Wybory parlamentarne 2019: Jak głosować, żeby głos był ważny? [ZASADY] Na ilu kandydatów można głosować? Kiedy głos jest nieważny?

Monika Golonka
Monika Golonka
Wybory parlamentarne 2019: Zasady głosowania. Kiedy głos uważa się za ważny? Kiedy głos jest nieważny? Na ilu kandydatów można głosować?
Wybory parlamentarne 2019: Zasady głosowania. Kiedy głos uważa się za ważny? Kiedy głos jest nieważny? Na ilu kandydatów można głosować? Karolina Misztal/Polska Press
Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych? Na ilu kandydatów można zagłosować? Kiedy komisja może uznać głos za nieważny? Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła najważniejsze zasady głosowania.

W niedzielę 13 października Polacy zagłosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spoty informacyjne, w których szczegółowo wyjaśnia wyborcom najważniejsze kwestie związane z głosowaniem w wyborach parlamentarnych 2019.

Na kogo głosować?

Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu?

Aby zagłosować w wyborach parlamentarnych należy udać się do siedziby wskazanej dla danego adresu komisji wyborczej w godzinach 7-21. Do lokalu należy wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport - który trzeba okazać komisji.

Każdy, kto jest ujęty w spisie wyborców danej komisji, otrzyma dwie karty do głosowania, których odbiór musi poświadczyć podpisem. Każda karta powinna mieć:

  • pieczęć obwodowej komisji wyborczej,
  • wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Kandydaci do Sejmu i Senatu jak z przy okazji każdych wyborów nie zawodzą! Także w tegorocznej kampanii nie brakuje dziwnych i śmiesznych plakatów i ulotek. Zobacz zdjęcia. Przejdź dalej --->

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Głosowanie w wyborach do Sejmu

Na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu znajdują się listy z kandydatami na posłów (nazwiska na szarym tle). Każda lista ma podany w tytule numer oraz nazwę (lub skrót nazwy) komitetu wyborczego.

Quiz preferencji wyborczych

Jak oddać głos?
Aby oddać głos, należy odnaleźć listę wybranego komitetu, a następnie nazwisko kandydata na posła, na którego chcemy zagłosować. W kratce przy nazwisku kandydata należy postawić znak "X" (Ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki). Zagłosować można tylko na jedno nazwisko spośród wszystkich list na karcie do głosowania.

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:

  • Głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
  • Głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata
Gospodarka i podatki, ochrona zdrowia, edukacja, stosunek do kościoła, kwestie obyczajowe, energetyka i ekologia, ustrój państwa czy polityka międzynarodowa. Sprawdź, co proponują W oparciu o ankiety wypełnione przez kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, a także o ich programy, przygotowaliśmy niezbędnik dla wrocławskich i dolnośląskich wyborców. Nie trzeba już szukać w sieci i wgryzać się w wielostronicowe opracowania. Na kolejnych  slajdach prezentujemy w dziesięciu punktach to, co proponują poszczególne partie i koalicje w najważniejszych dziedzinach naszego życia. Kolejność zgodnie numerami komitetów wyborczych.Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

Głosowanie w wyborach do Senatu

Na karcie do głosowania w wyborach do Senatu znajdują się nazwiska kandydatów na senatorów (na żółtym tle). Pod nazwiskiem każdego z kandydatów znajdzie się nazwa (lub skrót nazwy) komitetu, z którego pochodzi dany kandydat.

Jak oddać głos?
Aby oddać głos w wyborach do Senatu, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata (Ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki).

Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:

  • Głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
  • Głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata

Informacja, w jaki sposób oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu znajduje się również na dole karty do głosowania. W razie wątpliwości o pomoc można poprosić członków obwodowej komisji wyborczej.

Trwa głosowanie...

Cisza wyborcza...

Jak zgłosić nieprawidłowości w wyborach parlamentarnych?

Każdy, kto zauważy nieprawidłowości w przeprowadzaniu wyborów do Sejmu i Senatu, powinien niezwłocznie je zgłosić. Można to zrobić osobiście lub przez mężów zaufania czy obserwatorów społecznych, którzy mają prawo do rejestrowania liczenia głosów i innych prac komisji przez głosowaniem i po jego zakończeniu.

Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić podczas wyborów?

  • Zakłócanie ciszy wyborczej, np. poprzez agitacje, rozdawanie ulotek czy naklejanie lub zrywanie plakatów wyborczych, należy zgłosić policji.
  • Błędy w pracy obwodowej komisji wyborczej należy zgłosić do okręgowej komisji wyborczej lub delegatury krajowego biura wyborczego.

W ciągu 7 dni od ogłoszenia przez PKW wyników wyborów, każdy może złożyć również protest wyborczy do Sądu Najwyższego

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
uważny

Artykuł zawiera nieprawdziwe informacje na temat nieważności głosu w wyborach do Sejmu. Zgodnie z informacją od PKW https://www.youtube.com/watch?v=HRzF-xGpq40 głos będzie nieważny, gdy zaznaczymy kandydatów z różnych list. Jeśli jednak zaznaczymy więcej niż jednego kandydata, ale z tej samej listy, głos nadal będzie ważny. Polecam doczytać lub dopytać, bo wprowadzacie w błąd.

Wróć na i.pl Portal i.pl