Wybory na Węgrzech. Dużo wskazuje na kolejne lata rządów Orbana

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Viktor Orban ma szansę, żeby rządzić nawet 16 lat z rzędu
Viktor Orban ma szansę, żeby rządzić nawet 16 lat z rzędu @_miniszterelnok/Twitter
Na Węgrzech rozpoczęły się wybory do parlamentu. Seria ostatnich sondaży wskazuje, że zwyciężyć powinna rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Byłoby to czwarte z rzędu zwycięstwo bloku, na czele którego stoi premier Viktor Orban.

Głównym rywalem konserwatywnej koalicji jest blok zjednoczonej opozycji pod nazwą Wspólnie dla Węgier, który tworzą: lewicowe Koalicja Demokratyczna, Węgierska Partia Socjalistyczna, Dialog, Polityka Może Być Inna, jak też narodowy Jobbik i liberalne Momentum. W wyborach startują jeszcze cztery partie z listami krajowymi, ale raczej bez szans na przekroczenie progu 5 proc.

Finisz kampanii dla Fideszu
Marcowe sondaże wskazują na wygraną Fideszu. W sondażu ośrodka Závecz (21-27 marca) na koalicję Orbana wskazało 50 proc. wyborców zdecydowanych, zaś na zjednoczoną opozycję 46 proc. W sondażu Median (24-26 marca) na Fidesz-KDNP chce głosować 50 proc. zdecydowanych wyborców, a na blok opozycyjny 40 proc.

Jak czytamy w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich, „opozycja nie zdołała wykorzystać inwazji na Ukrainę do rozliczenia rządu Viktora Orbana z ostatnich lat budowania coraz głębszych więzi z Rosją. Fidesz natomiast uczynił osią sporu konieczność ‘trzymania Węgier z dala od wojny’, przypisując rywalom próbę wciągnięcia kraju w konflikt”. Atutem Fideszu jest „wizerunek premiera Orbana jako gwaranta zachowania nie tylko pokoju, lecz także stabilności ekonomicznej i socjalnej w niespokojnych czasach – wojny w sąsiedztwie i narastających turbulencji gospodarczych”.

Jedyna niewiadoma
Sporą niewiadomą są wciąż jednak starcia w okręgach jednomandatowych, gdzie tym razem kandydat obozu rządzącego będzie miał do czynienia z jednym kandydatem zjednoczonej opozycji. Węgrzy wybierają bowiem członków parlamentu z list krajowych (93), gdzie mandaty rozdziela się wśród partii, które uzyskają ponad 5 proc. głosów, zgodnie z systemem d’Hondta, oraz w jednoosobowych okręgach wyborczych (106).

Kampania wyborcza trwa do momentu zamknięcia lokali wyborczych. Nie ma ciszy wyborczej, ale w dzień głosowania nie można organizować wieców wyborczych, prowadzić kampanii w promieniu 150 m od wejścia do lokalu wyborczego ani emitować reklam wyborczych w radiu lub telewizji. Wstępne wyniki mają być znane przed północą z niedzieli na poniedziałek.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl