WTA Tiencin. Dwa oblicza Linette, Polka w drugiej rundzie. Czas na Radwańską

Hubert Zdankiewicz
Magda Linette pokonała 7:6(6), 6:0 Serbkę Ninę Stojanović i awansowała do drugiej rundy turnieju WTA International w Tiencinie (pula nagród 500 tys. dol). W środę o godzinie 7 rano (czasu polskiego) swój pierwszy mecz rozegra broniąca tytułu Agnieszka Radwańska, która przygotowywała się do gry ćwicząc... czytanie po chińsku.

Występująca po raz trzeci w Tiencinie Linette pokazała w tym meczu dwa oblicza. Pierwszy set trwał godzinę i osiemnaście minut, a sytuacja zmieniała się w nim, jak w kalejdoskopie. Debiutująca w turnieju rangi WTA 20-letnia Stojanović już w pierwszym gemie przełamała Polkę, a po kolejnym prowadziła 2:0. Później do głosu doszła Linette, zdobywając pięć kolejnych punktów.

Serbce udało się jednak doprowadzić do wyrównania i zwyciężczynię musiał wyłonić tie break. W nim Stojanović miała piłkę setową przy prowadzeniu 6-5. Nie wykorzystała jej, a zmarnowana szansa kompletnie ją rozstroiła. Przegrała seta, a w kolejnym - trwającym dla odmiany tylko 21 minut - nie była w stanie zdobyć choćby gema.

Awansując do drugiej rundy Linette wyrównała swoje osiągnięcie sprzed roku. Każde następne będzie oznaczać dla niej szansę na powrót do pierwszej setki rankingu WTA (na razie jest w nim 98.). W kolejnej rundzie jej rywalką będzie (w czwartek o 5 rano czasu polskiego) Amerykanka Alison Riske (56. WTA), która pokonała w pierwszej rundzie 2:6, 6:4, 6:3 rozstawioną z numerem czwartym Węgierkę Timeę Babos.

Dzień wcześniej na kort wyjdzie również Agnieszka Radwańska, która rok temu wygrała w Tiencinie cały turniej, zapewniając sobie przy okazji udział w kończących sezon Finałach WTA. Tym razem Polka jest już pewna startu w Singapurze, gdzie również będzie bronić tytułu. Do Tiencina przyjechała w dodatku jako świeżo upieczona mistrzyni prestiżowego turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie.

Na razie Radwańska brylowała tylko na Players Party, które odbyło się w poniedziałek w pięciogwiazdkowym hotelu Hyatt Regency Tianjin East. Podczas imprezy organizatorzy zaprosili tenisistki do zabawy polegającej na czytaniu chińskiego pisma. Najlepiej z "krzaczkami" poradziła sobie Rosjanka Swietłana Kuzniecowa, za co została pochwalona przez Polkę na Twitterze. "Dobra robota, Swietłana" - napisała Radwańska.

Pierwszą rywalką Polki będzie 109. na świecie Niemka Tatjana Maria (z domu Malek). Będzie to ich trzeci pojedynek, dwa poprzednie miały jednak miejsce dawno temu. Oba wygrała nasza tenisistka, która pokonała Marię w 2007 roku w Sztokholmie i w 2010 roku, podczas Australian Open.