym swobodę rozpowszechniania informacji i opinii w przestrzeni publicznej, a także na w pełni świadome podjęcie decyzji przez elektorów” – podkreśla prof. Piotr Uziębło.

W opinii prawnej wymienione są także inne argumenty za przełożeniem wyborów prezydenckich:

- problem z realizacją konstytucyjnych zasad prawa wyborczego, w tym realizacją zasady powszechności wyborów. Obecne regulacje nie wszystkim zapewniają możliwość głosowania np. nie mogłyby tego zrobić osoby w czasie kwarantanny. Ekspert wskazuje także na to, że obywatele i obywatelki musieliby głosować w warunkach, które nie gwarantują bezpieczeństwa zdrowotnego. Również osoby wchodzące w skład obwodowych komisji wyborczych narażone byłyby na kontakt ze znaczną liczbą wyborców, w tym potencjalnie zarażonych;

- problem z realizacją zasady powszechności w odniesieniu do biernego prawa wyborczego, czyli utrudnienia w zbieraniu podpisów poparcia pod zgłoszeniem kandydata na prezydenta;

- problem z realizacją zasady równości szans wyborczych, czyli brak możliwości swobodnego prowadzenia kampanii wyborczej i realizacji jej celów np. zakaz zgromadzeń uniemożliwia spotkania z wyborcami, a ograniczenia w funkcjonowaniu sądów sprawiają, że nie będzie możliwości skutecznego dochodzenia naruszeń praw i wolności kandydatów w toku kampanii.

Najciekawsze jest to, że obie strony barykady powołują się na przepisy Konstytucji. Rządzący i część ekspertów, że nie można przesunąć wyborów, bo Konstytucja nie pozwala. Opozycja i niektórzy eksperci, że wystarczy wprowadzić, zresztą zgodnie z prawem, przepisu umożliwiającego ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, by automatycznie odsunąć wybory o kilka miesięcy. Mianowicie o co najmniej trzy miesiące od zakończenia stanu klęski żywiołowej.

Zatem, gdyby przyjąć, że jednak zostanie on wprowadzony i potrwa np. do końca maja 2020 r. wybory na najwyższy urząd w kraju, mogłyby się odbyć po wakacjach, we wrześniu 2020 r.

Oprócz wątpliwości natury konstytucyjnej są też bardziej przyziemne, choć nie mniej ważne. Prof. Bartłomiej Michalak z UMK w Toruniu szacuje, że wybory będą wymagały zaangażowania około 200 tysięcy osób. - Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną można z dużą dozą pewności założyć, że skompletowanie wszystkich komisji nawet w minimalnym składzie okaże się niemożliwe. Osobnym problemem będzie przygotowanie i zabezpieczenie epidemiologiczne członków obwodowych komisji wyborczych oraz ponad 27 tysięcy lokali wyborczych - ocenia.

A co z głosowaniem dla osób przebywających w szpitalach czy będących na kwarantannie. Kolejny problem dotyczyłby głosowania za granicą. Do tego istotnym problemem jest brak normalnej kampanii wyborczej, tak istotnej z punktu widzenia demokracji. Do tego dochodzi prawdopodobieństwo dużo niższej frekwencji z obawy części wyborców o swoje zdrowie. Wiadomo przecież, że dużą grup wyborców w Polsce stanowią emeryci i generalnie ludzie w podeszłym wieku. Nawet jeśli przyjąć, że pandemia minie, wielu z nas będzie osłabionych zmniejszoną znacznie aktywnością fizyczną oraz obarczonych pewnego rodzaju traumą oraz obawą o zdrowie.

Przypomnijmy, że w niedawnym sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM Polacy w ponad 70 proc. opowiedzieli się za przełożeniem wyborów.

Teoretycznie wszystko jest w rękach premiera Mateusz Morawieckiego. Jedną decyzją może rozwiać wszystkie podnoszone przez obie strony wątpliwość. Najbliższe dni pokażą, czy tak się stanie.

WIRUSY I BAKTERIE – PRODUKTY DO DEZYNFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie <<

ARTYKUŁY DLA DZIECI I MAM - POMOCNE PODCZAS WIOSENNYCH INFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2020: Koronawirus szaleje i trzeba wprowadzić stan wyjątkowy. Głosowanie musi być przesunięte. Kiedy wybory? [OPINIA] - Polska Times

Komentarze 77

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leszek
27 marca, 11:32, Gość:

Cale nieszczescie z zaraza wzielo sie z falszywosci rudego Tuska. Obludnik po 20 latach bierze slub koscielny z Gocha (dla punktow i poklasku). Stary bolszewik zaczal poboznego katolika odgrywac.Odbieral ludziom co sie dalo- umarlemu by nawet poduszke spod glowy zabral. Z ludzi chcial zrobic niewolnikow. Sam kradl, ambergoldowal i dawal krasc swoim. To sie musialo zle skonczyc Zaraza!.

27 marca, 12:14, Chrobot:

Prawda ale PiS prześcignął w kłamstwach i pazerności złodziejską spółkę PO-PSL.

27 marca, 12:19, szrajber:

Umiesz czytać ze zrozumieniem?

Jeżeli coś jest naPiSane zrozumiale to umiem .

Spróbuj jeszcze raz zrozumiale i zgodnie z prawdą coś naPiSać.

POzdrawiam

G
Gość
27 marca, 10:37, jaka szkoda:

Podoba mi się krzyk POKOnanych, którzy są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i przesunięciem wyborów prezydenckich! Stan wyjątkowy - Ustawa o stanie wyjątkowym z dnia 21 czerwca 2002 r. Szczególnie polecam Art. 20 Ustawy! Takim oto sposobem lemingom na 90 dni zostanie odcięte źródło ich manipulacji w postaci GW. na i TfuVN. Że nie wspomnę o innych łżemediach. I POzamiatane.

27 marca, 12:13, Gość:

Da , da tawariszcz wszystko wiedzący. Twoje drugie imię to tradycyjnie po ojcu Zenia - Żenada ???

Mnie się też POdoba twój PiSk przeciwko przesunięciu daty wyborów.

27 marca, 12:16, anty-Gość:

Tu cię poje*chany psycholu zaniosło. Dalej piszesz te swoje durnowate PO , ty Po-*ebie ? Leki brałeś ?

Nie mów do mnie Jarek ! i nie PiSzcz , bo uznam , że POtraciłeś zmysły.

s
szrajber
27 marca, 11:32, Gość:

Cale nieszczescie z zaraza wzielo sie z falszywosci rudego Tuska. Obludnik po 20 latach bierze slub koscielny z Gocha (dla punktow i poklasku). Stary bolszewik zaczal poboznego katolika odgrywac.Odbieral ludziom co sie dalo- umarlemu by nawet poduszke spod glowy zabral. Z ludzi chcial zrobic niewolnikow. Sam kradl, ambergoldowal i dawal krasc swoim. To sie musialo zle skonczyc Zaraza!.

27 marca, 12:14, Chrobot:

Prawda ale PiS prześcignął w kłamstwach i pazerności złodziejską spółkę PO-PSL.

Umiesz czytać ze zrozumieniem?

m
manekiny
27 marca, 08:00, obywatel:

Popychadło Kurdupla ma zostać wybrany! Jasne? Żadnego przesuwania terminów. Przeciwko Maliniakowi kilku frędzli, zboczek i nierozgarnięta DAMULKA. Też mi wybory.

Słuchamy cię Wielki Intrygancie z Żoliborza!

G
Gość
27 marca, 11:32, Gość:

Cale nieszczescie z zaraza wzielo sie z falszywosci rudego Tuska. Obludnik po 20 latach bierze slub koscielny z Gocha (dla punktow i poklasku). Stary bolszewik zaczal poboznego katolika odgrywac.Odbieral ludziom co sie dalo- umarlemu by nawet poduszke spod glowy zabral. Z ludzi chcial zrobic niewolnikow. Sam kradl, ambergoldowal i dawal krasc swoim. To sie musialo zle skonczyc Zaraza!.

Podam ci inny rodzaj fałszywości - Patryk Jaki

pis-po-pis-solidarna - tak skakała opolska kózka z drzewa na drzewo .

Jak wyglądała kariera zawodowa kózki ? " 0" lat przepracowanych lat sama fałszywość POlityczna.

a
anty-Gość
27 marca, 10:37, jaka szkoda:

Podoba mi się krzyk POKOnanych, którzy są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i przesunięciem wyborów prezydenckich! Stan wyjątkowy - Ustawa o stanie wyjątkowym z dnia 21 czerwca 2002 r. Szczególnie polecam Art. 20 Ustawy! Takim oto sposobem lemingom na 90 dni zostanie odcięte źródło ich manipulacji w postaci GW. na i TfuVN. Że nie wspomnę o innych łżemediach. I POzamiatane.

27 marca, 12:13, Gość:

Da , da tawariszcz wszystko wiedzący. Twoje drugie imię to tradycyjnie po ojcu Zenia - Żenada ???

Mnie się też POdoba twój PiSk przeciwko przesunięciu daty wyborów.

Tu cię poje*chany psycholu zaniosło. Dalej piszesz te swoje durnowate PO , ty Po-*ebie ? Leki brałeś ?

C
Chrobot
27 marca, 11:32, Gość:

Cale nieszczescie z zaraza wzielo sie z falszywosci rudego Tuska. Obludnik po 20 latach bierze slub koscielny z Gocha (dla punktow i poklasku). Stary bolszewik zaczal poboznego katolika odgrywac.Odbieral ludziom co sie dalo- umarlemu by nawet poduszke spod glowy zabral. Z ludzi chcial zrobic niewolnikow. Sam kradl, ambergoldowal i dawal krasc swoim. To sie musialo zle skonczyc Zaraza!.

Prawda ale PiS prześcignął w kłamstwach i pazerności złodziejską spółkę PO-PSL.

G
Gość
27 marca, 10:37, jaka szkoda:

Podoba mi się krzyk POKOnanych, którzy są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i przesunięciem wyborów prezydenckich! Stan wyjątkowy - Ustawa o stanie wyjątkowym z dnia 21 czerwca 2002 r. Szczególnie polecam Art. 20 Ustawy! Takim oto sposobem lemingom na 90 dni zostanie odcięte źródło ich manipulacji w postaci GW. na i TfuVN. Że nie wspomnę o innych łżemediach. I POzamiatane.

Da , da tawariszcz wszystko wiedzący. Twoje drugie imię to tradycyjnie po ojcu Zenia - Żenada ???

Mnie się też POdoba twój PiSk przeciwko przesunięciu daty wyborów.

G
Gość

Cale nieszczescie z zaraza wzielo sie z falszywosci rudego Tuska. Obludnik po 20 latach bierze slub koscielny z Gocha (dla punktow i poklasku). Stary bolszewik zaczal poboznego katolika odgrywac.Odbieral ludziom co sie dalo- umarlemu by nawet poduszke spod glowy zabral. Z ludzi chcial zrobic niewolnikow. Sam kradl, ambergoldowal i dawal krasc swoim. To sie musialo zle skonczyc Zaraza!.

o
ola
26 marca, 21:50, Gość:

Stan Wyjątkowy ? A czy ten gość wie z czym to się wiąże ? Kto chce: 1. wyłączonych telefonów i internetu ? 2. Zakazu używania samochodów do celów prywatnych ? 3. Zakazu opuszczania gmin i miast bez przepustki ? 4. Cenzury prewencyjnej w prasie, radiu i TV ? 5. Godziny policyjnej od godz. 22:00 do 5:00 ? Itd, itp. Przeżyłe Stan Wojenny i wiem z czym się to wiąże. Aha jeszcze na koniec obozy dla internowanych (w tym przypadku ludzi na kwarantannie) takich w barakach i za drutami kolczastymi. TEGO CHCECIE ????

27 marca, 4:40, xymox:

Na wstępie - też przeżyłem stan wojenny Jaruzelskiego.

Dalej- proszę, nie wprowadzaj czytelników w błąd i NIE MYL STANU WYJĄTKOWEGO ZE STANEM WOJENNYM Z ROKU 1981.

W stanie wyjątkowym nikt nikomu telefonów i internetu nie zabierze ( internetu, przypominam, za komuny nie było a telefonia była stacjonarna, z jedną państwową siecią " na kablu").

Wygogluj sobie jak wygląda stan wyjątkowy teraz, w dobie COVID19 w krajach, które go wprowadziły A BĘDZIESZ WIEDZIAŁ, DLACZEGO OBECNA WŁADZA GO NIE CHCE ZA WSZELKĄ CENĘ WPROWADZIĆ.

A nie chce wprowadzić, bo PO PIERWSZE MUSIAŁABY PRZESUNĄĆ WYBORY, PO DRUGIE NIE MA PIENIĘDZY JUŻ NA NIC, MAMMY WYDOJONĄ PRZEZ NIEUDACZNĄ POLITYKĘ OSTATNICH LAT KASĘ KRAJU.

Nie mają pieniędzy aby sfinalizować wyprowadzenie armii z koszar, nie mają pieniędzy aby zapłacić powołanej rezerwie Wojska Polskiego, nie mają pieniędzy na zapłacenie firmom ich zamknięcia.

NIE MAJĄ KASY JUŻ NA NIC. RÓWNIEŻ, DZIĘKI SWOIM WYBORCOM.

Czegoś tu jeszcze nie rozumiemy?

No ale wy macie kase to może wyłożycie .

O
Olek
27 marca, 10:37, jaka szkoda:

Podoba mi się krzyk POKOnanych, którzy są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i przesunięciem wyborów prezydenckich! Stan wyjątkowy - Ustawa o stanie wyjątkowym z dnia 21 czerwca 2002 r. Szczególnie polecam Art. 20 Ustawy! Takim oto sposobem lemingom na 90 dni zostanie odcięte źródło ich manipulacji w postaci GW. na i TfuVN. Że nie wspomnę o innych łżemediach. I POzamiatane.

Ja proponuje wybory przeprowadzić za 5 lat.Myśle że to dobre rozwiązanie dla konkurentów obecnego prezydenta.Gdyż nie stracą kasy na wybory no i za 5 lat może lepsze szanse będą mieli.Chociaż wątpie bo PIS ma nastepców za P.Dude wielu super.

j
jaka szkoda

Podoba mi się krzyk POKOnanych, którzy są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i przesunięciem wyborów prezydenckich! Stan wyjątkowy - Ustawa o stanie wyjątkowym z dnia 21 czerwca 2002 r. Szczególnie polecam Art. 20 Ustawy! Takim oto sposobem lemingom na 90 dni zostanie odcięte źródło ich manipulacji w postaci GW. na i TfuVN. Że nie wspomnę o innych łżemediach. I POzamiatane.

A
Asdf

Dziwie sie politykom pisu ze juz 1dnia nie wprowadzono stanu wyjatkowego. Uchwala zabrania przeprowadzania wyborow przez okres dni 90od zakonczenia stanu ale w zadnym punkcie nie nakazuje ich przeprowadzenia po tych 90dniach.

M
Mariola

APEL DO WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA STANOWISKO PREZYDENTA :

Zrezygnujcie z kandydowania a wybory się NIE ODBĘDĄ !!!

P
Polak

Nic nie przesuwać ...wybory 10 ......dłuższe kolejki sa po papier do kibelka niz będą do urn....ale strach w oczch pseudo opozycji ogromny ..Kidawa zawiodła....hahahaaaaa

Dodaj ogłoszenie