Wszystkich Świętych od Meksyku po Gruzję. Jak na świecie...

  Wszystkich Świętych od Meksyku po Gruzję. Jak na świecie obchodzi się Święto Zmarłych

  Jowita Łuczak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W Europie 1 listopada w zadumie odwiedzamy groby, składając na nich wieńce i paląc lampki

  W Europie 1 listopada w zadumie odwiedzamy groby, składając na nich wieńce i paląc lampki ©fot. Maciej Jeziorek

  Dusze w kukurydzianych łodziach, kolorowe meksykańskie czaszki, gruzińskie bale mocno zakrapiane winem przy i na grobach zmarłych - tak oto, czerpiąc z wierzeń ludowych, obchodzi się na świecie w egzotyczny sposób dzień 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych.
  W Europie 1 listopada w zadumie odwiedzamy groby, składając na nich wieńce i paląc lampki

  W Europie 1 listopada w zadumie odwiedzamy groby, składając na nich wieńce i paląc lampki ©fot. Maciej Jeziorek

  Ciężkie, napuszone chmury przytłaczają snujące się postaci w czarnych płaszczach. Mleczna szarość i zapach deszczu zmieszanego ze zgniłymi liśćmi sprawiają, że każdy krok wydaje się smutniejszy od poprzedniego. Pod parasolami skrywają się pogrążone w zadumie oczy o kolorze jesiennych kałuż. Zaduma ta zdaje się jednak przyjemna i tak liryczna, że ciężko wyobrazić sobie europejski dzień Wszystkich Świętych inaczej.
  Młodzi narzekają: że za smutno, za zimno, że nie ma muzyki i tańca. Ale gdyby nagle zabrakło milczenia, a dłonie, które co chwila sięgają do kieszeni po kolejną pańską skórkę, nie były tak czerwone z zimna, to przecież nie byłoby już to samo.

  Wystarczy jednak zakręcić globusem, wybrać dowolne miejsce na Ziemi, a znajdziemy zupełnie odmienne obrazy tego listopadowego święta.  Boliwijskie chlebki i czaszki
  Kierunek: Boliwia. Ocalałe po wprowadzeniu przez Hiszpanię religii chrześcijańskiej obrzędy boliwijskie zaskakują swoją egzotyką.

  Z okazji Wszystkich Świętych Indianie przygotowują specjalne chlebki umarłych w kształcie ludzi i zwierząt, symbolizujące przybywające w odwiedziny dusze. Wszystkie wypiekane postaci pełnią znaczącą rolę. Wedle wierzeń Indian Aymara koniki pomagają duszom przemieszczać się, a lamy i orły dbają o to, by wszystkie złożone przez krewnych zmarłych dary zostały bezpiecznie dostarczone i przekazane bogom. Są też obecne chlebowe słońca, czyli wyobrażenie czczonej od wieków istoty boskiej, która jest identyfikowana z życiodajnym Słońcem, oraz gwiazdy i Księżyc, które mają wspierać dusze, oświetlając im drogę. Ważne są również wypiekane drabiny, bez których duchy nie zeszłyby na ziemię, i kukurydziane łodzie, w których dusze przemierzają jezioro umarłych. Gospodynie mają zatem mnóstwo pracy, a 1 listopada wszystkie chlebki muszą być już gotowe i poukładane na stole w głównej izbie domu.  Na zdobionych obrusach, tuż obok symbolicznych kukurydzianych wypieków nie może zabraknąć liści koki, alkoholu, słodyczy, kwiatów, świec ani papierosów. Kładzione na stole produkty to ulubione smakołyki zmarłego.
  Wychowanym w kulturze europejskiej bardzo trudno zrozumieć, że wspominać zmarłych można bez smutku
  Tradycją jest też rozkładanie długich łodyg trzciny cukrowej w każdym rogu stołu, aby ochronić dusze przed deszczem i słońcem, a które w razie ciężkiej wędrówki posłużyć mogą również jako laski. Goście z zaświatów przybywają do swoich bliskich w samo południe, są ciepło witani i zapraszani na obfity poczęstunek.

  Indianie wierzą, że życie człowieka to zaledwie jeden etap jego istnienia, śmierć jest zatem formą przejścia i wyruszenia w długą podróż.  Kolejna ciekawa boliwijska tradycja związana jest z obchodzonym dnia 8 listopada Świętem Czaszek. Panuje przekonanie, że czaszek zmarłych bliskich krewnych nie powinno się chować z resztą ciała, lecz przechowywać w domu w celu sprowadzenia na rodzinę szczęścia. Raz do roku Boliwijczycy zgodnie z tradycją troszczą się o czaszki w wyjątkowy sposób, między innymi zabierając je na spacer na cmentarz i zadowalając zmarłego, zakładając mu kapelusz, skraplając alkoholem czy wkładając w zęby cygaro...

  Kolorowe dzieła sztuki i wiersze w Gwatemali i Meksyku
  Opuszczając Boliwię i wędrując do Ameryki Środkowej, prosto do Gwatemali, tak jak poprzednio zaobserwujemy obecność religii chrześcijańskiej połączonej z pogańskimi obrzędami, sięgającymi czasów prehistorycznych. W porównaniu z innymi krajami obchody te trwają tutaj wyjątkowo długo, bo od 21 października do 2 listopada. Najważniejszym dniem jest dzień Wszystkich Świętych, który słynie z barriletes gigantes (gigantycznych, pięknie zdobionych latawców z bambusa i bibuły). Te kolorowe dzieła sztuki sięgające nawet do 20 metrów średnicy wznoszą się ku niebu, niosąc wiadomości zmarłym - latawce mają często wypisane sentencje, a nierzadko też do ich sznurków przyczepiane są listy. Zwykle wznoszą się w powietrze dzięki staraniom kilkunastu mężczyzn, a będąc już na dużej wysokości, bardzo często zostają zniszczone przez silne wiatry, co rozumiane jest jako metafora kruchości życia ludzkiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie Święto Zmarłych ty tumanie skończony ???

  Wszystkich Świętych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zapamiętaj to niedouczony ośle !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aah

  Gre6661 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  --Znajdź Nagi Kobiet twojej okolicy tutaj : Huit.Re/CityGirls

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :(

  Hajsownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Gimper unban plz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jebie

  twoją (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  matkę


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jebie

  mocno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ciebie']


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chuj

  ci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  w d***

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo