Wstrząsające wyniki kontroli w szczecińskich escape roomach. W każdym było coś nie tak

Oskar Masternak
W całym województwie sprawdzono czternaście tego typu działalności. a w naszym mieście dziesięć. Przedstawione przez strażaków dane dają smutny obraz sprawowania kontroli nad popularnymi miejscami rozrywki.

W całym województwie sprawdzono czternaście tego typu działalności. A w naszym mieście dziesięć. Przedstawione przez strażaków dane dają smutny obraz sprawowania kontroli nad escape roomami.

Po pamiętnych wydarzeniach z początku roku, które rozegrały się w koszalińskim escape roomie w całym kraju zarządzono kontrole tego typu działalności.

- Według naszych ustaleń w Szczecinie działa 10 escape roomów, w których znajduje się 31 sal. Do skontrolowania tych pomieszczeń zostały wydelegowane cztery, dwuosobowe zespoły - informuje st. bryg. Kazimierz Lesisz, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Wyniki kontroli nie pozostawiają suchej nitki na właścicielach escape roomów. W każdym wykryto nieprawidłowości, które mogły przyczynić się do sprowadzenie niebezpieczeństwa na żądnych emocji gości.

Czytaj również:

- W jednym z lokali były przetrzymywane materiały niebezpieczne takie jak lakiery i benzyna. Łączna liczba nieprawidłowości dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego wynosi trzydzieści pięć - starszy sekcyjny Przemysław Majer z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

W sześciu wykryte zostały uchybienia dotyczące drożności dróg ewakuacyjnych. Nie ma natomiast informacji dotyczących przekształcenia lokali mieszkalnych w lokale usługowe, co skutkowałoby obowiązkiem posiadania odpowiednich zezwoleń wydawanych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i straż pożarną.

- Głównym uchybieniem był brak oświetlenia dróg ewakuacyjnych. Ponadto brak oznakowania dróg ewakuacyjnych lub błędne ich oznaczenie. Dodatkowo w kilku przypadkach drogi ewakuacyjne były zawężone - podsumowuje kontrole Przemysław Majer.

Pozostałe uchybienia niezwiązane z ochroną przeciwpożarową i drogami przeciwpożarowymi to: brak protokołów stwierdzających sprawność instalacji użytkowych (sieci elektrycznej, wentylacji, kominów).

- Skrajnym przypadkiem było umieszczenie gaśnicy w bezpośrednim sąsiedztwie butli z gazem. W niewielu lokalach była instrukcja działania w przypadku wystąpienia pożaru - mówi starszy sekcyjny Majer.

Właściciele szczecińskich escape roomów spodziewając się kontroli straży pożarnej starali się szybko usuwać wszelkie, widoczne na pierwszy rzut oka nieprawidłowości. Stąd kontrolujący je funkcjonariusze napotykali na wymontowywane zamki czy świeżo zamontowane czujniki dymu.

To nie koniec kontroli

Strażacy zdają sobie sprawę z tego, że przed nimi jeszcze sporo pracy związanej z przeprowadzaniem kontroli w szczecińskich escape roomach.

- Na dziś nie mamy zdiagnozowanych i zlokalizowanych wszystkich działających escape roomów w naszym mieście. Musimy podjąć współpracę z innymi podmiotami, które pomogłyby nam we wskazaniu pozostałych. Innym problemem jest to, że takie działalności otwierane są z dnia na dzień. Powstają w zaadaptowanych mieszkaniach i nie są nigdzie zgłaszane. Nie poddajemy się i działamy dalej - mówi st. bryg. Kazimierz Lesisz.

W Szczecinie do tej pory zamknięto jeden escape room z powodu złego stanu technicznego budynku, w którym się znajdował.

ZOBACZ TAKŻE:
Kontrole w szczecińskich escape roomach. Strażacy są bardzo szczegółowi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zobacz także:

[a]https://gs24.pl/pozar-przy-ulicy-pilsudskiego-w-koszalinie-nie-zyje-piec-osob-nowe-zdjecia-wideo-4012019/ar/13785056

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wstrząsające wyniki kontroli w szczecińskich escape roomach. W każdym było coś nie tak - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl