Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Współpraca klastrów wchodzi w nowy etap. Powołany zostanie Europejski Związek Klastrów

red.
Firmy walcząc o pozycję lidera rynku, zmuszone są do nieustannego konkurowania między sobą. Nie jest tak zawsze, współpraca chociażby w obszarze badań czy uruchomienia nowych projektów pozwala przedsiębiorstwom na rozwój i wdrożenie innowacyjnych projektów. Pomagają w tym klastry, które stały się popularną płaszczyzną współpracy także międzynarodowej. W Warszawie zaczyna się jej nowy rozdział. Powołany zostanie Europejski Związek Klastrów.

Przedsiębiorstwa, dzięki klastrom mogą aktywniej zabiegać o wejście na nowe rynki, poszerzać dystrybucję usług i wdrażać nowe rozwiązania. Partnerstwo pozwala na transfer technologii i wymianę doświadczeń. Do kooperacji dochodzi w szczególności w obszarze prac badawczo-rozwojowych. Niejednokrotnie dzieje się tak we współpracy z zagranicznymi partnerami. W poniedziałek rozpocznie się jej nowy etap. Powołany zostanie Europejski Związek Klastrów. Deklarację o współpracy podpiszą przedstawiciele klastrów z ośmiu krajów: Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii i Polski. Nowa inicjatywa pozwoli na wymianę doświadczeń, realizowanie wspólnych celów oraz pogłębi międzynarodowe kontakty.

Powołanie Europejskiego Związku Klastrów będzie głównym wydarzeniem konferencji pn. Szczyt Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej. Jej organizatorem jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerem honorowym Związek Pracodawców Klastry Polskie. Powstała w 2012 roku Związek zrzesza ponad 40 klastrów, a współpracuje z 16 kolejnymi. Reprezentuje pośrednio przeszło 1500 MSP, które zaangażowały swój potencjał w działalność klastrów.

-Klastry wychodzą naprzeciw potrzebie budowania zaufania i współpracy między różnymi „aktorami” środowiska innowacji, czyli firm, uczelni i instytucji naukowych oraz lokalnych samorządów. Współpraca w ramach klastrów pozwala realizować wspólne prace badawczo-rozwojowe, przyciągać inwestycje i wymieniać doświadczenia, ułatwia nawiązywanie kontaktów handlowych. Wszystkie te działania służą podnoszeniu konkurencyjności firmy oraz tworzeniu nowych inwestycji – mówi Krzysztof Krystowski, Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.

- Klastry są ważnym narzędziem pomocy przedsiębiorcom i regionom w podnoszeniu ich konkurencyjności, są też nośnikiem rozwoju inteligentnych specjalizacji regionalnych i krajowych, a poprzez to „kręgosłupem” społeczno-gospodarczym systemu implementacji rozwiązań i technologii z obszaru Przemysłu 4.0 – dodaje Krystowski.

Uczestnicy V Kongres Klastrów Polskich będą przez dwa dni dyskutowali wokół haseł przewodnich: „Dla siebie, czy dla innych? Czy klastry są użytecznym narzędziem rozwoju innowacyjnej gospodarki i tworzenia miejsc pracy?". W ramach debat poruszone zostaną tematy współpracy gospodarczej w wiodących obszarach przemysłu i usług, czy znaczenia działalności klastrów na rzecz pobudzania innowacyjności przekładającej się na wzrost gospodarczy. Kongres został objęty patronatem honorowym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz patronatami: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Punktu Kontraktowego Programów Badawczych UE, Urzędu Patentowego RP, Pracodawców RP, Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerami wydarzenia są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Strabag Sp. z o.o., Synthos S.A.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Fiskus na tropie oszustów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie