Wybory parlamentarne 2019: Jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? [Instrukcja, poradnik] Kiedy odbędą się wybory?

AIP
fot. Andrzej Wiśniewski / Polska Press
Wybory parlamentarne 2019. Wybory do Sejmu i Senatu zostaną przeprowadzone 13 października 2019 roku w godzinach od 7 do 21. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Jak zagłosować w wyborach parlamentarnych 2019? Poniżej instrukcja opracowana przez Państwową Komisję Wyborczą opublikowana w serwisie wybieramwybory.pl.

Po złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu i drugą w wyborach do Senatu.

Quiz preferencji wyborczych

W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.

Kiedy głos jest nieważny?

Oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,

nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,

postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

W wyborach do Senatu głosować możesz tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Przyczyną nieważności głosu, jest:

oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie więcej niż jednego znaku „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów,

nieoddanie głosu na któregokolwiek z kandydatów, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce,

postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Kto może głosować?

W wyborach do Sejmu i Senatu w Rzeczypospolitej Polskiej prawo do głosowania będziesz miał, jeśli jesteś obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat.

Czynne prawo wyborcze posiada także obywatel polski mieszkający stale za granicą.

Głosowanie w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych

Jeśli w dniu wyborów będziesz przebywać w szpitalu, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym, zostaniesz wpisany do spisu wyborców sporządzonego dla obwodu głosowania utworzonego w tej jednostce i będziesz mógł głosować w tym obwodzie, pod warunkiem, że będzie tam utworzony obwód głosowania. Dyrektor jednostki powiadomi cię o umieszczeniu w spisie wyborców.

Na takich samych zasadach będziesz mógł głosować, przebywając w domu studenckim lub zespole domów studenckich, pod warunkiem, że będzie tam utworzony obwód.

Jeśli jesteś wpisany do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach, zostaniesz z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Jeżeli przybędziesz do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będziesz mógł głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie w miejscu pobytu czasowego, głosowanie poza miejscem zamieszkania, głosowanie za granicą

Jeśli zmienisz miejsce pobytu przed dniem głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzymasz, na podstawie zgłoszonego wniosku, zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jak głosować za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu?

Zaświadczenie o prawie do głosowania wyda urząd gminy lub właściwy konsul albo kapitan statku.

Z zaświadczeniem takim możesz głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach parlamentarnych możesz zgłosić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy (konsulacie lub na polskim statku morskim), w której będziesz ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów.

Pamiętaj, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dan

Glosujac z zagranicy masz do wyboru tylko i wylacznie jeden jeden okreg, nie mozna glosowac na kandydata innego tj. spoza okregu stolecznego. To jest wlasnie manipulacja.

G
Gość

w tym tygodniu miałam osiemnaste urodziny i dlatego mam jeszcze jedną wątpliwość :)

jak dokładnie mam głosować? odbędzie się to w urzędzie gminy, którejś ze szkół w okolicy? GDZIE się głosuje? może powiecie jak ma to przebiegać w waszych miastach/wsiach?

dziękuję z góry za odpowiedź ❣️

G
Gość

Od 10 X bedę przebywać w sanatorium. Czy posiadanie zaświadczenia z miejsca zamieszkania o skreśleniu się tam zlisty jest konieczne, czy może wystarczy że jak w więzieniu lub akademiku zauważą że tam jestem?

I
Inny gość

Gość ma rację. Głosujcie na konfederacje

G
Gość

Odejdźcie od stereotypu choć raz i zróbcie tak by nie było Polak mądry po szkodzie ,pieniądze to nie wszystko najważniejsza jest wolność a ta zabiera powoli PiS i nie będziesz mógł nikomu się poskarżyć że ci źle ! bo skoro na nich zagłosujesz to poprostu tego chciałeś ,pamiętasz wypadek z szydło ? Oskarżyli chłopaka za to który był niewinny może nie pójdzie siedzieć ale będzie płacił za szkody a dlaczego ? bo prokuratura i sądownictwo w jednej łapie magistra bez praktyki i kaczora potwora inaczej o tym pośle nie można mówić bo kto napuszcza jednych ludzi na drugich wyzywa ich jest dla mnie najgorsza łachudra i kanalią a takich asów w tej partii jest więcej tak byś nie żałował nie pozwól by tacy ludzie tobą rządzili glosoj na kogo chcesz tylko nie na PiS bo będziesz żałował prędzej czy później ,długo już żyje i wiem co mówię !

Dodaj ogłoszenie