Wybory parlamentarne 2019. Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Ile można zarobić w komisji wyborczej?

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wybory parlamentarne 2019 nadchodzą wielkimi krokami. Już 13 października wyborcy pójdą do urn. To również doskonała okazja, by zostać członkiem komisji wyborczej. Już ruszył nabór kandydatów. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile można zarobić? Szczegóły w artykule poniżej.

Wybory parlamentarne 2019. Atrakcyjna dniówka dla członków komisji wyborczych

Nadchodzące wybory parlamentarne to nie tylko kluczowe wydarzenie dla całego kraju, ale i doskonała okazja do podreperowania naszego budżetu. Będąc członkiem obwodowej komisji wyborczej, można liczyć na naprawdę godziwe wynagrodzenie. Kwoty, jakie otrzymają poszczególni członkowie to kolejno:

  • 500 złotych dla przewodniczącego komisji
  • 400 złotych dla zastępcy przewodniczącego komisji
  • 350 złotych dla pozostałych członków komisji

Wybory parlamentarne 2019. Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby zasiąść w obwodowej komisji wyborczej należy oczywiście spełnić kilka warunków. Na miejsce w komisji nie mogą liczyć osoby, które np. zostały pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub ubezwłasnowolnione. Ponadto należy:

  • być obywatelem polskim
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury kończyć 18 lat
  • posiadać prawa wyborcze

Jak zgłosić swoją kandydaturę na członka obwodowej komisji wyborczej?
Najlepszym sposobem jest zgłoszenie się bezpośrednio przez jeden z komitetów wyborczych. To właśnie pełnomocnicy komitetów wyborczych (lub osoby przez nich upoważnione) odpowiadają za skompletowanie członków komisji. Spis wszystkich komitetów będzie dostępny na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Druga z opcji to dopisanie się do tzw. listy rezerwowej. Jeśli komitety nie zbiorą wystarczającej ilości kandydatów na członków komisji, powołani zostaną do nich osoby właśnie z tych list. Aby zagwarantować sobie miejsce na liście oczekujących, taką chęć należy zgłosić w urzędzie dzielnicy lub gminy. Wówczas wystarczy wypełnić odpowiednie dokumenty i czekać na odpowiedź zwrotną.

Należy zaznaczyć, że żadna z tych opcji nie gwarantuje zaklepania sobie miejsca w komisji wyborczej. Dzieje się tak, ponieważ ilość komitetów wyborczych z reguły przewyższa ilość miejsc dostępnych w komisjach. Wszystko zależy więc od tego, jak prędko poszczególne komitety wytypują kandydatów do komisji. Często jednak dochodzi do sytuacji, że chętnych wręcz brakuje. Wtedy urzędy dzielnic losują członków według zgłoszeń na liście rezerwowej.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl