Wybory do europarlamentu 2014: PO 32,8 proc., PiS 31,8 proc. Nowa Prawica wchodzi do PE [WYNIKI]

mm
Wybory do europarlamentu 2014. Według pierwszych wyników, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska. Tuż za jej plecami znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Mandaty uzyskały także Sojusz Lewicy Demokratycznej, Kongres Nowej Prawicy i Polskie Stronnictwo Ludowe.

23:37 Najwyższa frekwencja w wyborach do PE była woj. mazowieckim; PO najwięcej głosów zdobyła w woj. pomorskim, opolskim i śląskim, zaś PiS - w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim - wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

W woj. mazowieckim frekwencja wyniosła 26,3 proc. Powyżej średniej krajowej uplasowały się także województwa: małopolskie - 25,5 proc.; pomorskie - 24,8 proc; śląskie - 23,3 proc.; lubelskie - 22,9 proc.; dolnośląskie - 22,8 proc.; podkarpackie - 22,7 proc.

Niższa niż średnia w kraju frekwencja była w województwach: łódzkim - 22,3 proc.; kujawsko-pomorskim - 21,7 proc; wielkopolskim - 20,8 proc; zachodniopomorskim - 20,4 proc; świętokrzyskim - 20,5 proc.; lubuskim - 19,3 proc.; podlaskim - 19,2 proc.; opolskim - 18,2 proc. i warmińsko-mazurskim - 17,9 proc.

Spośród okręgów wyborczych zdecydowanie największa frekwencja była w okręgu nr 4 - Warszawa, z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego: 32,4 proc. Najniższa zaś w okręgu nr 3 - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie - 18,5 proc.

23:00 W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało więcej mężczyzn niż kobiet; frekwencja wyniosła odpowiednio 23,9 i 21,7 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Najwyższa frekwencja była w dużych miastach, najniższa na wsiach.

Jeśli chodzi o wiek, to najwyższa frekwencja była w grupie 60+ (31,8 proc.), a najmniejsza w grupie wiekowej 18-25 (17 proc.). W przypadku grupy wiekowej 26-39 frekwencja wyniosła 18 proc., a 40-59 - 22,5 proc.

Najwyższą frekwencję odnotowano w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - 33,6 proc., a najniższą na wsiach - 18,6 proc. W miastach do 50 tys. frekwencja wyniosła 21,4 proc., w miastach 51-200 tys. - 24,4 proc., a w miastach 201 - 500 tys. - 28,5 proc.

22:14 Pierwsze cząstkowe wyniki eurowyborów w Polsce z 30 proc. obwodowych komisji mogą zostać podane około północy – zapowiedział w niedzielę wieczorem przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Na konferencji prasowej już po zamknięciu lokali wyborczych Jaworski powiedział, że wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się punktualnie o godz. 21 we wszystkich obwodowych komisjach w kraju i za granicą; głosowanie odbyło się bez większych incydentów.

Jaworski przypomniał, że obwodowe komisje będą mogły publikować wyniki wyborów od godz. 23, gdy zakończy się głosowanie w całej Unii Europejskiej. Konkretny podział mandatów będzie jednak znany dopiero, gdy wyniki policzy PKW – zależy bowiem od poparcia dla danego ugrupowania w skali kraju, w okręgu i od frekwencji.

21:45 Znamy już sondażowe wyniki wyborów, wiemy ile mandatów dostaną poszczególne partie. Sprawdź, kto został europosłem - Kto został europosłem? Która partia wygrała eurowybory?

21:27PO i PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły równą liczbę mandatów - każda z partii wprowadzi do europarlamentu po 19 posłów - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP.

Z sondażu wynika też, że Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzyma pięć mandatów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - cztery mandaty, Polskie Stronnictwo Ludowe - również cztery.

21:15 Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 22,7 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 i TVP.

21:00 Pierwsze sondażowe wyniki wyborów:
PO - 32,8
PiS - 31,8
SLD - 9,6
Nowa Prawica - 7,2
PSL - 7
Twój Ruch - 3,7
Solidarna Polska - 3,1
Polska Razem - 2,8
Ruch Narodowy - 1,5

Do Parlamentu Europejskiego wejdą: PO, PiS, SLD, Konres Nowej Prawicy, PSL - to wyniki niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

19:27 Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17.30 wyniosła 16,91 proc. Pięć lat temu na godzinę 18.00 frekwencja w wyborach wyniosła 18,24 proc.

Liczba uprawnionych do głosowania na obszarze kraju to 30 mln 330 tys. 357 osób; karty do głosowania wydano 5 mln 134 tys. 552 wyborcom - powiedział dziennikarzom w niedzielę zastępca przewodniczącego PKW Andrzej Kisielewicz.

Pod względem okręgów wyborczych największą frekwencję odnotowano w Warszawie I - 23,11 proc., najniższą okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - 14,30 proc.

15:00 Do tej pory doszło do trzech incydentów podczas niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowało PKW. Najpoważniejszy miał miejsce w komisji obwodowej w Koninie, gdzie jej przewodniczący był pijany.

Sędzia PKW Stanisław Zabłocki poinformował, że przewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych w Koninie, który znajdował się w stanie wskazującym na nadużycie alkoholu, po zbadaniu przez patrol policji miał ponad 3 promile alkoholu.

"Natychmiast został odsunięty od czynności, zostały podjęte procedury mające na celu w ogóle odwołanie go ze składu obwodowej komisji wyborczej w Koninie" - powiedział Zabłocki. Dodał, że takie postanowienie może wydać tylko prezydent miasta Konina i natychmiast po wydaniu tego postanowienia zostanie w tej komisji wybrany nowy przewodniczący.

14:17 "Czarny koń" tych wyborów, Janusz Korwin-Mikke głosował w lokalu wyborczym w podwarszawskim Józefowie. W Gdańsku pojawił się Lech Wałęsa. Zobaczcie galerię zdjęć.


Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

13:47 Są pierwsze informacje o frekwencji. Z informacji PKW wynika, że frekwencja wyborach do europarlamentu na godz. 12 wyniosła 7,31 proc. Wydano 2 mln 218 tys. 733 karty do głosowania.

Źródło: TVN24/x-news

Najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu nr 4 (Warszawa I) - 9,76 proc. oraz w okręgu nr 9 (Rzeszów) - 8,72 proc. Najniższą frekwencję zanotowano w okręgu wrocławskim - 6,22 proc.

W wyborach do europarlamentu, które odbyły się 5 lat temu, frekwencja o godz. 12 wynosiła 6,65 proc. Skończyło się na 24,53 proc. Jeśli tendencja zostanie utrzymana, to tym razem powinno być trochę lepiej.

13:27 A tak w Gdańsku głosował abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita wykorzystał czas oczekiwania na wydanie karty wyborczej, by... wręczyć członkom komisji obrazki z portretem św. Jana Pawła II.

Źródło: TVN24/x-news

13:05 A oto i Janusz Palikot odprawiony z kwitkiem przez obwodową komisję wyborczą w Lublinie. Lider Twojego Ruchu zapowiedział, że pojawi się w Warszawie, by tam oddać swój głos.

Źródło: Novovision/x-news

12:56 Głosowali też już m.in. Leszek Miller, Zbigniew Ziobro, Janusz Piechociński i Jarosław Gowin. W Lublinie głosu nie udało się oddać Januszowi Palikotowi, gdyż... okazało się, że nie ma go w spisie wyborców. Przedstawiciele komisji wyborczej stwierdzili, że posła nie można dopisać, bo przy ostatnich wyborach złożył deklarację o "stałym przeniesieniu" i głosował w Warszawie. Obszerna galeria zdjęć z głosującymi politykami po kliknięciu w poniższe zdjęcie.


Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

12:31 Polacy przebywający w Rosji głosują w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w pięciu obwodowych komisjach wyborczych: w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Irkucku i Smoleńsku.

We wszystkich pięciu miastach lokale wyborcze znajdują się na terenie polskich przedstawicielstw konsularnych. Czynne są - tak jak w Polsce - od 7 do 21 czasu miejscowego.

W Smoleńsku, gdzie w kwietniu 2012 roku otwarto agencję konsularną, polskie wybory odbywają się po raz pierwszy.

W Moskwie głosują obywatele RP czasowo przebywający w stolicy Rosji w związku z pracą, stażem lub nauką. W tamtejszej obwodowej komisji wyborczej odmówiono PAP podania, ile osób zarejestrowało się na wybory. W październiku 2011 roku w wyborach do Sejmu i Senatu RP w Moskwie zarejestrowało się 411 osób.

Głosowanie przebiega spokojnie, bez żadnych zakłóceń. Wszyscy zmierzający do lokalu wyborczego przechodzą przez bramkę do wykrywania metali, a ich torby i teczki są prześwietlane. W pobliżu ambasady służbę pełni kilku milicjantów.

12:17 Prezydent Bronisław Komorowski:

Zachęcamy do głosowania. Zapraszamy wszystkich do urn wyborczych. Powiem więcej, prosimy o to bardzo gorąco, a nawet bardzo upalnie. Każdy może zdążyć i oddać głos, który będzie miał swoje znaczenie, będzie miał wpływ na to, czy Polska będzie miała słabszą, czy mocniejszą pozycję w Europie.

12:01 Politycy ruszyli do urn. Głosowanie mają już za sobą Donald Tusk i Bronisław Komorowski. Premier pierwszy stawił się w lokalu wyborczym w Sopocie w towarzystwie żony i córki, prezydent i pierwsza dama głosowali w komisji obwodowej przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie.

Źródło: TVN24/x-news

11:10 Jedyna taka komisja wyborcza. Totemy, ognisko, indiańskie wigwamy - siedziba obwodowej komisji wyborczej nr 6 w Czerwonaku wygląda jak indiańska wioska. Galerię możecie zobaczyć po kliknięciu w poniższe zdjęcie.

10:14 26 budynków, 6817 pracowników i 24 języki. Barbara Siemianowska o kulisach pracy w Parlamencie Europejskim. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

9:35 Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczęło się punktualnie o godz. 7 we wszystkich ponad 27 tys. lokali wyborczych i przebiega dotychczas spokojnie, choć zdarzyły się incydenty - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW poinformowało w niedzielę rano na konferencji prasowej, że najpoważniejszy incydent miał miejsce w Komisji Obwodowej nr 1. w Wicku, gdzie tuż przed otwarciem lokalu wyborczego jeden członek komisji próbował wrzucić do urny trzy karty do głosowania.

Jak podkreśliła PKW, zdarzyły się także przypadki naruszania ciszy wyborczej polegające m.in. na zrywaniu lub zasłanianiu wiszących plakatów wyborczych. Komisja dodała, że pojawiają się także sygnały o łamaniu ciszy wyborczej w internecie. Więcej informacji po kliknięciu w poniższe zdjęcie.


Fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

9:14 Tak to wszystko wyglądało o godz. 7. Z samego rana w Poznaniu swój głos oddał abp. Stanisław Gądecki.

Źródło: TVN24/x-news

7:57 Jak głosować dziś, by nasz głos był ważny? Otóż na karcie do głosowania należy, w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata, wpisać znak "X". Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" spowoduje, że głos będzie nieważny. Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X". Żadnego znaczenia nie mają natomiast odręczne dopiski na karcie do głosowania.

Pamiętajmy też, że głosujemy tylko na jednego kandydata. Postawienie znaku "X" przy nazwisku na więcej niż jednej liście spowoduje, że głos będzie nieważny. Natomiast jeśli "X" zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów na tej samej liście, głos będzie ważny - otrzyma go kandydat na wyższym miejscu na liście.

7:38 Wczoraj do urn poszli Czesi, Słowacy, Maltańczycy i Łotysze. W Czechach i na Łotwie, przy niskiej frekwencji, zwyciężyły partie proeuropejskie. Wyniki wyborów w Słowacji i na Malcie na razie pozostają nieznane. Szczegóły exit polls po kliknięciu w poniższe zdjęcie.


Fot. EPA/JOZEF JAKUBCO

7:03 Wybory do europarlamentu 2014 rozpoczęte. W całej Polsce otwartych zostało ponad 27 tys. lokali wyborczych. Głosować można do godz. 21.

Polacy wybiorą dziś 51 eurodeputowanych. Startuje 1 277 kandydatów, co oznacza, że o jeden mandat ubiega się średnio 25 kandydatów. Do głosowania uprawnionych jest ponad 30 mln wyborców.

Polska jest podzielona na 13 dużych okręgów wyborczych, ale bez przypisanej liczby mandatów do zdobycia. To, ile mandatów przypadnie na dany okręg, będzie pochodną kilku czynników: frekwencji, rozkładu głosów i mandatów pomiędzy poszczególne komitety w skali kraju oraz rozkładu głosów oddanych na komitety w poszczególnych okręgach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl