Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa ważne dla katolików dni

Grażyna Starzak
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to ważne dla katolików święta. To pierwsze ma bardzo radosny charakter. Wierni cieszą się z faktu, że wielu zmarłych dostąpiło już zbawienia i przebywa w niebie. To nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte, ale wszystkie, których życie było „nacechowane świętością”. W drugim dniu listopada wspominamy wszystkich zmarłych. Dla katolików ten dzień jest równie ważny, a nawet ważniejszy.

FLESZ - Już 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Radosne święto

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne.

- Symbolizują one radość i podniosły nastrój. Bo Wszystkich Świętych, wbrew obiegowej opinii, jest dniem radosnym. Cieszymy się, że niektórym z nas, którzy już odeszli z tego świata, udało się osiągnąć cel życia - niebo, wieczne szczęście - wyjaśnia franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

W dniu Wszystkich Świętych odbywa się też uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami. W Polsce te uroczystości są jednym z najważniejszych świąt, mają wyjątkowy charakter - ludzie odwiedzają groby bliskich i na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze, składają kwiaty. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Wszystkich Świętych celebruje się w każdym Kościele katolickim na świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu.

Modlitwa i dobry uczynek

W Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, modlimy się za bliskich zmarłych, którzy są w czyśćcu. Niebo, co prawda mają zagwarantowane, ale muszą odpokutować za grzechy popełnione w trakcie ziemskiego życia.

Podczas nabożeństw w Dzień Zaduszny czyta się tzw. wspominki, imiona zmarłych wypisane na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich. Modlitwa za zmarłych, którą nazywamy wspominkami lub wypominkami, jest znana od bardzo dawna. Pojawiła się w klasztorach i była znakiem wiary w moc modlitwy wspólnotowej.

O. Szewek przypomina, że prócz modlitwy, a zwłaszcza mszy świętej ofiarowanej za #osoby zmarłe, możemy im pomóc dostać się do nieba poprzez dobry uczynek, „różne umartwienia”, posty, pielgrzymki pokutne. A także przez tzw. odpusty. Odpust to w teologii katolickiej pojęcie oznaczające darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone, co do winy. Odpust może być zupełny, jeśli jest darowaniem całej, przewidzianej przez Boga kary lub cząstkowy - jeśli jest zmniejszeniem kary. Przez pierwszych osiem dni listopada katolik może uzyskać odpust zupełny, a przez cały listopad cząstkowy. Każdego dnia za jednego zmarłego.

Starodawne zwyczaje

Zaduszki rozpoczynają się już wieczorem 1 listopada.

Dawniej wierzono, że w wieczór przed Dniem Zadusznym zmarli przychodzą do swoich dawnych domów i zagród, gdzie goszczą przez całą noc. Gospodynie sprzątały izbę, stawiały na ławie miskę z wodą i ręcznik, podłogę zaś posypywały czystym, białym piaskiem. Rano sprawdzano, czy dusze nie zostawiły na piasku jakichś śladów. Powszechnie wierzono też, że w tę noc dusze zmarłych schodzą się w kościele parafialnym na mszę świętą, którą odprawia zmarły proboszcz danej parafii. W świątyni nie miał prawa znajdować się żaden żywy człowiek - gdyby rozpoznał którąś z dusz, nie doczekałby dnia.

Duchy otaczano kultem w prawie wszystkich religiach. W pierwotnym zwyczaju Słowian stypy na cześć zmarłych odprawiano bezpośrednio po #pogrzebach i dość regularnie w ciągu roku - na mogiłach. Odbywały się również procesje światła i obrzęd rozpalania ognisk na cmentarzach. Dziś z tych zwyczajów pozostało stawianie zniczy na grobach. W niektórych miejscowościach starodawne zwyczaje i obrzędy kultywowane są nawet dzisiaj.

Jedną z najpiękniejszych tradycji zaduszkowych jest procesja żałobna w intencji zmarłych władców Polski i bohaterów narodowych w katedrze na Wawelu. Poprzedza ją msza św. i modlitwa za spoczywających w katedrze. Po mszy kapłani i wierni przechodzą do czterech stacji w katedrze - przy konfesji św. Stanisława, Czarnym Krzyżu św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej i krypcie św. Leonarda.

W tym roku procesję do Grobów Królewskich i zaduszkową modlitwę w intencji zmarłych poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz. Początek Eucharystii zaduszkowej o godz. 16.30 2 listopada 2019.

Czytaj także:

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa ważne dla katolików dni - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Podrypali tradycyjne lokalne święto. Jak zwykle. Chrystus też się nie urodził 25.12 To było święto Mitry. Przesilenie po prostu i tak na bezczelnego się tam wpieprzyli. Ale najważniejsze jest dobre samopoczucie.

a
ateista z piSS

buhaha :))))))))))))))))))))))))))

Dodaj ogłoszenie