Wybory parlamentarne 2015. Ponad 500 chce do Sejmu i Senatu

  Wybory parlamentarne 2015. Ponad 500 chce do Sejmu i Senatu

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wybory parlamentarne 2015. Ponad 500 chce do Sejmu i Senatu
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Polska Press/archiwum

  I wszystko już jasne: PKW w Łódzkiem zarejestrowała 514 kandydatów na posłów i 28 kandydatów na senatorów. Wybory 25 października
  W sejmowym okręgu nr 9, czyli łódzkim, będziemy świadkami pojedynku łodzian ze "spadochroniarzami", bo aż trzy jedynki list sejmowych w Łodzi to kandydaci mieszkający w Warszawie i województwie lubuskim. Chodzi o Piotra Apela (Kukiz'15), prof. Piotra Glińskiego (PiS) oraz generała Marka Działoszyńskiego (PSL), byłego szefa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Naprzeciw nich staną łodzianie: prof. Włodzimierz Nykiel (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jacek Dobiesz (KORWiN), Dariusz Joński (Zjednoczona Lewica) oraz Wojciech Szymański (Partia Razem).

  W okręgu łódzkim do wzięcia jest dziesięć mandatów, a cztery lata temu pięć wzięła PO, trzy PiS, a po jednym SLD i Ruch Palikota. Kandydaci obu tych ostatnich partii startują z koalicyjnego komitetu Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

  W okręgu nr 10, czyli piotrkowskim, numerem jeden PiS jest warszawianin Antoni Macierewicz. Listę KORWiN otwiera pabianiczanin Lech Kędzierski, a pozostałe jedynki to mieszkańcy okręgu: wicemarszałek Dariusz Klimczak (PSL), poseł Dorota Rutkowska (PO), Rafał Wójcikowski (Kukiz'15), Wioleta Krysiak (Partia Razem) oraz poseł Artur Ostrowski (ZL) i Agnieszka Łuczak (Nowoczesna).

  W okręgu piotrkowskim wybieranych jest dziewięciu posłów. W 2011 r. cztery mandaty zgarnął tam PiS, dwa PO, a po jednym PSL, SLD oraz Ruch Palikota.

  W okręgu nr 11, czyli sieradzkim, jedynkami spoza okręgu są warszawianin Witold Waszczykowski (PiS) oraz łodzianin Adam Rogala-Lewicki (Nowoczesna). Kolejne jedynki to mieszkańcy okręgu: członek zarządu województwa Paweł Bejda (PSL), rzecznik rządu Cezary Tomczyk (PO), poseł Cezary Olejniczak (ZL), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Mateusz Mirys (Partia Razem), zaś listę KORWiN otwiera Waldemar Utecht.

  W Sieradzu PKW zarejestrowała także dwa komitety, które nie wystawiły swoich list w dwóch pozostałych okręgach województwa, czyli Samoobronę i komitet Zbigniewa Stonogi. Jedynką Samoobrony jest Andrzej Urbaniak, a Zbigniewa Stonogi - Bartosz Bąbrych.
  Okręg sieradzki jest największym poselskim okręgiem w Łódzkiem - wybieranych jest tam 12 posłów. W 2011 roku PiS zdobył tam pięć mandatów, PO cztery, a po jednym PSL, SLD i Ruch Palikota.

  W wyborach do Senatu województwo łódzkie podzielono na siedem okręgów wyborczych. To okręgi jednomandatowe, zatem w każdym senatorem zostanie kandydat z największą liczbą głosów.

  W okręgu nr 23 (zachodnia Łódź) wystartuje obecny senator Maciej Grubski (PO), a mandat spróbują mu odebrać Elżbieta Więcławska-Sauk (PiS), profesor Andrzej de Lazari (bezpartyjny, poparcie Nowoczesnej) oraz Dariusz Antkiewicz - kandydat KORWiN.

  W okręgu nr 24 (Widzew oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński) obecny bezpartyjny senator, ale zgłoszony przez PO, Ryszard Bonisławski zmierzy się z byłym prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim, również bezpartyjnym, acz legitymującym się poparciem PiS. Stawkę w tym okręgu uzupełniają Krzysztof Kwiecień z PSL oraz Piotr Misztal, biznesmen, były poseł, i były doradca Kropiwnickiego, gdy ten był prezydentem Łodzi.

  W okręgu nr 25 (powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i poddębicki) będziemy świadkami pojedynku obecnego senatora Przemysława Błaszczyka (PiS) z byłym posłem Tadeuszem Gajdą (PSL) oraz Danutą Zakrzewską (PO) i Dariuszem Pigłowskim popieranym przez Pawła Kukiza.

  W okręgu nr 26 (powiaty pabianicki, łaski i zgierski) zarejestrował się obecny senator Andrzej Owczarek (PO) oraz bezpartyjny Wojciech Brzeski i wiceprezydent Pabianic Maciej Łuczak (PiS).

  Z kolei okręg nr 27 (powiaty pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowol-ski) będzie areną pojedynku obecnego senatora prof. Michała Seweryńskiego (bezpartyjny, wystawiony przez PiS) z bezpartyjnym, acz byłym członkiem PO Jackiem Walczakiem oraz Marcinem Łabędzkim (PSL), a także Grzegorzem Andrysiakiem (Samoobrona).

  W okręgu nr 28 (powiaty bełchatowski, piotrkowski, radomszczański i miasto na prawach powiatu Piotrków Tryb.) wystartuje obecny senator Wiesław Dobkowski (PiS) oraz Adam Macierewicz (PO), przewodniczący sejmiku Marek Mazur (PSL) i bezpartyjni Janusz Budziński oraz Jarosław Brózda. Ten ostatni to były bełchatowski starosta, niegdyś członek PiS, który startuje z poparciem Pawła Kukiza.

  Okręg nr 29 (powiat opoczyński, skierniewicki, tomaszowski oraz miasto na prawach powiatu Skierniewice) będzie jedynym w Łódzkiem, gdzie do obrony mandatu nie stanie obecny senator, bo Grzegorza Wojciechowskiego przesunięto na sejmową listę PiS okręgu piotrkowskiego. Zamiast Wojciechowskiego wystartuje radny sejmiku Rafał Ambrozik, bezpartyjny, acz zgłoszony przez PiS. Ambrozik to także dyrektor biura europosła Janusza Wojciechowskiego, który ma zostać po wyborach nowym szefem PiS w okręgu łódzkim. Co ciekawe, PKW w tym okręgu zarejestrowała... Janusza Wojciechowskiego, ale nie eurodeputowanego PiS, tylko bezpartyjnego inspektora higieny z Opoczna. O mandat w tym okręgu powalczą także kandydatki: Barbara Klatka (PO) oraz Iwona Gawron (PSL).

  W piątek startuje plebiscyt

  W piątek rozpoczynamy nasz plebiscyt na najpopularniejszego kandydata do Sejmu i Senatu.

  Listy wszystkich kandydatów oraz zasady głosowania przedstawimy na łamach "Dziennika Łódzkiego " i naszego serwisu www.dzienniklodzki.pl. Będzie można zagłosować przez SMS-y, naszą stronę internetową oraz za pośrednictwem Facebooka. Zapraszamy do udziału.
  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  januszek z WĄGLAN

  Wilczomlecz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kto zarejestrował Januszka Wojciechowskiego z WĄGLAN na kandydata na senatora. Ludzie to nie dość nam tego tragika z Ostrowa do Sejmu. Spytajcie Januszka na wyrywki o dane personalne to juz nie...rozwiń całość

  kto zarejestrował Januszka Wojciechowskiego z WĄGLAN na kandydata na senatora. Ludzie to nie dość nam tego tragika z Ostrowa do Sejmu. Spytajcie Januszka na wyrywki o dane personalne to juz nie odpowie płynnnie bo to ponad jego możliwości intelektualne. Co on tam w tym Senacie by robił. Wszak stanowiska wooźnych tam od dawna obsadzone bo zbyt atrakcyjne. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropiwnicki

  Uc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kropiwnicki pamiętamy ciebie z co tygodniowych przelotów na nasz koszt do Izraela.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grzegorz Bogucki

  Ksawery (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wielu by chciało. Tylko dobrze by było wybrać kogoś na kim będzie można polecać, a nie takiego , który kasę do kieszeni będzie chował.. Ja głosuje na Grzegorza Boguckiego z Warszawy. Kandydat do...rozwiń całość

  Wielu by chciało. Tylko dobrze by było wybrać kogoś na kim będzie można polecać, a nie takiego , który kasę do kieszeni będzie chował.. Ja głosuje na Grzegorza Boguckiego z Warszawy. Kandydat do sejmu RP. Pozycja 7 na liście KW Nowoczesna:)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropiwnicki

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Ja też głosuję na Jerzego Kropiwnickiego bo to najlepszy prezydent jaki rządził tym miastem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropiwnicki

  piotrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Ja też na Kropę głosuję, należy mu się, najlepszy Prezydent Łodzi, podniósł miasto gospodarczo dlatego dzisiaj da się tu żyć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Moje głosy pójdą do sejmu na Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom a do senatu na Jerzego Kropiwnickiego. Macie moje poparcie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak zwykle czerwony dziennik

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Jak zwykle czerwony dziennik atakuje PiS.
  A to że byłego kandydata na premiera postawiono na 1 miejscu, a to za coś innego.

  A w Łodzi czas na radykalne zmiany.
  Inaczej Łódź zginie do końca pod...rozwiń całość

  Jak zwykle czerwony dziennik atakuje PiS.
  A to że byłego kandydata na premiera postawiono na 1 miejscu, a to za coś innego.

  A w Łodzi czas na radykalne zmiany.
  Inaczej Łódź zginie do końca pod długami za kilka pamiątek które za horrendalne długi chce nam zostawić po sobie PO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość

  Młody (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Tylko Prawo i Sprawiedliwość przywróci porządek, rozkiczy bandziorów z PO i zmieni Polskę na lepsze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KUKIZ

  KUKIZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Brózda nie ma poparcia Kukiza !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gwiżdżę na PO

  Brr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  ♩♪♫♬♩♪♫♬... a w zasadzie to olewam POpaprańców

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo