Wrocławscy nauczyciele stworzą nowy związek zawodowy? To pomysł Frasyniuka

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Zaważyło rozczarowanie decyzją władz ZNP o zawieszeniu strajku. Poza tym nie chcą być kojarzeni z żadną partią. Nauczyciele z Wrocławia myślą o stworzeniu własnego związku zawodowego. - Jesteśmy za przekształceniem wrocławskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego w bardziej spójną organizację i nawiązaniem ściślejszej współpracy z komitetami w innych miastach – ujawnia nam Agnieszka Kałczyńska - Durlej rzeczniczka Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu, jednocześnie anglistka w VIII LO. - Do takich wniosków doszliśmy podczas wielu rozmów z naszymi członkami. Jeszcze do końca nie wiemy czy będzie to związek zawodowy czy stowarzyszenie, ale bardziej skłaniamy się ku drugiej formie - dodaje.

Przypomnijmy, międzyszkolne komitety strajkowe zawiązały się w 20 miastach już po rozpoczęciu strajku nauczycieli. Zrzeszają tysiące nauczycieli. Ich działalność zaczął koordynować powołany w Warszawie Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, ale po poparciu dla decyzji Związku Nauczycielstwa Polskiego o przerwaniu strajku i wezwaniu do udziału w radach klasyfikacyjnych bez konsultacji z MKS-ami w regionach, większość z nich zerwała z OMKS-em współpracę.

Rozczarowanie zawieszeniem strajku
Na pytanie czy ich decyzja, to wyraz braku zaufania do istniejących związków zawodowych w oświacie z ZNP i Solidarnością na czele, nauczyciele odpowiadają: - Zaważyło nasze niezadowolenie i rozczarowanie decyzją Zarządu ZNP i przewodniczącego Sławomira Broniarza o zawieszeniu akcji strajkowej – przyznaje Agnieszka Kałczyńska - Durlej. - Wielu z nas było zdeterminowanych, by prowadzić akcję do skutku i uważamy, że jej przerwanie było dużym błędem.
Jednocześnie zapewnia, że nowa organizacja nie będzie wymierzona w istniejące zawiązki zawodowe. - Ja należę do ZNP i póki co nie zamierzam z niego występować – podkreśla.

Członkowie MKS-u podkreślają, że w zdecydowanej większości nie należą do żadnego ze związków, Nikt ich teraz nie reprezentuje i w wielu spawach muszą liczyć na pomoc na przykład ze strony ZNP. To wielu z nich nie odpowiada, bo centrale związkowe często są postrzegane jako organizacje blisko związane z konkretnymi partiami lub ciągnie się za nimi taka opinia.

Nie chcą się ograniczać tylko do Wrocławia
Nowe stowarzyszenie lub związek ma też objąć nauczycieli i pracowników z przedszkoli i szkół podstawowych czy zawodowych. Jak dotąd wrocławski MKS to przede wszystkim kadra szkół średnich. - Wiemy, że oni też próbują się organizować i coś robią, ale nie wiemy co i chcemy to wspólnie koordynować – tłumaczy rzeczniczka wrocławskiego MKS-u.

Ma nadzieję, że spotkają się w tej sprawie jeszcze przed końcem roku szkolnego. Jak na razie przygotowują się od strony prawnej i formalnej. Nie jest wykluczone, że nowa organizacja będzie strukturą ponadregionalną. - Rozmawiamy z MKS-ami w innych miastach, ale też z ludźmi, którzy mają doświadczenie i aktywnie działają na rzecz nauczycieli poza związkami zawodowymi na przykład z Arturem Sierawskim, twórcą faebookowego profilu "NIE dla chaosu w szkole". - Pomysł powołania czegoś świeżego podsunął nam Władysław Frasyniuk – przyznaje Agnieszka Kałczyńska - Durlej. - Poddał pomysł, ale nie zamierza się bezpośrednio angażować w tworzenie nowej organizacji - dodaje.

Kiedy wystartują?

Nowa organizacja powstanie nie wcześniej niż jesienią, na razie nauczyciele maja na głowie matury i rady pedagogiczne. Okazją do powołania jej mogłoby się stać odwieszenie strajku o wakacjach bo z rozmów z nauczycielami można wnioskować, że forma strajku włoskiego jest przez nich postrzegana, jako mało skuteczna i w różnych szkołach różnie do tej formy podchodzą.

Stowarzyszenie będzie nauczycielom łatwiej zarejestrować niż zupełnie nowy związek zawodowy. W tym drugim przypadku, po zebraniu minimalnej liczby 10 członków, napisaniu statutu, potrzebna jest zgoda sądu na jego zarejestrowanie, co z powodów formalnych nie zawsze jest skuteczne. W przypadku stowarzyszenia też wymagana jest minimalna liczba – 15 członków i statut, ale rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym jest formalnością. Poza tym przyszli członkowie takiego stowarzyszenia nie będą musieli rezygnować z przynależności do związków zawodowych w których działają, a w przyszłości stowarzyszenie będzie mogło skupiać różne istniejące związki i organizacje pracowników oświaty.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Wrocławscy nauczyciele stworzą nowy związek zawodowy? To pomysł Frasyniuka - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pytam się

Kiedy nauczyciele przeproszą za pedofilów w szkołach?

g
g
2019-05-16T13:28:40 02:00, kalaudja piipka:

Nauczyciele, czy na koniec roku będziecie brać od uczniów drogie prezenty? My w naszej 8 klasie zebraliśmy na prezent 4800 zł. To za mało, żeby się nasza Pani nie obraziła?

trolle teraz trzeba bronić kościoła zmieńcie forum bo nie zarobicie;)

G
Gość
2019-05-16T13:28:40 02:00, kalaudja piipka:

Nauczyciele, czy na koniec roku będziecie brać od uczniów drogie prezenty? My w naszej 8 klasie zebraliśmy na prezent 4800 zł. To za mało, żeby się nasza Pani nie obraziła?

A do mnie doszły przecieki,że wychowawczyni kl. 8 otrzyma od wdzięcznych uczniów i ich rodziców zdjęcie uczniów i symbolicznego kwiatka. Jak co roku zresztą każdy wychowawca. Proszę nie siać [propagandy o drogich prezentach dla nauczycieli.

G
Gość

Powariowali ci nauczyciele. We łbie im się przewróciło.

k
kalaudja piipka

Nauczyciele, czy na koniec roku będziecie brać od uczniów drogie prezenty? My w naszej 8 klasie zebraliśmy na prezent 4800 zł. To za mało, żeby się nasza Pani nie obraziła?

f
fifi

Ta Pani Durlej nie chce już uczyć tylko prezesować za niezłą kasę ?

Niektórzy mają w nosie nie tylko uczniów i ich rodziców ale i kolegów nauczycieli. Nauczyciele zacznijcie myśleć.!

d
dfg

Frasyniuk chce paraliżu państwa bo to oszołom i przekręcony przez SB opozycjonista

d
dfg

Ja chcę organizować strajki za 10.000 zł jak ten agent koniuszy brodniarz

A
Ala

Pani Durlej zostanie prezesem i tym samym będzie zarabiać tyle co Broniarza czyli 12 tys na miesiąc.Tak robi się biznes

Dodaj ogłoszenie