Wstrząsająca wystawa w Katowicach: Intelligenzaktion Schlesien czyli likwidacja polskich elit na Śląsku

Teresa Semik
Wstrząsająca wystawa w Katowicach: Intelligenzaktion Schlesien
Wstrząsająca wystawa w Katowicach: Intelligenzaktion Schlesien Lucyna Nenow
O niemieckiej akcji przeciwko polskiej inteligencji mieszkającej w ówczesnej rejencji katowickiej opowiada wstrząsająca wystawa, prezentowana w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szacuje się, że te represje dotknęły około trzech tysięcy osób. To wciąż mało znana historia.

Represje dotknęły osób powszechnie znanych i zwykłych, lojalnych obywateli, ludzi kultury i nauki, posiadaczy ziemskich i przedsiębiorców, urzędników i nauczycieli. Nie znamy dokładnej liczby ofiar Intelligenzaktion Schlesien, bo taki kryptonim nosiła operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa przeciwko polskiej elicie. Prokurator Ewa Koj z IPN w Katowicach mówi, że tych ofiar mogło być około trzech tysięcy. Wystawa ocaliła pamięć choć o niektórych. Poznajemy ich na pięknych, rodzinnych fotografiach, nim trafili do piekła.

Masowe aresztowania, w ramach Intelligenzaktion Schle-sien, trwały od 5 kwietnia do 5 maja 1940 roku. Z obozów przejściowych w Sosnowcu i Cieszynie wysyłano więźniów głównie do KL Dachau.

Tadeusz Tomaszowski nie krył łez, gdy stanął obok fotografii swojego ojca, prezentowanej na tej wystawie. Wspominał z żalem, że Alojzy Tomaszewski był urzędnikiem w Chorzowie, że bił się w powstaniach śląskich, a w obozie Mauthausen-Gusen został pisarzem i chronił chorych współwięźniów przed wysyłką do „sanatorium w Dachau”. Został za to zamordowany.

Lekarz Władysław Dziedzic pochodził z Kresów. Gdy zbliżała się wojna, nie opuścił Katowic. Leczył ludzi, aż do aresztowania. Szczęśliwie wrócił z obozu. Niemcy zwalniali lekarzy, bo byli im potrzebni na miejscu. Innym los tak nie sprzyjał.

Władysława Wierzbickiego, urzędnika w sosnowieckim magistracie Niemcy zabrali z pracy. – Pisał do nas z Dachau, a w 1943 roku przyszła wiadomość, że nie żyje. Wyczerpany pracą w kamieniołomie dostał się do izby chorych i tam został uśmiercony – przypomina córka Barbara.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Ślązacy.pl, a sfinansował ją głównie przedsiębiorca z Pomorza. Wcześniej była w Sejmie RP. Autorami scenariusza są : Łukasz Kobiela i dr Andrzej Krzystyniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl