Wrocławscy lekarze uratowali życie pacjenta unikatową metodą

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pierwsza we Wrocławiu i jedna z kilku w Polsce nowatorska operacja tętniaka została przeprowadzona we Wrocławiu. Lekarze ze szpitala wojskowego wstawili poważnie choremu pacjentowi kosztujące kilkaset tysięcy złotych specjalne „rusztowanie”, które od kilku dni rozszerza jego tętnice. Pacjent, 80-letni lekarz, przyznaje, że zdawał sobie sprawę z ogromnego ryzyka, jakie wiązało się z przeprowadzoną operacją i cieszy się swoim powrotem do zdrowia Fot. mk
Pierwsza we Wrocławiu i jedna z kilku w Polsce nowatorska operacja tętniaka została przeprowadzona we Wrocławiu. Lekarze ze szpitala wojskowego wstawili poważnie choremu pacjentowi kosztujące kilkaset tysięcy złotych specjalne „rusztowanie”, które od kilku dni rozszerza jego tętnice. Pacjent, 80-letni lekarz, przyznaje, że zdawał sobie sprawę z ogromnego ryzyka, jakie wiązało się z przeprowadzoną operacją i cieszy się swoim powrotem do zdrowia.

Pierwsza we Wrocławiu i jedna z kilku w Polsce tak skomplikowanych operacji zakończyła się sukcesem. Operowany zaledwie 5 dni po zabiegu pojawił się w sali konferencyjnej w świetnej formie. Ryszard Król 80-letni pacjent, jest lekarzem, był kierownikiem stacji pogotowia w Opolu: - Byłem osłabiony fizycznie, ale także źle się czułem psychicznie. Wiedziałem, że z tą operacją wiąże się duże ryzyko, ale pomyślałem sobie „raz kozie śmierć” - mówił dodając, że po zabiegu czuje się dobrze: - Jeszcze nie mogę chodzić, ale mam w sobie teraz taką siłę i chęć do działania.

Na salę operacyjną Król trafił 30 października. 4 listopada lekarze z 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką przy ul. Weigla w towarzystwie pacjenta opowiedzieli o pionierskim zabiegu.

Czytaj także:Kiedy potrzebna Aleja Wielkiej Wyspy - prezydent mówi o trybie dziesięcioletnim realizacji inwestycji

Chirurg naczyniowy, dr Artur Milnerowicz wyjaśnił, że u pacjenta został wykryty bardzo duży tętniak w tętnicy podobojczykowej. Pacjent miał już schorzenia naczyniowe, w tym rozległą operację kardiochirurgiczną w 2015 r., co wykluczyło wszystkie inne możliwości operacji. Zabieg, któremu został poddany Ryszard Król, wiąże się z ogromnym ryzykiem: na całym świecie jest to tylko 86 pacjentów, którzy go przeżyli.

O przeprowadzonej operacji poinformował kierownik zintegrowanego bloku operacyjnego i chirurg naczyniowy dr Artur Ruciński. Lekarz podkreślał, że wprawdzie nowoczesny sprzęt i wyposażony szpital mają ogromne znaczenie, ale nie do przecenienia jest kadra – wysokiej klasy specjaliści.

Zanim medycy przystąpili do pracy trzeba było przygotować specjalny stelaż, który rozpręża się w tętnicy. Taka proteza, czyli stentgraft, wykonywany jest za każdym razem „pod wymiar” dla konkretnego pacjenta. Produkują je tylko dwie firmy na świecie, obie ze Stanów Zjednoczonych. Proteza wstawiona w tętnicę wrocławskiego pacjenta ma aż 38 mm średnicy. Wykonana została z metalu medycznego na podstawie obrazów z tomografu. Czas oczekiwania na graft wynosił 6 tygodni.

Czytaj także:Nietypowe: szukają chętnego do sprzątania kup nietoperzy - potrzebne wykształcenie wyższe

Żeby dostać się do tętnicy lekarze wykonali trzy pojedyncze nakłucia i jedno nacięcie. Kiedy zrobili sobie dostęp przez szyję i pachwiny, mogli przystąpić do wstawiania specjalistycznej protezy do lewej tętnicy podobojczykowej. Prowadzili operację mając podgląd na obrazie dwuwymiarowym, płaskim. Takie ograniczenie dodatkowo wymagało od lekarzy ogromnej precyzji.

Sam zabieg nie trwa długo, ale jego przygotowanie kilka godzin. Oczywiście, wcześniej potrzebne są trwające miesiące badania. Medycy nie kryją zadowolenia ze stanu pacjenta: - Przetrwał zabieg, jakbyśmy mu wyrwali zęba – mówił kierujący całym zespołem prof. Waldemar Banasiak. Banasiak obrazowo trudność przeprowadzonej operacji porównał do wyprawy Krzysztofa Kolumba, który schodząc na nowy ląd w ogóle nie wiedział, co go tam spotka.

Czytaj także:Samosąd: Zaczepia kobiety w tramwajach, został pobity przez chłopaka jeden z nich

Obecnie w szpitalu wojskowym do podobnej operacji przygotowywana jest 63-letnia pacjentka. Kobieta na salę operacyjną trafi za kilka tygodni. Takie zabiegi nie będą jednak wykonywane na skalę masową. Na przeszkodzi stoi skomplikowanie operacji, konieczność wielotygodniowego oczekiwania na wyprodukowanie protezy oraz bardzo ograniczona liczba specjalistów, którzy mogą podjąć się wykonania zabiegu. Sama proteza także jest droga: kosztuje kilkaset tysięcy złotych – chociaż mniej niż pół miliona, jak mówią lekarze – i jest refundowana przez NFZ.

Wrocław jest drugim po Warszawie miastem, w którym wykonana została taka operacja. Zespołem kierował prof. Waldemar Banasiak, anestezjologom szefowała dr Małgorzata Lipińska-Gediga, zabezpieczał dr Artur Telichowski. W zabiegu uczestniczyło 4 anestezjologów, 2 chirurgów, kardiolog, instrumentariuszki, technik, a wiele osób zaangażowanych było w jego przygotowanie.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Materiał oryginalny: Wrocławscy lekarze uratowali życie pacjenta unikatową metodą - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

i dalej będziecie płakać na WOŚP?? Obyście wy takiego nie potrzebowali.

N
Nie pulkownik tylko syn
6 listopada, 4:31, Ada:

Jestem tyle co, po operacji kręgosłupa właśnie w tym szpitalu. Nie jestem żadnym mundurowym, a i tak lekarze oraz cały personel traktują wszystkich z ogromnym szacunkiem. Pielęgniarki i salowe wesołe, a jedzenie pyszne. Płacę składki i byłam na NFZ, bez żadnego "dawania w łapę" przyjęta dosyć szybko, bo zbyt poważny uraz kręgosłupa. Może i hejt jest modny, ale jakże nudny. Dziękuję 🙂

Radzę posłuchać jak profesorowie uczą narybek lekarski odróżniać oficerów od plebsu, daje do myślenia.

A
Ada

Jestem tyle co, po operacji kręgosłupa właśnie w tym szpitalu. Nie jestem żadnym mundurowym, a i tak lekarze oraz cały personel traktują wszystkich z ogromnym szacunkiem. Pielęgniarki i salowe wesołe, a jedzenie pyszne. Płacę składki i byłam na NFZ, bez żadnego "dawania w łapę" przyjęta dosyć szybko, bo zbyt poważny uraz kręgosłupa. Może i hejt jest modny, ale jakże nudny. Dziękuję 🙂

G
Gdzie CBA?

A już myślałem , że nie spotkam tam jakiegoś profesora. Bo jak operacja/ zabieg udany i nowatorski (tylko w Polsce) to profesor, jaki by on nie był zawsze jest, zawsze kieruje, baczy, udziela wywiadów że jego zespół... Jak by się nie udała taka operacja, profesora by nie było przed kamerami, mikrofonami no i byłoby cicho. Tak więc profesor to zawsze "śfiatowy" poziom, no i sam profesor też "śfiatowej " sławy - a jakże.. Ciekawe czy inni są przyjmowani prywatnie a leczeni przez Państwo.? Bo ci przyjmowani w POZ(państwowo) nie mają chyba szans na taki zabieg - Państwowy?! Przypadek, czy reguła? Co innego prywatnie!. Rozumiem.

G
Gość

Mają tylko dla swoich. Do innych już się tak nie przykładają.

W
Wroclawianin
5 listopada, 08:18, Gość:

Pieniądze dla kolegi po fachu się znalazły a plebs niech zdycha

5 listopada, 8:25, Gość:

Będziesz miał takiego tętniaka ( chcesz prawda? ), to też ci zrobią taką operację ale ryzyko śmierci będzie po twojej stronie!

/Gość/ każda operacja jest ryzykiem ,uświadom sobie to O.k.

W
Wroclawianin

Brawo, brawo,to się nazywa majstersztyk!Wrocław zawsze ma b.dobrych lekarzy.pozdrawiam

G
Gość

Spokojnie, do kardiologa czeka się 1,5 roku, do endokrynologa 9 lat. Do zakładu pogrzebowego - od ręki. Brawo dojna zmiana.

G
Gość
5 listopada, 08:18, Gość:

Pieniądze dla kolegi po fachu się znalazły a plebs niech zdycha

5 listopada, 8:25, Gość:

Będziesz miał takiego tętniaka ( chcesz prawda? ), to też ci zrobią taką operację ale ryzyko śmierci będzie po twojej stronie!

Taaa zrobią buahhahahaha w co Ty wierzysz człowieku. Zdechniesz i nawet brew nikomu nie drgnie. A doktorowi życzę powrotu do zdrowia ale nie oszukujmy się. Nie masz hajsu nie masz układu to zdychasz jak pies

G
Gość
5 listopada, 08:18, Gość:

Pieniądze dla kolegi po fachu się znalazły a plebs niech zdycha

Będziesz miał takiego tętniaka ( chcesz prawda? ), to też ci zrobią taką operację ale ryzyko śmierci będzie po twojej stronie!

O
Olo

Te stentgrafty ciagna finansowo szpital na dno bo nfz nie refunduje tego od razu i placowka jedzie na finansowych oparach. Brak podwyzek dla pracownikow biurowych zwolnienia. Do tego niejasne procedury zakupu stengraftow niby na ratunek zycia gdzie firmy dyktuja swoja cene bez negocjacji. Dobry temat dla NIK i innych sluzb kontrolujacych.

G
Gość

Gratuluję sukcesu. Ale żeby w Polsce byli 80 -cio letni lekarze ? Do czego to doszło. To jest ta dobra zmiana?

G
Gość

Gratulacje dla lekarzy i zdrowia dla pacjenta, oby woliecej takich wiadomosci.

Dodaj ogłoszenie