Wrocławskie osiedle zagrożone powodzią

Marcin Rybak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot . Paweł Relikowski / Polska Press
Wrocławskie osiedle Wojnów a także podwrocławskie wsie: Wilczyce, Kiełczówek Dobrzykowice i Śliwice - to tereny najbardziej zagrożone powodzią w dolinie rzeki Widawy. By je ochronić, konieczne są inwestycje.

Kończąca się właśnie modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo tym miejscom.

O tym, ze niektóre tereny w dolin rzeki Widawy są zagrożone powodzią napisała Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie dotyczącym przeciwpowodziowej ochronie Wrocławia.

Jak to możliwe? Skoro od 1997 roku, od słynnej „powodzi tysiąclecia”, wykonano bardzo dużo prac związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa miasta, jak i całego Dolnego Śląska.

Okazało się jednak, że planując przebudowę Wrocławskiego Węzła Wodnego nie wszystko przewidziano. Analizy ekspertów, prowadzone w 2004 roku przy okazji przygotowywania budowy Zbiornika Racibórz, nie wykazały zagrożeń w dolinie Widawy. Te same analizy z 2015 roku wykazały, że problem jest. Jeden z powodów to fakt, że zmienił się od 2004 roku sposób zagospodarowania niektórych terenów w dolinie Widawy. Zostały przeznaczone pod budownictwa i dziś mieszkają tam ludzie.

Ważnym elementem obrony Wrocławia przed powodzią jest przerzucanie wody z Odry do Widawy. Wybudowany jest specjalny kanał, tzw. „kanał ulgi”. Ale jeśli owym kanałem przerzucane będzie wyjątkowo dużo wody - 300 metrów sześciennych na sekundę - wtedy zagrożone podtopieniem są tereny powyżej ujścia wspomnianego kanału Odra - Widawa.

Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych pracuje nad rozwiązaniem problemu. Przygotowywane są projekty. Trwa też wycena ile kosztować będą wszystkie niezbędne prace. Jak czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, może chodzić nawet o 91 milionów złotych.

NIK od 2007 roku regularnie kontroluje jak realizowany jest plan ochrony Odry przed powodzią. Do końca ubiegłego roku udało się wykonać większość - choć nie wszystkie - zaplanowane prace. By niemal całkowicie zabezpieczyć Wrocław przed powodzią, potrzeba przede wszystkim dokończyć modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego. Prawie wszystko jest gotowe. Choć wciąż nie są zakończone prace na Widawie od mostu kolejowego na ul. Krzywoustego we Wrocławiu do ujścia Odry.

Wspomniany Zbiornik Racibórz to najważniejsza nieskończona wciąż budowa, która ma chronić Wrocław przed powodzią. Planowana jest od lat. Gdyby Zbiornik funkcjonował w 1997 roku, powódź we Wrocławiu mogłaby nie mieć aż tak tragicznych skutków. Jego budowa trwa i już dawno powinna być zakończona.

Ale w październiku 2016 roku stanęła bo zerwano kontrakt z wykonawcą prac. Przetarg na nowego wykonawcę trwał aż rok. Dopiero w ostatnich dniach zawarto kontrakt z nowym wykonawcą. Konsorcjum firm Budimeks i Ferrovial Agroman do 2019 roku ma skończyć prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocławskie osiedle zagrożone powodzią - Gazeta Wrocławska

Komentarze 36

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tam
galerie budują prywatne firmy a nie miasto. z galerii miasto ma zysk w postaci sprzedaży gruntów pod budowę oraz z podatków, ludzie mają więcej miejsc pracy. wszystkie inwestycje przeciwpowodziowe finansowane są między innymi z budżetów powiatów i gmin a te instytucję w tym kraju w większości mają problem z brakiem kasy, więc i inwestycje stoją.
E
Elka
a że mądrzy kupują tam tanie działki i to inna sprawa. potem i tak wina będzie urzędników że pozwolili tam budować. a my zapłacimy odszkodowania dla tych ludzi. jeszcze inna sprawa to domaganie się przez właścicieli tych terenów by działki w mpzp przeznaczać pod zabudowę. w końcu powódź tysiąclecia zdarza się w teorii raz na tysiąc lat...
j
jeffrey
a nawet jak coś się uszkodzi to szwagier chętnie weźmie przetarg na odbdowę
g
gość
powódź przychodzi- a potem odchodzi. Galeria zostaje. :)
p
patolik
Jak byłem w Holandii to widok drzew podwyższał u mnie poziom agresji o ok 21%. W Chicago miałem to samo. Się pytam, kto te badanie przeprowadzał?
M
Mix
Ch... z tym.
Budować kolejną galerie a ludzie niech się martwią i topią.
s
star
stan nawierzchni ulicznych – korony drzew ocieniając ulice chronią asfalt przed przegrzaniem, co wydłuża trwałość nawierzchni z ok. 7 do ok. 20 lat. Daje to wymierną korzyść ekonomiczną oraz użytkową (ograniczenie remontów a co za tym idzie uciążliwości dla mieszkańców).
s
star
bezpieczeństwo - badania holenderskie (powtórzone na uniwersytecie w Chicago) wykazały, że posadzenie drzew wśród budownictwa wielorodzinnego obniża poziom agresji wśród mieszkańców o ok. 52%. Drzewa łagodzą obyczaje!
s
star
wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast – drzewa to kontakt z naturą, obniżają poziom stresu i działają wyciszająco (szum liści). Wzbogacają także miejską faunę są bowiem miejscem gniazdowania ptaków, a ich obecność również dodatnio wpływa na psychikę człowieka.
s
star
oczyszczanie powietrza - te zdolności mają popularne rośliny doniczkowe, ale również drzewa oczyszczają miejskie powietrze głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu.
s
star
chłodzenie – latem duże, alejowe drzewo wyparowuje do 450 litrów wody dziennie (mniejsze ok. 250 l). Efektem jest ochłodzenie powietrza oraz jego nawilżenie – istotne w warunkach miejskich.
s
star
tlen- 10 metrowe drzewo (typowe liściaste miejskie drzewo alejowe) produkuje średnio 118 kg tlenu / rok. Oczywiście to jest wynik bilansu, czyli uwzględniono pobieranie tlenu przez drzewa w procesie fotosyntezy-oddychania. (Człowiek zużywa ok. 176 kg tlenu/rok)
a
anna
Tak samo z mpzp, ludzie kompletnie na to nie patrzą.
a
anna
"Okazało się jednak, że planując przebudowę Wrocławskiego Węzła Wodnego nie wszystko przewidziano". - kto nie przewidział i jakie poniósł za to konsekwencje?
z
zwykłyRP
To nie wody bezpoesrednio od Odry zagrażają tym miejscowościom. Tu sa nowe wały i dają zabezpieczenie.
Tu chodzi o zagrożenie od cofki wód wplywającyh do doliny Widawy poprzez Kanał Odra-Widawa - a ma ich byc wpuszczanych ponad trzy razy wiecej niz to było do tej pory. Przy maksymalnym przerzucie ( 300 m3/s) te masy wód podniosą wody w korycie Widawy na odległość kilku kilometrów w górę rzeki od ujścia kanału przerzutowego.
Niby takie proste a trzeba tłumaczyć. I kto tu jest DNEM ?
Wróć na i.pl Portal i.pl