Wybory parlamentarne 2019. Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Tylko do 13 września można zgłaszać się do pracy przy wyborach. Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzą wybory wybory parlamentarne, a potem policzą głosy, mogą zgłaszać nie tylko komitety wyborcze - można zrobić to samemu.

Obwodowe komisje wyborcze muszą być powołane do 23 września 2019, ale kandydatów do nich można zgłaszać tylko do piątku 13 września 2019.

Kto może pracować w obwodowej komisji

Kandydat na członka obwodowej komisji wyborczej musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i może zostać zgłoszony do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje.

To oznacza, że np. w Krakowie kandydaci do pracy w obwodowych komisjach wyborczych muszą być mieszkańcami województwa małopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin województwa małopolskiego.

Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej.
Nie może być członkiem komisji:
- kandydat w wyborach,
- komisarz wyborczy,
- pełnomocnik wyborczy,
- pełnomocnik finansowy,
- urzędnik wyborczy,
- mąż zaufania lub obserwator społeczny,

Członkiem obwodowej komisji nie może być osoba spokrewniona z kandydatem, nie może być jego małżonkiem, ojcem, matką, dziadkiem, babcią (tzw. wstępnym), synem, córką, wnukiem, wnuczką (tzw. zstępnym), rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego albo osobą pozostającą z kandydatem w stosunku przysposobienia – ale w sytuacji, gdy kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja.

Gdzie się zgłosić

Wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Sejmu i Senatu, powinien zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Kontakt z komitetem warto nawiązać wcześniej, bo jego przedstawiciel musi przygotować wszystkie dokumenty dla wszystkich zgłaszanych kandydatów. Samodzielnie można przyjść do urzędu gminy w ostatnim dniu.

Samo zgłoszenie nie gwarantuje pracy przy wyborach. Jeśli chętnych będzie więcej niż miejsc w komisjach, składy komisji zostaną wybrane w drodze losowania.

Ile można zarobić

O wysokości diet dla przewodniczących, zastępców przewodniczących oraz członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, w wyborach Prezydenta RP oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała przed majowymi eurowyborami.

Wtedy z 200 do 500 złotych PKW podniosła diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Zastępcy przewodniczących dostaną 400 złotych (wcześniej: 180 zł), a członkowie tych komisji - 350 zł (wcześniej: 160 zł).

FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? - Dziennik Polski

Wróć na i.pl Portal i.pl