Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014: (PO)lityczne s(PiS)ki w Katowicach, Rybniku i Tychach

Michał Wroński
To ostatnie tygodnie na wskazanie kandydatów w wyborach samorządowych. Na zdjęciu Piotr Uszok z Katowic
To ostatnie tygodnie na wskazanie kandydatów w wyborach samorządowych. Na zdjęciu Piotr Uszok z Katowic Arkadiusz Ławrywianiec
Wybory samorządowe 2014: Pokonanie w bezpośrednim starciu Piotra Uszoka, Andrzeja Dziubę czy Adama Fudalego to nie lada sztuka. Zamiast walczyć lepiej się więc dogadać? PO i PiS już deklarują poparcie dla kolejnych prezydentów.

Wybory 2014:

Słabość, realizm czy może chłodna kalkulacja? Trudno nie postawić takiego pytania, obserwując poczynania głównych partii politycznych w regionie przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zarówno rządząca PO, jak i opozycyjny PiS w części miast nie zamierzają wystawiać własnych kandydatów, ale postanowiły udzielić poparcia kandydatom startującym pod szyldem lokalnych komitetów. Oczywiście nie byle jakim kandydatom, ale pewniakom, od lat dzierżącym ster rządów w swoich miastach, których reelekcja wydaje się jeśli nie pewna, to co najmniej bardzo prawdopodobna.

CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ O PRZEDWYBORCZYCH KOALICJACH?
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Koalicja z Uszokiem, a w odwodzie Arek?

Decyzja nie jest ostateczna. Mamy do 15 września czas i dopiero będziemy podejmowali decyzje. Musimy się porozumieć na niwie programowej, powiedziałbym, że jesteśmy na początku tej drogi niż na końcu - mówi nam Wojciech Saługa, wiceprzewodniczący śląskiej PO, kiedy pytamy o ewentualne poparcie w batalii o fotel prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Przyznaje jednak, że rozmowy się toczą.

Działaczom PO najwyraźniej nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Uszoka - Forum Samorządowe - jest aktualnie w Radzie Miasta w koalicji z PiS-em. Zdaniem Saługi, Uszok jest duchem bliżej Platformy niż innych ugrupowań i stąd warto z nim rozmawiać.

- A jeśli nam nie wyjdzie, będziemy myśleć o innym scenariuszu - dodaje wiceszef śląskiej PO i zapewnia, że w razie fiaska koalicji z Uszokiem PO na pewno znajdzie chętnego, który stanie w wyborcze szranki.

- Mamy ludzi gotowych do startu, zaczynając od Leszka Piechoty, poprzez parlamentarzystów. Jest też Arek Godlewski, który w poprzednich wyborach toczył już bój z Piotrem Uszokiem. W odwodzie są i inni ludzie, ale musimy patrzeć i na interes Katowic i interes polityczny, dlatego rozmawiamy z Uszokiem - puentuje Saługa.
Podobny scenariusz szykuje się również w Tychach, gdzie PO prawdopodobnie postawi na rządzącego już czwartą kadencję Andrzeja Dziubę. Sam zainteresowany ze względu na chorobę był dla nas nieuchwytny, ale działacze PO nie kryją, że taki scenariusz jest w tej chwili najbardziej prawdopodobny.

CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ O PRZEDWYBORCZYCH KOALICJACH?
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

- Na razie nie myślimy o innych kandydatach w tym mieście - przyznaje Saługa.

Rybnik, Gliwice i Bielsko-Biała: PO będzie walczyć

Bez walki nie chce natomiast PO oddać pola w Gliwicach, Bielsku-Białej i w Rybniku, choć w każdym z tych trzech miast pokonanie "panujących" od wielu lat obecnych prezydentów wydaje się zadaniem niewykonalnym. W Gliwicach do boju z Zygmuntem Frankiewiczem stanie poseł Borys Budka, który jeszcze do niedawna wydawał się naturalnym kandydatem PO w sąsiednim Zabrzu. Kiedy jednak przeprowadził się do Gliwic, zapowiedział publicznie, że rezygnuje z rywalizacji z Małgorzatą Mańką-Szulik. W imieniu PO podejmie ją Tomasz Olichwer, wieloletni radny i kierownik najstarszego na Górnym Śląsku kina Roma. Olichwer w poprzednich wyborach do rady uzyskał największe ze wszystkich poparcie.

W Bielsku-Białej PO jeszcze nie podjęła decyzji, kogo wystawi w wyborach prezydenckich, ale wszystko wskazuje na to, że kandydatem będzie Jarosław Klimaszewski, szef bielskich struktur tej partii i wiceprzewodniczący bielskiej Rady Miejskiej.
W Rybniku na dywagacje pod tytułem "z Fudalim czy przeciwko" w ogóle nie ma miejsca. Co prawda PO czyniła podchody w kontekście wyborów do Senatu, ale urzędujący prezydent miasta z tej oferty nie skorzystał. Faktem stał się natomiast "romans" prezydenta Adama Fudalego z PiS. W środę okazało się, że Fudali i partia podpisali porozumienie, w myśl którego PiS nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta i poprze już na starcie kampanię Fudalego. To układ dwustronny, bo z kolei Fudali popiera Izabelę Kloc w wyborach uzupełniających do Senatu.

Kontrkandydaci będą, ale nazwisk jeszcze nie znamy

A jak będzie w innych miastach regionu, gdzie obecnie rządzą bezpartyjni prezydenci?

CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ WIĘCEJ O PRZEDWYBORCZYCH KOALICJACH?
ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

W Siemianowicach Śląskich PO, choć w poprzednich wyborach poparła Jacka Guzego, tym razem wystawi własnego kandydata, gdyż w ubiegłym roku jej koalicja z prezydenckim Forum Samorządowym została zerwana i o jakichkolwiek wspólnych aliansach nie może być mowy. - Mamy kandydata, ale nie chcemy go ujawniać dopóki nie zatwierdzi tej kandydatury Tomasz Tomczykiewicz - wyjaśnia Anna Zasada-Chorab.

Z całą pewnością własnych kandydatów (choćby ze względów prestiżowych) PO wystawi przeciwko Pawłowi Silbertowi w Jaworznie, Damianowi Bartyli w Bytomiu i Grażynie Dziedzic w Rudzie Śląskiej.

Bezpartyjni rządzą dłużej

  • Zdecydowana większość prezydentów rządzących obecnie w miastach Śląska i Zagłębia to osoby nie reprezentujące żadnej mainstreamowej partii. Bezpartyjnych prezydentów mają m.in. Katowice, Rybnik, Tychy, Bielsko-Biała, Ruda Śląska, Bytom, Gliwice, Zabrze, Jaworzno, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Mysłowice i Jastrzębie-Zdrój.
  • Wśród "partyjnych prezydentów" najwięcej jest tych reprezentujących PO - to Andrzej Kotala w Chorzowie, Dawid Kostempski w Świętochłowicach, Mirosław Lenk w Raciborzu. W Zagłębiu tradycyjnie mocne jest SLD - Sojusz ma swoich prezydentów w Sosnowcu (Kazimierz Górski) oraz Dąbrowie Górniczej (Zbigniew Podraza).
  • Najdłuższy staż wśród urzędujących prezydentów mają właśnie ci bezpartyjni - Zygmunt Frankiewicz z Gliwic (6. kadencja), Piotr Uszok z Katowic (4. kadencja), Adam Fudali z Rybnika (4. kadencja), Andrzej Dziuba z Tychów (4. kadencja) oraz Waldemar Socha z Żor (4. kadencja).
  • Najbliższe wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierać będziemy w nich radnych oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów

.

Michał Wroński, LOTA, PSZ, KUB, JAK, KS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!