Wybory 2023 na statkach i platformach. Tak będzie wyglądać głosowanie na polskich statkach oraz platformach wydobywczych i wiertniczych

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wybory 2023 - część lokali wyborczych działć będzie na morzu
Wybory 2023 - część lokali wyborczych działć będzie na morzu Tomasz Bołt
Wyjątkowe głosowanie Na czterech polskich statkach i czterech polskich platformach będzie można oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym. W siedmiu komisjach głosowanie zacznie się już o godz. 7 rano. Wyniki do Polski zostaną przesłane przez internet.

Sprawa utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu i Senatu RP została uregulowana rozporządzeniem pod koniec września przez ministra infrastruktury. W wykazie znalazło się osiem obwodów na statkach morskich, w tym na platformach operujących w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku, należących do spółki LOTOS Petrobaltic z Grupy Orlen.

W piątek w spisie wyborców na polskich statkach widniały 342 osoby uprawnione do głosowania.

Jak przekazała Agnieszka Kmiecik, przedstawicielka Lotos Petrobaltic i jednocześnie pełnomocnik Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie I, nadano im numery od 1000 do 1007.

Statki, na których będzie można oddać głos, to:

  • "Dar Młodzieży", którego armatorem jest Uniwersytet Morski w Gdyni,
  • "Baltica" należąca do Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego,
  • "Fryderyk Chopin", który należy do spółki 3OCEANS,
  • okręt wsparcia logistycznego "ORP Kontradmirał Xawery Czernicki", którego armatorem jest 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża.

- Miejscem na głosowanie, wyznaczonym przez komendanta "Daru Młodzieży", jest salon kapitański. To tam stali członkowie załogi oraz kadeci będą oddawać swoje głosy - wyjaśnia Bartosz Tobieński, rzecznik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Urna, jak w każdym lokalu będzie oczywiście zaplombowana. W wyborach na "Darze Młodzieży" weźmą udział 122 osoby.

- Przewodniczącą komisji wyborczej będzie pani intendentka. Głosowanie odbywa się od godz. 7 do godz. 21 czasu statkowego. Po zakończeniu głosowania komisja przelicza głosy, sporządza protokół, pakuje i zabezpiecza wszystkie dokumenty w specjalne paczki - komentuje rzecznik gdyńskiego Uniwersytetu.

Wybory na platformach wydobywczych na Bałtyku

Głosowanie odbędzie się również na czterech platformach wydobywczych i wiertniczych: Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant.

W skład Komisji wchodzą członkowie załogi statku powołani przez kapitana. W przypadku platformy, członków Komisji powołuje kierownik.

- Na platformach lokal wyborczy przygotowywany jest w tzw. sali rekreacyjnej lub konferencyjnej. W środku ustawiana jest opieczętowana urna, flagi narodowe, godło polskie oraz miejsca dla pięcioosobowej Komisji Wyborczej - tłumaczyła Agnieszka Kmiecik.

ZOBACZ TEŻ: Wyjątkowe osiągnięcie Daru Młodzieży! Żaglowiec przekroczył równik!

Jak wynika z Kodeksu Wyborczego (Art. 15 KW) o utworzenie obwodów głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w dniu wyborów, można wnioskować spełniając określone warunki: co najmniej 15 wyborców i możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Najważniejszym jednak warunkiem jest polska bandera statku.

Z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie spisu wyborców przebywających na polskich statkach morskich wynika, że wyborcy przebywający na polskich statkach morskich są wpisywani do spisu wyborców, sporządzanego przez kapitana statku. Taka informacja trafia także do burmistrza dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, gdzie dane są wprowadzane do systemu CRW.

- Obwody na polskich statkach podlegają pod Warszawę Śródmieści - tłumaczyła Kmiecik.

Następnie spis wyborców jest przekazany przez kapitana przewodniczącemu Obwodowej Komisji Wyborczej, najpóźniej w przeddzień głosowania. Od tego momentu nad przebiegiem wyborów czuwa Komisja Wyborcza, która po zakończeniu głosowania liczy głosy, przygotowuje protokoły i przekazują je poprzez system WOW, czyli informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych i czeka na zatwierdzenie protokołów.

Cała dokumentacja zostaje przekazana Okręgowej Komisji Wyborczej w najbliższym możliwym terminie lub niezwłocznie po powrocie do kraju. Jeżeli dokumenty nie zostaną przekazane Okręgowej Komisji Wyborczej do czasu jej rozwiązania, kapitan statku przekazuje je dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Praktyka marynarska w drodze do Anglii. ORP "Iskra" w Plymouth oddała cześć bohaterom. Zobacz, jak polska barkentyna prezentuje się na morzu!

Praktyka marynarska w drodze do Anglii. ORP Iskra w Plymouth...

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl