Wybory 2015. Listy wyborcze PiS bez rewolucji. Jarosław...

  Wybory 2015. Listy wyborcze PiS bez rewolucji. Jarosław Kaczyński jedynką w Warszawie

  Krzysztof Marczyk AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Piotr Smoliński

  Prawo i Sprawiedliwość układa listy wyborcze. W czwartek spotka się komitet polityczny partii by zatwierdzić kandydatów na posłów i senatorów.
  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©Piotr Smoliński

  Posiedzenie komitetu politycznego PiS odbyłoby się wcześniej, jednak ze względu na medialne zamieszanie wokół prezydenta Andrzeja Dudy, postanowiono je przesunąć. Listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości do nadchodzących wyborów parlamentarnych nie są układane tak "głośno", jak miało to miejsce w przypadku Platformy Obywatelskiej. Może dlatego, że na listach prawicy próżno szukać rewolucyjnych zmian.


  Jarosław Kaczyński, prezes partii będzie "jedynką" w Warszawie. Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera wystartuje z okręgu chrzanowskiego. Antoni Macierewicz znajdzie się na czele listy z okręgu piotrkowskiego. W Szczecinie liderem powinien być Joachim Brudziński. Należy jednak podkreślić, że listy PiS są listami Zjednoczonej Prawicy. Zostaną na nich umieszczeni także politycy Solidarnej Polski i Polski Razem. Wynika to z umowy o współpracy, którą ugrupowania zawarły w czerwcu poprzedniego roku. Stąd Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, ma zamykać listę w Kielcach, a Jarosław Gowin, przewodniczący Polski Razem będzie startować z ostatniego miejsca w Krakowie.

  Procedury tworzenia list wyborczych w PiS są jasne, bo reguluje je statut. Najpierw do centrali partii w Warszawie wpływają propozycje list z okręgów. Nazwiska ułożone są w kolejności alfabetycznej. Wówczas debatują nad nimi prezes Jarosław Kaczyński, wiceprezesi partii oraz szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak i szef komitetu wykonawczego, Joachim Brudziński. To właśnie w gestii kierownictwa partii leży przypisywanie osobom konkretnych miejsc na listach i ewentualne dopisanie nazwisk, które w oczach władz są konieczne, jak miało to miejsce w 2005 roku z Joachimem Brudzińskim. - Pamiętam jak pierwszy raz kandydowałem do Sejmu w 2005 roku. Joachim Brudziński, który był wtedy w zarządzie okręgu zachodniopomorskiego, nawet nie myślał, by kandydować. Miał inne plany i wysunął kolegów. Pojechał jednak na posiedzenie do Warszawy i potem zadzwonił do mnie, że prezes wpisał go na pierwsze miejsce - wspomina poseł PiS, Michał Jach w rozmowie z AIP. Na końcu zwoływany jest komitet polityczny, liczący 31 członków, który zatwierdza ostateczny kształt list. W spornych przypadkach decydujące znaczenie ma głos prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

  - Członkowie partii ufają kierownictwu. Wiedzą, że decyzje będą merytoryczne i uzasadnione - tłumaczy Michał Jach, porównując układanie list w PiS do zamieszania, jakie towarzyszyło wyłanianiu kandydatów do parlamentu w Platformie Obywatelskiej. Tam pierwotne propozycje kandydatur ustaliły władze regionalne, kiedy jednak okazało się, że na czołowe miejsca wpisano polityków skompromitowanych udziałem w aferze taśmowej lub obciążonych postępowaniami prokuratorskimi premier Kopacz dokonała istotnych zmian. Jak informowały media, o ostatecznym kształcie list decydował Donald Tusk.

  - Nasi politycy z pierwszych miejsc są doskonale znani i wielokrotnie pokazali się z merytorycznej strony. Zawsze rozpatrywane jest, czy dany polityk spełnia oczekiwania partii w dziedzinie, którą się zajmuje - dodaje. - Za to w Platformie jest jakaś aberracja. Schetyna w Kielcach? Albo Grupiński nagle przeniesiony na drugie miejsce, a przed nim młociarz... Nic nie ujmuję sportowcom, ale co sportowiec ma wspólnego z polityką? - zastanawia się poseł Jach.

  Ustalanie list w Zjednoczonej Prawicy odbywa się za zamkniętymi drzwiami i choć tarcia są nieuniknione, to o żadnych konfliktach wewnątrz nie ma mowy. W sierpniu kształt list będzie już praktycznie domknięty, ale ostateczne decyzje zapadną jeszcze we wrześniu. Negocjacje mają trwać do ostatniej chwili.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko PiS i oby uzyskał pełnię samodzielności

  Starszy Jegomość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  25.10.2015 roku mamy do wyboru PiS albo dogadaną POstkomunistyczną masonerie!!! Nie dajmy się zdrajcom i sprzedawczykom!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polityka

  kynopis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Tak bylo z wyborami prezydenta,opluwano i wysmiewano Andrzeja Dude,a dzisiaj gdy wygral z potkulonymi ogonami pod jajami siedza i nowe intrygi wyborcze knuja POd miedza!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory-stawiam na PiS

  kynopis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  OPluwajcie POpluwajcie a POtem bedziecie skarleni to pucowac i przepraszac wykrecajac ryje w trabke ze wstydu przed narodem!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polityk

  AgnieszkaWWWU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  a ja zamierzam popierac osoby jeszcze nie az tak bardzo znane na polskiej scenie polityczniej, jak np dariuszbudyta.pl bo juz dosc tych krętactw...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CHYBA PIS POpłynie w swoim Bastionie

  &&&&& (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Jak prezes w nowosądeckim wystawi na listy mierne ,ale wierne i zaufane posełki , i niedouczonych senatorów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sama Elita!

  Prezesowi gratulujemy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Skazaniec Kamiński. Paranoik Macierewicz. Chamka Pawłowicz. Alkoholiczka Kruk.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrozumcie to w końcu

  out (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Pan Gowin jest członkiem watykańskiej mafijnej organizacji Opus Dei (z czym się nie kryje). Tusk dostał polecenie z episkopatu, zrobić Gowina ministrem sprawiedliwości. Gowin miał strzec interesów...rozwiń całość

  Pan Gowin jest członkiem watykańskiej mafijnej organizacji Opus Dei (z czym się nie kryje). Tusk dostał polecenie z episkopatu, zrobić Gowina ministrem sprawiedliwości. Gowin miał strzec interesów kleru i nie dopuścić do rozliczenia bandyckiej komisji majątkowej. Tak też się stało złodziejom w sutannach włos z głowy nie spadł. Po wykonaniu zadania Gowin powiedział Tuskowi i PO pocałujcie mnie w du.pę. Episkopat miał również drugiego figuranta, niejakiego Królikowskiego. Ludzie to watykańska mafia rządzi w Polsce. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KACZYŃSKI

  Gk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Jak można polityków takich jak Ziobro (duża popularność wśród społeczeństwa za bezkompromisowe podejście do przestępców) umieszczać na ostatnim miejscu , a takich jak Macierewicz czy Pawłowicz...rozwiń całość

  Jak można polityków takich jak Ziobro (duża popularność wśród społeczeństwa za bezkompromisowe podejście do przestępców) umieszczać na ostatnim miejscu , a takich jak Macierewicz czy Pawłowicz którzy nie wzbudzają sympatii Polaków na początku listy (wiernymi i oddanymi nie wygra wyborów). O co tu chodzi ?. Nie podejrzewam Kaczyńskiego żeby postradał zmysły, więc albo boi się o swoją pozycję w partii albo jest to działanie świadome (powtórka z 2007 r) lepiej być w kraju któremu za chwilę grozi katastrofa finansów publicznych główną partią opozycyjną niż brać odpowiedzialność za tą ruinę finansową. Panie Prezesie - takie podejście się może znowu źle skończyć (katastrofa smoleńska) a po nadto może w końcu pomyśli Pan o Polsce odkładając na bok swoje uprzedzenia...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie Gk

  wiewióra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kaczyński wie co robi !!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurski

  karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Kurski w Łodzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w Łodzi?

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A z w łodzi nic nie słyszę czy Łukasz Rzepecki będzie kandydował a jego działalność u nas widać najlepiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z umową pomiędzy PiS i Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka?

  Marcin K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  A co z politykami Prawicy Rzeczypospolitej która jako pierwsza podpisała umowę z PiS? Czy jej kandydaci również będą umieszczeni na listach ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oBy nie

  x. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  mAM NADZIEJĘ, że nie!! W białymstoku jeden z nich , niejaki Dębski, zniszczył kilka lat temu PiSowski zarząd województwa, a teraz się nawrócił.... żenada...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo