Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015. Partie o służbie zdrowia

Marta Żbikowska
Wybory parlamentarne 2015. Partie o służbie zdrowia
Wybory parlamentarne 2015. Partie o służbie zdrowia Przemysław Świderski
Najbardziej istotne zmiany między programami dotyczą sposobów finansowania leczenia. Współfinansowanie leczenia przez pacjenta dopuszcza PO, sprzeciwia się temu PiS i Lewica.

Sprawdź w galerii, jak partie chcą uleczyć służbę zdrowia

Niektórzy eksperci twierdzą, że porównywanie programów politycznych w zakresie ochrony zdrowia to jak rozprawianie o smaku gruszek na wierzbie. Czytając punkty kierunków programowych, trudno nie odnieść wrażenia, że to listy pobożnych życzeń. Są jednak wśród nich pomysły, które dla niektórych mogą wyglądać obiecująco.

Prawo i Sprawiedliwość to jedna z dwóch partii (obok KORWiN), która jasno i wyraźnie opowiada się za likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałe ugrupowania mówią o zmianie roli czy usprawnieniu działania instytucji. „NFZ nie może być kreatorem polityki, ale jej realizatorem” - czytamy w dokumencie .Nowoczesna.

Jeśli nie NFZ, to co? PiS proponuje, aby finansowanie opieki zdrowotnej przejął budżet państwa. - Na poziomie regionów za finansowanie świadczeń zdrowotnych, ich kontraktowanie i rozliczanie odpowiadać będą wojewodowie, oni też przejmą konieczną część zasobów kadrowych - tłumaczy poseł PiS Tadeusz Dziuba. - W budżecie państwa będą wydzielone środki na inwestycje i modernizacje zakładów opieki zdrowotnej.

KORWiN proponuje bardziej radykalne rozwiązanie. Likwidację nie tylko NFZ, ale też ministerstwa zdrowia. Wydatki na leczenie obywatele pokrywaliby z własnej kieszeni (lub swojego ubezpieczyciela). W zamian nie płaciliby obowiązkowych składek, ale mieliby do wyboru dobrowolne ubezpieczenie.

Platforma Obywatelska nie mówi o likwidacji NFZ (jak jeszcze w 2007 roku), ale zapowiada wzrost wydatków na służbę zdrowia. Skąd pieniądze?

- Wystarczy znieść szarą strefę i wprowadzić do systemu ludzi, którzy obecnie pracują na czarno - wyjaśnia Tomasz Nowak z PO. - Nasze pomysły nie są odcięte od rzeczywistości. Wszystko jest ze sobą powiązane. Uzdrawiając gospodarkę, wprowadzając 10-procentowy podatek dla najmniej zarabiających, ludziom będzie się opłacało pracować legalnie, a co za tym idzie, wzrosną wpływy ze składek zdrowotnych.

Sprawdź w galerii, jak partie chcą uleczyć służbę zdrowia

Wzrost nakładów na zdrowie zapowiada również Zjednoczona Lewica i wymienia 7 proc. PKB. O wzroście wydatków do 10 proc. PKB do 2020 roku pisze Polskie Stronnictwo Ludowe w swoim „Pakcie dla Zdrowia”. Ugrupowanie wymienia siedem punktów, w których przedstawia, jak to osiągnąć. Wśród pomysłów jest, między innymi, pozyskanie pieniędzy unijnych na inwestycje w ochronie zdrowia, urealnienie wyceny świadczeń medycznych, czy zwiększenie przychodów dzięki wykorzystaniu potencjału polskich szpitali do leczenia obywateli z innych państw w ramach tzw. „turystyki medycznej”.

Lewica opowiada się także za zniesieniem obowiązujących obecnie limitów na świadczenia medyczne. - Odejdźmy od limitów śmierci - zapowiadał spektakularnie Leszek Miller z SLD, otwierając kampanię wyborczą.

Prawie wszystkie partie polityczne startujące w nadchodzących wyborach pochylają się z troską nas najmłodszymi i najstarszymi obywatelami. - Utworzony zostanie nowoczesny system medycyny szkolnej, której głównymi elementami będą gabinety stomatologiczne i opieka pielęgniarsko-lekarska w szkołach - zapowiada Tadeusz Dziuba.

W tej kwestii zgadza się z nim poseł PO: - Opieka pielęgniarek i stomatologów w szkołach to jeden z naszych priorytetów - mówi Tomasz Nowak. O wprowadzeniu programów dla wrażliwych grup społecznych, w szczególności najmłodszych i starszych, a szczególnie opieki pediatrycznej i dentystycznej w szkołach oraz programów regularnych badań dla seniorów, pomagających rozpoznać groźne choroby na wczesnym etapie - pisze w swoim programie .Nowoczesna.

Propozycje dla seniorów mają także pozostałe partie. - Ceny leków refundowanych z budżetu państwa będą zryczałtowane i stosunkowo niskie, a dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, leki będą bezpłatne - zapowiada poseł Dziuba. Dużo miejsca osobom starszym poświęca w swoim programie PO. - W ramach opieki nad seniorami proponujemy wprowadzenie bezpłatnych bilansów, które usprawnią diagnostykę - mówi Tomasz Nowak. - Pani premier mówiła też o wprowadzeniu bonów dla seniorów, którego koncepcja jest właśnie opracowywana.

Sprawdź w galerii, jak partie chcą uleczyć służbę zdrowia

Z zapowiedzi premier Ewy Kopacz bon obejmie 3 miliony osób, które dzisiaj są obciążone zbyt wielkimi dopłatami do leków. Darmowe leki dla osób po 65. roku życia to także jeden z postulatów Zjednoczonej Lewicy.

Wprowadzenie systemu, który dopuszcza współpłacenie pacjentów za leczenie zapowiada PO oraz .Nowoczesna. Stanowczo sprzeciwia się temu Zjednoczona Lewica, która domaga się także wprowadzenia prawa do opieki zdrowotnej z racji posiadania obywatelstwa, co spowodowałoby likwidację drogiego systemu weryfikującego prawo do świadczeń (EWUŚ).

Na liście pobożnych życzeń wszystkich niemal partii jest likwidacja kolejek do lekarzy. Większość polityków jest zgodna, że kolejki to efekt braku specjalistów. Rozwiązaniem tej sytuacji, według Lewicy, może być zwiększenie miejsc na studiach medycznych o 50 proc., PO proponuje tworzenie kolejnych uczelni medycznych, na które będzie przyjmowanych więcej studentów. „Zwiększymy liczbę kształconych w tych zawodach i specjalnościach, w których występują lub w przewidywanym czasie wystąpią braki kadrowe” - czytamy w programie PiS.

Cyfryzacja i informatyzacja to sztandarowe hasła, które przewijają się w programach partii przed każdymi wyborami. Nie inaczej jest i tym razem. Zresztą, niewiele w temacie uzdrawiania służby zdrowia jest oryginalności. Oprócz informatyzacji były już pielęgniarki w szkołach, podwyżki dla pielęgniarek, likwidacja NFZ. Problem tylko w tym, w co kto chce uwierzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski