reklama

Wybory parlamentarne 2019. Piotr Chrobak: Mimo afer poparcie dla PiS-u wciąż na wysokim poziomie [Sondaż Polska Press Grupy]

Piotr ChrobakZaktualizowano 
Wybory parlamentarne 2019. Piotr Chrobak: Mimo afer poparcie dla PiS-u wciąż na wysokim poziomie [Sondaż Polska Press Grupy] Andrzej Szkocki/Polska Press
- Okazuje się, że mimo kontrowersji związanych m.in. z reformą sądownictwa oraz szeregiem afer, o których szeroko informowały media, poparcie dla PiS-u nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, jakim do tej pory nie cieszyło się żadne ugrupowanie w III RP - komentuje wyniki sondażu Polska Press Grupy politolog dr Piotr Chrobak.

Analizując wyniki sondażu w skali ogólnopolskiej widać, że PiS, w odniesieniu do wyborów do Sejmu z 2015 r. w wyniku których wprowadziło 235 posłów, zwiększyło swoją reprezentację o 11 mandatów, uzyskując 246 mandatów w sondażu. Natomiast połączone siły PO i Nowoczesnej otrzymując w sondażu 155 mandatów, straciły tym samym 11 mandatów, gdyż w poprzednich wyborach PO i Nowoczesna, wprowadziły kolejno 138 oraz 28 swoich kandydatów, co dało razem 166 posłów.

ZOBACZ | WYBORY PARLAMENTARNE 2019. SONDAŻ PRESS GRUPY: PIS MOŻE LICZYĆ NA SAMODZIELNĄ WIĘKSZOŚĆ. TYLKO CZTERY PARTIE W SEJMIE

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS mo...

Jeszcze większą stratę odnotowały wspólne siły PSL i Kukiz’15, zdobywając w sondażu 13 mandatów, gdyż w porównaniu do elekcji z 2015 r. ich stan posiadania uszczuplił się o 45 posłów, ponieważ obie formacje zdobyły wówczas w kolejności 16 i 42 mandaty, co dało razem 58 posłów. Z kolei Lewica, która w 2015 r. startując jako koalicyjny komitet, nie przekroczyła 8 % progu wyborczego, uzyskała w sondażu 45 mandatów.

W okręgu szczecińskim wyniki sondażu także przedstawiają się na korzyść PiS-u. Przypomnijmy, że w 2015 r. swoją reprezentację w Sejmie zdobyły cztery komitety. PO i PiS po 5 posłów, natomiast Nowoczesna i Kukiz’15 po jednym. Z kolei w sondażu połączone siły PO i Nowoczesnej otrzymały 5 mandatów, podobnie jak PiS, a Lewica zdobyła dwa. W tej sytuacji, PiS utrzymało swój stan posiadania, a wspólne siły PO i Nowoczesnej straciły jeden mandat. Natomiast mimo, iż Kukiz’15 w 2015 r. wprowadził jednego posła, to w sondażu PSL wspólnie z Kukiz’15 już nie zdobyło tu żadnego mandatu. Wydaje się, że największą korzyść w stosunku do poprzedniej elekcji odniosła Lewica, gdyż w zeszłych wyborach nie przekroczyła progu w skali kraju, a według sondażu otrzyma w naszym okręgu dwa mandaty.

CZYTAJ TEŻ | WYBORY PARLAMENTARNE 2019. PROF. RAFAŁ CHWEDORUK: NIE MA WŚRÓD POLAKÓW CHĘCI ZMIANY KONSTYTUCJI

W okręgu koszalińskim rezultat połączonych sił PO i Nowoczesnej oraz PiS praktycznie nie odbiega od wyników elekcji do Sejmu z 2015 r. Wówczas PO i PiS wprowadziły po trzech posłów, a Nowoczesna i Kukiz’15 po jednym. Z kolei według sondażu wspólne siły PO i Nowoczesnej zdobyły 4, a PiS utrzymał 3 mandaty. Natomiast mimo iż Kukiz’15 w 2015 r. miał jednego posła, to według sondażu komitet PSL i Kukiz’15 nie utrzyma tego mandatu, gdyż przypadnie on Lewicy.

Wybory parlamentarne 2019. Piotr Chrobak: Mimo afer poparcie dla PiS-u wciąż na wysokim poziomie [Sondaż Polska Press Grupy]

Mimo, iż Pomorze Zachodnie było tzw. bastionem SLD, a następnie uchodziło za bastion PO, to wyniki sondażu pokazują, że PiS od 2015 r. umacnia tu swoją pozycję, a PO traci wyborców. Świadczą o tym m.in. wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego z 2019 r. Wówczas w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim Koalicja Europejska w skład której wchodziły m.in. PO oraz SLD, zdobyła dwa mandaty, podobnie jak PiS. Jednak należy zwrócić uwagę, że w poprzednich eurowyborach z 2014 r., w okręgu nr 13 PO, SLD oraz PiS zdobyły po jednym mandacie. Oznacza to, że KE zdobyła tyle samo mandatów co w 2014 r. PO i SLD startując osobno, a PiS w odniesieniu do poprzednich eurowyborów podwoił liczbę euromandatów.

Jak widać PiS powinno uzyskać reelekcję, jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to większość bezwzględna, ale niewystarczająca do zmiany Konstytucji. Okazuje się, że mimo kontrowersji związanych m.in. z reformą sądownictwa oraz szeregiem afer o których szeroko informowały media, poparcie dla PiS-u nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, jakim do tej pory nie cieszyło się żadne ugrupowanie w III RP. Wydaje się, że duża w tym zasługa programów socjalnych jak np. 500 plus.

Oczywiście, mimo iż kampania wyborcza nie weszła jeszcze w decydujący stan, to jednak wydaje się mało prawdopodobne, aby PiS miało stracić poparcie na tyle, żeby przegrać wybory. Choć zdarzały się przypadki, jak np. podczas elekcji na Prezydenta RP w 2015 r., kiedy to w wyniku błędów w kampanii prezydent Bronisław Komorowski mimo początkowej dużej przewagi przegrał z Andrzejem Dudą, któremu sondaże na początku kampanii nie dawały szans na zwycięstwo.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Expose premiera - orto najważniejsze obietnice Morawieckiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
madry nie PISior
2 września, ‎16‎:‎57, Pięta:

To wszystko wina Tuska. Ucha-cha. Nawet miesięcznice okazały się szopką i zamachu nie było. Motłoch lubi być oszukiwany, więc generalny sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Kaczyńskiego tow. Jarosław oszukuje.

Dlaczego nie głosuje na PiS? Bo PiS daje kase z moich podatkow wielodzietnej katolickiej patologii na wódkę i narkotyki zeby kupić ich głosy na wyborach. PiS kradnie kase jak kuchcinski, zniszczyli telewizje publiczna i zmienili ja w partyjne szambo, ciagle afery jak skok wolomin, podkarpacka, wiezowcowa itd. PiS daje kase z budżetu kraju pedofilskiemu rydzykowemu klerowi aby szerzył faszyzm i nienawiść przeciw Europie, gejom, rasizm, anty semityzm i seksizm. PiS łamie prawo i konstytucje, niszczy demokracje i niezależne sady. Nie wierze debilom ktorzy z wypadku smoleńskiego zrobili zamach i żerują na smierci swoich bliskich dla politycznej korzyści.

P
Pięta

To wszystko wina Tuska. Ucha-cha. Nawet miesięcznice okazały się szopką i zamachu nie było. Motłoch lubi być oszukiwany, więc generalny sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Kaczyńskiego tow. Jarosław oszukuje.

P
Pinokio

Do czasu macie poparcie. A miało być uczciwie, bez "nam się należy!", bez afer (witaj Srebrna!) za to praworządna Polska (cześć Ziobro-jeszcze nie w pośredniaku?!). PiS potyka się o własne nogi! Partię gubi chciwość, chamstwo, obłuda i zakłamanie!

G
Gość

"Afery" PiS-u dęte w TVN nikogo w Polsce nie ruszają.

Dodaj ogłoszenie