PolskaTimes.pl - Dziennik Polska, aktualności, najnowsze informacje

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii w najważniejszych dziedzinach

1. W kwestiach podatkowych przedstawiciele SLD, Razem i Wiosny proponują jedynie obniżenie obciążeń w przypadku najmniej zarabiających i wprowadzenie

Pawel Relikowski / Polska Press

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/8] Poprzednie Następne

Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica

1. W kwestiach podatkowych przedstawiciele SLD, Razem i Wiosny proponują jedynie obniżenie obciążeń w przypadku najmniej zarabiających i wprowadzenie stawki PIT na poziomie 10 proc. Nie chcą nic zmieniać jeżeli chodzi o ZUS, ale deklarują podniesienie płacy minimalnej. W przyszłym roku miałaby ona sięgnąć 2700 złotych brutto, a w 2030 roku osiągnąć poziom 60 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Lewica obiecuje też, że nikt w sektorze publicznym nie będzie zarabiać mniej niż 3500 zł brutto.

2. Przedstawiciele Lewicy opowiadają się za pozostawienie wieku emerytalnego na niezmienionym poziomie (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Są także za utrzymaniem programu 500 plus na wszystkie dzieci.

3. Handel w niedzielę powinien być dopuszczalny co najmniej przez dwie niedziele w miesiącu. Pracownicy powinni mieć dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele.

4. Lewica pozostawi Narodowy Fundusz Zdrowia w takiej postaci jak obecnie, ale obiecuje, że w ciągu 4 lat kolejka do lekarza specjalisty nie będzie dłuższa niż 30 dni. Zwiększą publiczne finansowanie w opiece zdrowotnej do 6,8 proc. PKB do 2022 roku i do 7,2 proc. PKB do 2024 roku. Priorytetem mają być: onkologia, geriatria i psychiatria. Obiecują zwiększenie liczby lekarzy o ponad 50 tysięcy w ciągu najbliższych sześciu lat, a także, to, że każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 złotych. Dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli leki za darmo.

5. Są za podwyżkami nauczycielskich pensji do poziomów przez nich postulowanych w czasie kwietniowego strajku i przeciwko likwidacji czy ograniczeniu ich przywilejów płynących z Karty Nauczyciela. Lewica też jest z a tym, by dzieci rozpoczynały naukę w szkołach w wieku siedmiu lat, a tylko na życzenie rodziców rok wcześniej. Obiecują też obowiązkowy przedmiot w szkołach, który będzie koncentrować się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o zdrowiu i seksualności człowieka, stosownie do stopnia dojrzałości młodych ludzi.

6. W kwestiach ustrojowych Lewica sprzeciwia się jakimkolwiek zmianom jeżeli chodzi zasady funkcjonowania i rolę Senatu. Są przeciwni upowszechnieniu jednomandatowych okręgów wyborczych, a także ograniczeniu liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch. Deklarują ponowne rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. Chcą przenieść część ministerstw i urzędów centralnych poza Warszawę.

7. Lewica deklaruje wypowiedzenie Konkordatu zawartego przez Polskę z Watykanem. Jeżeli chodzi o aborcję, to ich zdaniem kobiety powinny mieć wolność wyboru. Wprowadzą uzależnione wyłącznie od decyzji kobiety prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia, a po 12. tygodniu ciąży – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu. Wprowadzą pełną refundację leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa lub ze środków NFZ dla wszystkich kobiet. Poza tym postulują: wprowadzenie kas fiskalnych dla księży, likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół i likwidację klauzuli sumienia. Dodają jednak: nie chcemy pozbywać katolickich par możliwości zawierania małżeństwa kanonicznego ze skutkami cywilnymi. Co do małżeństw, to chcą wprowadzić równość małżeńską i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci.

8. Lewica nie chce zmian w funkcjonowaniu KRUS, ale podobnie jak PiS deklaruje kontrole, czy osoby z niego korzystające, rzeczywiście zajmują się rolnictwem. Obiecują za to, że dodatkowe składki na ubezpieczenia na wypadek suszy, powodzi, wichury i innych zdarzeń atmosferycznych będą opłacane przez państwo. Lewica nie zamierza znosić ograniczeń w handlu ziemią i ograniczeń w sprzedaży jej cudzoziemcom.

9. Jeżeli chodzi o energetykę i ekologię, to zaskakująco w kwestii budowy elektrowni atomowych Lewica nie ma zdania. Za to ogłaszają koniec dominacji węgla, tak by do 2035 roku większość energii pochodziła z odnawialnych źródeł albo ze spalania gazu. Obiecują dofinansowanie dla wymiany 2 milionów domowych pieców węglowych na bezemisyjne instalacje grzewcze w ciągu 15 lat.

10. Są za rezygnacją ze złotego i zastąpieniem go walutą euro, a w polityce międzynarodowej opowiadają się za ścisłą współpracą z Niemcami i z Francją i silniejszą integracją Unii Europejskiej. Są przeciwni budowie baz amerykańskich w Polsce. Jeżeli chodzi u uchodźców to ich zdaniem Polska potrzebuje polityki migracyjnej. Musimy być otwarci na migrację pracowników do branż, w których mamy istotny deficyt siły roboczej - deklarują.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3