Wybory parlamentarne 2019. Wyjeżdżasz 13 października? Ostatni moment na zapewnienie sobie prawa do głosowania

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wybory parlamentarne 2019. Do 8 października można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której wyborca będzie przebywał czasowo w dniu głosowania – 13 października. Do 11 października można starać się o zaświadczenie o prawie do głosowania, z którym można wziąć udział w wyborach parlamentarnych w dowolnej komisji w kraju lub za granicą.

Wybory parlamentarne 2019. Godziny otwarcia lokali wyborczych

13 października 2019 roku odbędą się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

Głosować w niedzielę 13 października będą mogli ci, których nazwiska będą w spisach wyborców.

Osoby, które pójdą na wybory w miejscu swojego stałego zamieszkania, nie muszą się martwić – ich nazwiska z urzędu znajdą się w spisach w komisjach, w których zwykle głosują w wyborach.

Wybory parlamentarne 2019. Dopisanie do spisu

O dopisaniu do spisu powinni pomyśleć ci,którzy 13 października 2019 będą poza miejscem swojego zamieszkania. Każdy, kto chce zagłosować poza miejscem miejscem swojego zamieszkania, w dowolnie wybranym przez siebie obwodzie głosowania, może dopisać się do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywał czasowo w dniu głosowania. Na złożenie wniosku o dopisanie do spisu jest czas do 8 października 2019 roku.

Dopisanie do spisu wyborców umożliwi głosowanie tylko w najbliższych wyborach.

Wybory parlamentarne 2019. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Możliwość głosowania poza miejscem stałego pobytu daje również uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możesz zgłosić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy (konsulacie lub na polskim statku morskim) najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów, czyli do 11 października. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili, bo w ostatnim dniu mogą być spore kolejki chętnych.

Wybory parlamentarne 2019. Prawo do głosowania

Zaświadczenie umożliwi głosowanie tylko w najbliższych wyborach.

Pamiętaj, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku zgubienia go lub zniszczenia, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Na kogo głosować?

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Wyjeżdżasz 13 października? Ostatni moment na zapewnienie sobie prawa do głosowania - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antyglobalista

"Tu się zgina dziób Pingwina".

Dodaj ogłoszenie