Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie obchody 65. rocznicy powstania węgierskiego z 1956 r.

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Stojący niemal w samym centrum Wrocławia Pomnik Powstania Węgierskiego przypomina o wspólnej polsko-węgierskiej przeszłości.
Stojący niemal w samym centrum Wrocławia Pomnik Powstania Węgierskiego przypomina o wspólnej polsko-węgierskiej przeszłości. Janusz Gajdamowicz
Wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie im. Mieczysława ks. Woronieckiego zaprasza mieszkańców na obchody kolejnej rocznicy powstania węgierskiego. Jednym z głównych punktów wydarzenia będzie wspomnienie naszego wspólnego bohatera Jánosa Esterházyego.

- Już w najbliższą sobotę (23.10) odbędą się we Wrocławiu uroczystości upamiętniające i przypominające bohaterów tamtych dramatycznych dni – opowiada nam Michał Kwilecki reprezentujący wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie im. Mieczysława ks. Woronieckiego. – W ten sposób przypominamy naszym rodakom, że przez długi okres historii byliśmy z Węgrami bardzo mocno związani, a dzisiaj też nasza współpraca i przyjaźń bardzo dobrze się układa, m.in. dzięki Wicekonsulatowi Węgier, który od kilku lat ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Wspólnie realizujemy projekty informujące o dziedzictwie historycznym, kulturowym, promujemy sztukę, muzykę czy literaturę oraz wspólnych bohaterów, a takim bez wątpienia jest János Esterházy – dodaje założyciel Towarzystwa.

Jak podają źródła historyczne, János Esterházy to nie tylko ofiara dwóch totalitarnych systemów, jakimi były niemiecki faszyzm i sowiecki komunizm, ale przede wszystkim osoba, która walczyła o wolność, wiarę, swoją rodzinę i wartości, których nie wyparł się do końca swojego życia. To wszystko spowodowało, że był w stanie przetrwać straszne koleje losu jakie zgotowały mu więzienia obydwu systemów. Jego wspólnota z Polską wyraża się poprzez korzenie rodzinne, jego matką była Polka Elżbieta Tarnowska, córka hr. Stanisława Tarnowskiego, zasłużonego prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, a siostra poślubiła za męża Polaka. Od pewnego czasu toczy się też proces beatyfikacyjny Jánosa Esterházyego.

Podczas spotkania, które odbędzie się 23 października o godz. 16.00 w Auli Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego przy pl. Katedralnym 14, wystąpi dwóch biografów Jánosa Esterházyego – polskiej i węgierskiej, zaprezentowany zostanie film dokumentalny o nim, nie zabraknie też wspomnień dotyczących powstania węgierskiego i wkładzie wrocławian w pomoc Węgrom podczas dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce w październiku i listopadzie 65 lat temu. Tego samego dnia o godz. 11.30 przy pomniku Powstania Węgierskiego znajdującym się przy ul. Drobnera we Wrocławiu, odbędzie się uroczyste złożenie wieńców, a o godz. 14.30 w kościele św. Marcina zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar powstania węgierskiego z 1956 r. oraz wynoszonego na ołtarze Jánosa Esterházyego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska