Wybory parlamentarne 2015. Partie ujawniają kandydatów do...

  Wybory parlamentarne 2015. Partie ujawniają kandydatów do Senatu

  Łukasz Kłos

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Od lewej od góry: Bogdan Borusewicz(PO) i Andrzej Grzyb (PO). Od lewej na dole: Jerzy Miotke(PiS) i Danuta Sikora ( PiS).
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©collage fotoreporterzy DB

  Szef pomorskiej PO chce, by Bogdan Borusewicz powtórzył sukces w wyborach do Senatu. PiS kontrkandydata w Gdańsku jeszcze nie ma.
  Bogdan Borusewicz, legenda Solidarności, od dekady nieprzerwanie marszałek Senatu, będzie kandydatem pomorskiej Platformy w nadchodzących senackich wyborach. Takie rozwiązanie widziałby szef PO na Pomorzu:
  - To byłby zaszczyt dla Platformy i nadzieja, że w kolejnej kadencji pan marszałek obejmie ponownie funkcję przewodnią w Senacie - podkreśla Sławomir Neumann.

  - To już w PO zrezygnowali z planu, by pan Borusewicz otworzył gdańską listę do Sejmu? - pyta Andrzej Jaworski, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim.

  W słowach politycznego konkurenta coś jest na rzeczy. Z naszych informacji wynika, że wśród działaczy PO istotnie pojawiał się nieformalny pomysł, by - nawet kosztem jednego mandatu w Senacie - wzmocnić listę sejmową o "mocne nazwisko".

  Bogdan Borusewicz pociągnie listę PO?  Borusewicz w każdych wyborach bił na głowę swoich konkurentów politycznych. Przed czterema laty w jednomandatowym okręgu w Gdańsku zdobył rekordowy wynik prawie 150 tys. głosów! Choć ordynacja do Sejmu różni się od senackiej, to ten wynik daje nadzieję na dobry rezultat jesiennych wyborów.

  - Po odejściu Sławka Nowaka potrzebujemy twarzy, która pociągnie naszą listę. Stawka jest wysoka. Walczymy o utrzymanie władzy, a szef (Sławomir Neumann - dop. red.) ma mnóstwo pracy w rządzie - zdradza nam jeden z rozmówców z Platformy, choć od razu zastrzega, że start Borusewicza do Sejmu to tylko "luźny pomysł".

  Szef pomorskiej PO, Sławomir Neumann, studzi dyskusję i przypomina, że proces formowania list wyborczych jest dopiero we wstępnej fazie. Za to sam marszałek Borusewicz komentuje sprawę w salomonowym stylu:
  - Do ostatecznych decyzji jeszcze daleko. To, czy wystartuję w wyborach do Sejmu, czy do Senatu, zależeć będzie od tego, gdzie - według zarządu - będę bardziej potrzebny.

  "Młody, zdolny, celebryta" z PIS kontrkandydatem dla Borusewicza  Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość od kilku tygodni zwleka z ujawnieniem swojego kandydata z Gdańska do Senatu. Przed miesiącem gdańscy działacze PiS zapewniali, że mają poważnego kontrkandydata dla Borusewicza. Kim jest "młody, zdolny, celebryta", jak określali go wówczas działacze?
  - Proszę uzbroić się w cierpliwość. Musimy jeszcze chwilę zaczekać - mówi Jaworski.

  Kto wystartuje do Senatu,a kogo zabraknie?  Krystalizuje się za to sytuacja w okręgu starogardzkim. Wśród kandydatów do Senatu z PO najprawdopodobniej zabraknie Andrzeja Grzyba ze względu na stan zdrowia.

  - Nie wiem, czy sił mi starczy na kolejną kadencję - przyznał wczoraj w rozmowie z nami.

  Jak dowiadujemy się, na start z listy PiS w okręgu starogardzkim duże szanse ma Danuta Sikora, obecnie radna pomorskiego Sejmiku. Inny z sejmikowych radnych PiS, Roman Giedrojć, wystartuje najpewniej z okręgu słupskiego.

  - To dobra kandydatura. Kolega jest rozpoznawalny w swoim regionie - przyznaje Janusz Śniadek, szef struktur PiS w zachodniej części województwa.

  Śniadek wskazuje również na kolejną osobę: Jerzego Miotke, niegdyś wiceprezydenta Gdyni, a także byłego wiceprzewodniczącego rady.

  Jednak to wszystko to na razie tylko regionalne przymiarki. Ostateczne decyzje o kształcie list zarówno w PO jak i w PiS zapadną w Warszawie.

  Najważniejsze informacje z Pomorza! Niezbędne informacje, terminy, jedynki na listach, atmosfera w partiach.

  WYBORY PARLAMENTARNE 2015

  Dowiedz się więcej o : PARTIACH, KANDYDATACH, PROGRAMACH

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo