Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować za granicą

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Kto, kiedy i na jakich zasadach może głosować za granicą? Gdzie zostały utworzone obwody głosowania? Jak za granicą zostać wpisanym do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? W jaki sposób skorzystać z systemu elektronicznej rejestracji wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą? Tu znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 26 maja 2019 r. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00. Ale Państwowa Komisja Wyborcza zwraca uwagę, że w obu Amerykach wybory odbędą się w sobotę 25 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego.

Kto może zagłosować za granicą?

Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma osoba, która:
1. najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
2. nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
3. nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
4. nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
5. posiada ważny polski paszport, a w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym  dokumentem do przekroczenia granicy, ważny dowód osobisty; a w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim - ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
6. zostanie wpisana do spisu wyborców.

Głosowanie za granicą tylko osobiście

Obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi stale zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywający za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. 

Gdzie można zagłosować za granicą?

Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 kwietnia 2019 r. za granicą utworzono 201 komisji poza granicami Polski.

Najwięcej – ponad 30 komisji – będzie w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na Wyspach Polacy będą mogli głosować m.in. w Londynie, Birmingham, Southampton, Bristolu, Oxfordzie, Cambridge, Cardiff, Manchesterze, Leeds, Liverpoolu, Newcastle, Nottingham, Edynburgu, Glasgow, Aberdeen i Belfaście.

W USA wyznaczono kilkanaście miejsc, gdzie Polacy mogą zagłosować 26 maja. Komisje powstaną m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Bostonie, Los Angeles, Huston i Chicago.

W kilku komisjach Polacy będą mogli głosować w Niemczech, Irlandii, Chinach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanadzie, Norwegii, Rosji i na Ukrainie.

Możliwość głosowania będzie nawet w takich krajach jak Iran, Irak, Izrael, Jordania, Katar, Kolumbia, Korea (Północna i Południowa), Malezja, Nowa Zelandia, Peru, Senegal, Uzbekistan.

Gdzie można głosować za granicą

Jak zostać wpisanym do spisu wyborców za granicą?

Jako że konsul nie prowadzi stałego rejestru wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula.
Możesz to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca również do korzystania z elektronicznego systemu rejestracji e-wybory.

W zgłoszeniu musisz podać:
1. nazwisko
2. imię (imiona),
3. imię ojca,
4. datę urodzenia,
5. numer ewidencyjny PESEL,
6. miejsce pobytu wyborcy za granicą,
7. numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym  dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego; w przypadku obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem polskim należy podać numer ważnego paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz miejsce i datę jego wydania),
8. miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą albo obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi stale zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgłoszenia można dokonać do 23 maja 2019 r. (włącznie).

Co daje system e-wybory?

Jeśli posiadasz czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkujesz za granicą albo przebywasz tam czasowo i chcesz wziąć udział w głosowaniu, taki zamiar możesz zgłosić też dzięki uruchomionemu przez MSZ elektronicznemu systemowi rejestracji e-wybory.  

Przed przystąpieniem do rejestracji przygotuj:
- numer PESEL,
- ważny polski paszport lub dowód osobisty, o ile zamierzasz oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego.

Podczas rejestracji w systemie sprawdź, czy komisja jest usytuowana w okręgu konsularnym, w którym będziesz przebywać w dniu głosowania.
W przypadku problemów z określeniem okręgu konsularnego, skontaktuj się z konsulem w wybranej placówce dyplomatyczno-konsularnej.

Pamiętaj, że jeśli zostaniesz wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, zagłosowanie w innym obwodzie (w tym także w miejscu stałego zamieszkania) będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania.
 

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Jeśli zmienisz miejsce pobytu przed dniem głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, otrzymasz, na podstawie zgłoszonego wniosku, zaświadczenie  o prawie do głosowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyda urząd gminy lub właściwy konsul albo kapitan statku.

Z zaświadczeniem takim możesz głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możesz zgłosić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy (konsulacie lub na polskim statku morskim), w której będziesz ujęty w spisie wyborców, najpóźniej 24 maja 2019 roku.

Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem  osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.
Pamiętaj, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Termin głosowania - wyjątek od reguły

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 26 maja 2019 r. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00.
Jednakże w związku z art. 39 § 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684), który stanowi, że jeżeli w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich oraz za granicą, głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym. 

W efekcie w obwodach utworzonych w:
- Republice Argentyńskiej,
- Federacji Republiki Brazylii,
- Republice Chile,
- Kanadzie,
- Republice Kolumbii,
- Republice Kuby,
- Meksykańskich Stanach Zjednoczonych,
- Republice Panamy,
- Republice Peru,
- Stanach Zjednoczonych Ameryki
głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostanie przeprowadzone  w dniu 25 maja 2019 r.

WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować za granicą - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. Walczy o reparacje dla naszego kraju za zniszczenia w czasie II wojny światowej. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. Tak wyglądały ich rządy że mieliśmy najdroższe stadiony i autostrady w europie. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy. Tu mówią że są za wolnym rynkiem, a z kolei popierają Putina, który z kolei popiera Maduro skrajnego komuniste z Wenezueli. Dziwna mieszanka

Dodaj ogłoszenie